On:
list W: Ból person Dodane przez:

Choroba refluksowa przełyku

Choroba ta polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, a jej przyczyną jest wiotkość dolnego zwieracza przełyku.

Choroba refluksowa przełyku jest coraz powszechniejsza. Szacuje się, że co piąty mieszkaniec Europy się z nią zmaga. Z uwagi na dokuczliwe objawy szczególnie istotna jest trafna diagnoza i skuteczne leczenie.

Refluks przełyku (ang. GERD – gastroesophagal reflux disease) polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną jest wiotkość jednego z mięśni gładkich układu pokarmowego – dolnego zwieracza przełyku.

Jak powstaje refluks

U zdrowej osoby dolny zwieracz przełyku jest przez większość czasu skurczony, dlatego stanowi szczelną granicę między wpustem żołądka a przełykiem. W warunkach fizjologicznych włókna zwieracza ulegają rozkurczeniu tylko na kilka sekund po każdym przełknięciu. Obserwując tę czynność -u chorych na GERD, lekarze spostrzegli, że czas rozluźnienia mięśnia jest znacznie wydłużony. Długotrwałe poszerzenie średnicy dolnego odcinka przełyku umożliwia cofanie się treści żołądkowej i powoduje wystąpienie objawów chorobowych. Do refluksu może dochodzić także w przebiegu chorób ogólnych, takich jak cukrzyca, twardzina, alkoholizm, zaburzenia hormonalne. GERD może być powodowany przez stosowanie niektórych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, leki na chorobę wieńcową i choroby płuc, inhibitory kanału wapniowego.

Pacjenci podwyższonego ryzyka

Jednym z ważnych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia GERD jest nałogowe palenie tytoniu – naukowcy ustalili, że substancje zawarte w dymie papierosowym nie tylko upośledzają prawidłowe odruchy mięśniowe, lecz także zwiększają wydzielanie kwasu solnego w żołądku, nasilając objawy choroby. Prawdopodobieństwo wystąpienia GERD wzrasta u pacjentów z patologiami związanymi z opróżnianiem żołądka i otyłością. Dodatkowo, do refluksu predysponuje ciąża.

Objawy choroby

Do najbardziej pospolitych symptomów należy zgaga – palący ból za mostkiem, ale również: nudności i wymioty, zaburzenia połykania czy odczuwanie goryczy lub kwaśności w jamie ustnej, a nawet krwawienie z przełyku. Refluks może dawać także objawy mało charakterystyczne, od uszkodzenia i patologicznego starcia szkliwa przez chrypkę aż po astmę i zapalenie płuc.

Jak sobie radzić

Warto poprawić nawyki żywieniowe i zmodyfikować dietę – pomocne okazuje się odstawienie pokarmów tłustych i mocno przyprawianych, napojów gazowanych oraz mocnej kawy i herbaty. Lekarze są zgodni – w chorobie refluksowej przełyku liczy się nie tylko to, co jemy, ale także to, jak jemy. Chorzy powinni zdecydować się na częstsze, lecz mniej obfite posiłki, pamiętać o wolniejszym tempie jedzenia i dokładnym żuciu.

W walce z refluksem pomocna jest poprawa stylu życia – odstawienie alkoholu, pozbycie się zbędnych kilogramów oraz regularna aktywność fizyczna. Jeżeli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista przeprowadza wnikliwą diagnostykę i po stwierdzeniu GERD dobiera leczenie farmakologiczne bądź rozważa postępowanie chirurgiczne. Nieleczona choroba refluksowa przełyku prowadzi do poważnych powikłań w postaci: nadżerek przełyku, przewlekłych stanów zapalnych gardła i przełyku, krwawień z przełyku, astmy, przepukliny żołądka czy nawet raka przełyku.


Bibliografia

Badillo R., Francis D. Diagnosis and treatment of gastroesophageal reflux disease. World J Gastrointest Pharmacol Ther. 2014; 5(3): 105–112.

Herbella F.A., Patti M.G. Gastroesophageal reflux disease: From pathophysiology to treatment. World J Gastroenterol. 2010; 16(30): 3745–3749.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password