On:
list W: Ból person Dodane przez:

Angiodysplazja jelita grubego

Angiodysplazja jelita grubego jest częstą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i na skutek tego może doprowadzić do anemii.

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Angiodysplazją nazywamy małe, rozwojowe wady naczyniowe występujące na różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Angiodysplazja jelita grubego dotyczy zmian naczyń śluzówkowych i podśluzówkowych jelita grubego. Jest ona dość częstą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (od 6 do 20% przypadków) i może wywołać anemię.

Przyczyny

Angiodysplazja jelitowa ma podłoże genetyczne jednak jej objawy rozwijają się najczęściej dopiero w podeszłym wieku. Nieodpowiednia budowa naczyń podśluzówkowych powoduje, że są częściowo niedrożne co z kolei jest przyczyną powstających z czasem przetok tętniczo-żylnych (patologiczne połączenia naczyń). Jest to najprawdopodobniej spowodowane wzrostem napięcia błony mięśniowej w bliższej części jelita grubego oraz spadkiem ilości kolagenu w naczyniach. Początkowo te nieprawidłowe połączenia występują w jednym miejscu (najczęściej w kątnicy) jednak z czasem powstają w innych odcinkach przewodu pokarmowego.

Objawy

Często angiodysplazja jelitowe przed długi czas nie daje żadnych objawów lub są one niecharakterystyczne – może być to osłabienie, bladość skóry czy zawroty głowy związane z długotrwałą utratą krwi (anemią). Innymi objawami, które mogą wystąpić jest ból brzucha, problemy z wypróżnianiem i najbardziej charakterystyczne – smoliste stolce lub krew w stolcu. Dwa ostatnie objawy wskazują na krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Smoliste stolce to stolce o bardzo ciemnym, wręcz czarnym zabarwieniu powstające w wyniku wymieszania krwi z masą kałową. Świeża krew w stolcu oznacza, że krwawienie jest blisko odbytu.

Uwaga!

Jeżeli zaobserwujesz u siebie smoliste stolce lub świeżą krew w stolcu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Może to być objaw mało niepokojącej jednostki chorobowej (np. hemoroidy), ale może wskazywać również na poważne choroby takie jak nowotwór jelita grubego!

Diagnostyka i leczenie

Jeżeli pacjent zauważy u siebie smoliste stolce lub krew w stolcu najczęściej wykonywana jest kolonoskopia, aby uwidocznić co jest przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeżeli ma on nieswoiste objawy i lekarz podejrzewa krwawienie najpierw robi się badanie na krew utajoną w próbce stolca pacjenta i jeżeli wyjdzie ono pozytywnie pacjent ma robioną kolonoskopię. Leczenie angiodysplazji jelita grubego polega na laserowym wypalaniu ognisk krwawienia lub argonowej koagulacji plazmowej patologicznych naczyń. Jeżeli zmiany są zbyt rozległe, aby je wypalić pacjentowi podawane są leki, które hamują rozkładanie skrzeplin powstających na pękających naczyniach, dzięki czemu hamują krwawienie.

Podsumowanie

Angiodysplazja jelita grubego to rozwojowa wada naczyń w śluzówce i podśluzówce jelita. Nieprawidłowa budowa wraz z upływem lat może prowadzić do pękania naczyń i krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Najbardziej charakterystycznym tego objawem są smoliste stolce lub krew w stolcu – jeżeli się pojawią trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza. Diagnostyka angiodysplazji polega głównie na kolonoskopii, a leczenie na wypalaniu patologicznych ognisk laserem lub koagulacji naczyń.


Bibliografia

Spychalski M., Dziki Ł., Galbfach P., Angiodysplazja jako źródło krwawienia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, „Gastroenterologia Polska” 2005, nr 4, s. 329-333

Ciesielski P., Kołodziejczak M.,Znaczenie objawów klinicznych w rozpoznawaniu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, „Nowa Medycyna” 2009, nr 3, s.163-168


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password