On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Choroby oczu w cukrzycy

Nieprawidłowości krążenia u cukrzyków mogą grozić nawet utratą wzroku.

Uszkodzenia siatkówki wskutek niedokrwienia

Cukrzyca wpływa negatywnie na funkcjonowanie wielu organów i układów. Lekarze wskazują, że wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić między innymi do licznych problemów ze wzrokiem. Dlatego cukrzycy powinni w  zwracać szczególną uwagę na regularne badania oczu.

Zespół suchego oka

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych wśród diabetyków dolegliwości jest zespół suchego oka. Do symptomów należą wrażenie ciągłego podrażnienia oczu i nasilone łzawienie. Nie powinno się bagatelizować tego schorzenia. W walce z objawami zaleca się stosowanie sztucznych łez oraz naturalnych produktów o potwierdzonej skuteczności – np. jagód maqui czy borówek.

Retinopatia cukrzycowa

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi może być przyczyną zaburzeń krążenia w poszczególnych naczyniach krwionośnych. W związku z tym w przebiegu cukrzycy może dochodzić do rozwoju retinopatii cukrzycowej – uszkodzenia komórek siatkówki wskutek niewystarczającego ukrwienia. Choroba często rozwija się bezobjawowo, nie dając dolegliwości bólowych – dlatego szczególnie istotne jest regularne badanie dna oka, które pozwala wykryć zmiany w obrębie siatkówki. Wczesna diagnoza umożliwia powstrzymanie retinopatii przed fazą proliferacji, w której dochodzi do neowaskularyzacji – patologicznego wytwarzania nowych naczyń krwionośnych. Nowo tworzone naczynia cechują się kruchością i mogą formować się w obrębie: siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego, tęczówki i kąta przesączania. Wątła budowa naczyń powstałych w procesie neowaskularyzacji prowadzi do krwotoków do ciała szklistego. Nieleczona retinopatia cukrzycowa może skutkować trwałym pogorszeniem wzroku lub całkowitą utratą widzenia.

Inne zagrożenia dla oczu cukrzyków

Cukrzyca klasyfikowana jest jako jeden z głównych czynników ryzyka wielu innych chorób narządu wzroku, takich jak:

  • zaćma – zmętnienie soczewki,
  • jaskra – trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego,
  • porażenia nerwów okoruchowych,
  • zaburzenia refrakcji.

Przyczyny powikłań i profilaktyka

Głównym powodem powikłań cukrzycy związanych ze wzrokiem są patologie związane z układem krążenia. Ryzyko uszkodzenia wzroku u pacjentów cukrzycowych może zostać znacznie obniżone poprzez regularne badania oraz utrzymywanie poziomu glukozy w normie fizjologicznej. W celu poprawy jakości krążenia warto odstawić papierosy i alkohol, dbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi, unikać stresu oraz pamiętać o aktywności fizycznej.


Bibliografia

Tagi: cukrzyca
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password