On:
list W: Choroby reumatyczne person Dodane przez:

Dlaczego mężczyźni powinni stosować kolagen?

Kolagen jest podstawowym budulcem kości, stawów oraz mięśni, niestety po 25 roku życia organizm syntezuje go coraz mniej.

Białko kolagenowe jest polimerem występującym praktycznie w całym organizmie, tworzy włókna strukturalne, które stanowią podstawowy składnik tkanki łącznej. Kolagen stanowi ponad 30% wszystkich białek ustroju. Jest budulcem skóry, włosów, paznokci, chrząstek, ścięgien, mięśni, kości, zębów, ścian naczyń krwionośnych, czy nerwów. Otacza narządy ochronną warstwą, co zapewnia niezakłóconą pracę tych organów. Jest 29 rodzajów kolagenu, każdy o innej strukturze i funkcji. Typy kolagenu oznaczone są cyframi rzymskimi od I do XXIX.

Stawy i kości w dobrej kondycji

Białko kolagenowe wchodzi w skład tkanki kostnej i chrząstki chroniącej stawy. Odpowiada za twardość i wytrzymałość kości oraz przyspiesza regenerację uszkodzonej tkanki kostnej (np. na skutek złamań). Z wiekiem kolagenu w organizmie zaczyna ubywać, a niewystarczająca jego ilość może skutkować osteoporozą czy większą podatnością na złamania.

Kolagen jest niezwykle ważną proteiną wpływającą na funkcjonowanie stawów, które otoczone są błoną i chrząstką. Błona stawowa wytwarza maź stawową, która niweluje tarcia wewnątrz stawu, a tym samym ogranicza zużywanie się stawów. Kolagen uczestniczy w produkcji mazi. Dzięki niemu chrząstka jest bardziej elastyczna i ma zdolność do odbudowy własnych komórek. Zmniejszona ilość syntezowanego na bieżąco kolagenu ustrojowego może powodować bóle podczas ruchu, np. bóle zwyrodnieniowe, reumatyczne czy artretyczne. Prowadzi to do znacznego spadku sprawności fizycznej, co dla mężczyzn pracujących fizycznie oraz sportowców jest dużą niedogodnością – wiąże się z poważnymi ograniczeniami życiowymi oraz dyskomfortem w postaci bólu związanego z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów.

Skuteczne budowanie masy mięśniowej

Nie tylko mężczyźni w wieku dojrzałym powinni zwiększyć ilość kolagenu w diecie lub sięgnąć po suplementy z jego zawartością. Panowie dbający o sylwetkę, aktywni fizycznie, uprawiający regularnie ćwiczenia czy sport oraz kulturyści – to grupy, dla których kolagen ma dużo większe znaczenie. Jako katalizator i reperator kolagen aktywnie uczestnicy w przemianie materii zachodzącej podczas rozbudowy mięśni, przyspiesza bowiem reakcje na bodźce siłowe. Podczas wysiłku dochodzi do mikrourazów, czyli małych uszkodzeń włókien mięśniowych. W odpowiedzi na to organizm odbudowuje te włókna z nawiązką. W ten sposób stopniowo zwiększa się masę mięśniową.

Strażnik odporności

Istotną funkcją kolagenu jest wspomaganie pracy układu immunologicznego. Białko to zwiększa jego wydolność, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z atakującymi go drobnoustrojami chorobotwórczymi (bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami). Bierze również udział w detoksykacji organizmu – podstawowe aminokwasy tworzące kolagen, a więc glicyna, prolina i hydroksyprolina mają zdolność łączenia się z większością toksyn, które następnie usuwane są wraz z moczem. Dobra kondycja tkanki łącznej to także zmniejszona podatność na szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, które niszcząc komórki organizmu, wywołują stany zapalne, a te z kolei mogą rozwinąć się w nowotwory.

Gładka i jędrna skóra

Kolagen ustrojowy jest podstawowym komponentem struktury skóry, jest to mocny kolagen fibrylarny typu I (w około 85%), który zapewnia skórze sztywność i wytrzymałość, oraz kolagen fibrylarny typu III (stanowiący 15%) będący formą przejściową, produkowaną dla uzupełniania ubytków tkanki w miejscach ran (kolagen III stopniowo jest zamieniany przez organizm na kolagen I). To on zapewnia skórze odpowiednie napięcie, co wpływa na jej jędrność, elastyczność, gładkość i blask. Niestety, z wiekiem (już po 25. roku życia) organizm syntezuje coraz mniej kolagenu, a później dochodzi do degradacji już istniejących włókien. Pojawiają się wówczas zmarszczki, przebarwienia i nadmierne przesuszenie skóry, która zaczyna wiotczeć, dlatego coraz trudniej utrzymać ją w dobrej kondycji. Kolagen znajduje się także we włosach i paznokciach – odpowiednia jego ilość sprawia, że włosy są mocne i lśniące, a paznokcie gładkie i wytrzymałe. Z wiekiem pogarsza się ich stan – włosy stają się łamliwe i wykazują zwiększoną tendencję do wypadania, a paznokcie ulegają osłabieniu, co sprawia, że ich płytka szybko się niszczy i jest mniej odporna.

Mężczyzna zadbany, a jednocześnie silny i sprawny fizycznie

Żyjemy w czasach, w których wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny. Środowisko wywiera na mężczyznach (i nie tylko) coraz większy wpływ i wymaga dbałości o sylwetkę, skórę, włosy i paznokcie. Panowie także coraz więcej wymagają od siebie. Stawiani są w bardzo różnych sytuacjach: staranie się o pracę, zawieranie nowych znajomości czy chęć zrobienia dobrego pierwszego wrażenia na płci przeciwnej. W każdej sytuacji oceniani są po wyglądzie. Dlatego powszechne stało się używanie przez nich kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci, często chodzą do fryzjera, zdrowo się odżywiają i żyją aktywnie. Z tego powodu mężczyźni powinni nie tylko zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, dostarczającą wszystkich niezbędnych substancji odżywczych (z których wiele wspomaga produkcję kolagenu), ale także poważnie rozważyć zarówno suplementację tego białka, jak i użycie np. kremów je zawierających, i to już po 25. roku życia, kiedy spada produkcja nowych włókien kolagenowych, a zwłaszcza starsi, borykający się z zanikiem istniejącego kolagenu, a także sportowcy.


Bibliografia

Warecki M., Kolagen białko przyszłości, 10.12.2014,

online: https://forum-sportowe.pl/topic/100-kolagen-białko-przyszłości/ [dostęp 18.05.2018]

Kałużyńska K., Kolagen – właściwości. Dlaczego jest potrzebny?, 9.07.2017,

online: http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/kolagen-wlasciwosci-dlaczego-jest-potrzebny_37983.html [dostęp 18.05.2018]

Kaczyński K., Ignaciuk A., Kolagen i jego rola w organizmie człowieka,

online: http://kaczynscyclinic.pl/wp-content/uploads/2017/08/Kolagen-w-organizmie.pdf [dostęp 18.05.2018]

Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol 2012, nr. 2(1), s. 14-20,

online: http://www.estetologia.pl/art/emk2012-003pl.html [dostęp 18.05.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password