On:
list W: Ból person Dodane przez:

Kinesiotaping – plastry w walce z bólem

Wynaleziona przez lekarza Kenzo Kase metoda plastrowania dynamicznego pomocna przy rehabilitacji po urazach i innych terapiach fizjoterapeutycznych.

Nowoczesna metoda fizjoterapii

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda terapeutyczna stosowana w fizjoterapii, opracowana przez japońskiego lekarza Kenzo Kase. Polega ona na oklejaniu wybranych partii ciała plastrami o specjalnej strukturze. Kinesiotaping pomaga łagodzić ból i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-powięziowego.

Cele kinesiotapingu

Koncepcją kinesiotapingu wzięła się z obserwacji, że przyczyną bólu często są dysfunkcje mięśni i tkanek mięśniowo-powięziowych. Celami tej metody są: normalizacja napięcia mięśniowego, usprawnienie przepływu krwi i limfy, redukcja bólu, poprawienie propriocepcji, przyspieszenie procesu gojenia się tkanek, korekcja niewłaściwej pozycji stawu, przywrócenie pełnego zakresu ruchu. Nic dziwnego więc, że stosuje się ją często w rehabilitacji sportowców. Znajduje jednak zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in.: neurologii, ortopedii, onkologii, pediatrii, położnictwie. Może być stosowana jako jedyna metoda rehabilitacji lub w połączeniu z innymi.

Lecznicze plastry

Plastry używane do kinesiotapingu wykonane są z bawełny i pokryte akrylowym klejem. Są wodoodporne i przepuszczają powietrze. Parametry ich elastyczności i grubości są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry – plastry mogą rozciągnąć się do 130–140% pierwotnej długości.

Należy przyklejać plastry na suchą, odtłuszczoną skórę, mogą na niej pozostać nawet kilka tygodni. Istnieją różne metody nakładania i są zależne od rozciągnięcia plastra i miejsca aplikacji. Wyróżnia się techniki: powięziową, więzadłową, limfatyczną, mięśniową, korekcyjną, funkcjonalną. Istotny jest też kierunek aplikacji – na mięśnie osłabione plastry przykleja się od przyczepu dystalnego mięśnia do przyczepu proksymalnego, natomiast na mięśnie napięte – w kierunku odwrotnym. Efekt kinesiotapingu utrzymuje się przez 24 godziny na dobę.

Mechanizm działania

Działanie tej metody wynika z istnienia łańcuchów mięśniowo-powięziowych i stymulacji struktur okołostawowych. Aplikacja plastra powoduje uniesienie i pofałdowanie naskórka, a co za tym idzie – zwiększenie przepływu krwi w naczyniach powierzchniowych i głębokich oraz poprawę drenażu limfatycznego. Poprzez stworzenie fałd na powierzchni skóry dochodzi do powiększenia przestrzeni międzytkankowej, zmniejszenia podrażnień receptorów nerwowych i czuciowych, redukcji bólu i obrzęków limfatycznych.

Zastosowanie

Kinesiotaping znajduje zastosowanie w terapii: niedowładów, uszkodzeń obwodowego układu nerwowego, obrzęków po mastektomii, rehabilitacji po urazach (złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, krwiakach, obrzękach) i operacjach. Pomaga złagodzić dolegliwości wynikające z wad postawy i chorób reumatycznych. Jest użyteczny w fizjoterapii kardiologicznej u pacjentów po angiografii. Sprawdza się także w zwalczaniu bólów odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i profilaktyce rozstępów u kobiet w ciąży.


Bibliografia

Dębska M., Kinesiology Taping jako metoda terapeutyczna i kosmetyczna w stłuczeniu mięśnia – opis przypadku, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2015, nr 1 (42), s. 18–21.

Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Science 2016, nr 62 (1), s. 60–66.

Zajt-Kwiatkowska J., Rajkowska-Labon E., Skrobot W. i in., Kinesio Taping – metoda wspomagająca proces usprawniania fizjoterapeutycznego – wybrane aplikacje kliniczne, Nowiny Lekarskie 2005, nr 74 (2), s. 190–191.

Liebenso C. (red.), Rehabilitation of the Spine: A Practitioner's Manual, New York 2007, s. 663–667.

Kochański B., Plaskiewicz A., Dylewska M. i in., Plastrowanie dynamiczne w terapii wybranych dysfunkcji stawu kolanowego, Journal of Education, Health and Sport formerly Journal of Health Sciences. 2014, nr 4 (10), s. 322–330.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password