On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Lecytyna – naturalny wspomagacz pamięci

Pozytywnie wpływa na układ nerwowy. A to niejedyne jej właściwości.

Lecytyna (fosfatydylocholina) to niezmiernie istotny składnik komórek budujących ciało człowieka. Reguluje ona poprawne działanie wielu mechanizmów. Lecytyna wytwarzana jest w wątrobie nieustannie, lecz nie zawsze wewnętrzna produkcja jest w stanie w całości pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Czym jest lecytyna?

Lecytyna nie jest pojedynczym związkiem chemicznym, ale mieszaniną organicznych związków chemicznych z grupy fosfolipidów, których reszta fosforanowa została zestryfikowana choliną. Poszczególne składniki lecytyny pełnią ważne role budulcowe – są głównymi komponentami błon i organelli. Co więcej, jeden z nich – cholina – niezbędny jest do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika potrzebnego do fizjologicznego funkcjonowania wielu procesów w obszarach układu nerwowego. W skład lecytyny wchodzi też wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają gospodarkę cholesterolową organizmu.

Najważniejsze funkcje lecytyny

Jako substrat acetylocholiny lecytyna wspomaga naukę, zapamiętywanie i koncentrację. Ponieważ wchodzi w skład osłonek mielinowych, poprawia również przekazywanie sygnałów wzdłuż neuronów. Psychiatrzy sugerują, że lecytyna pełni ważną funkcję w zapobieganiu i leczeniu depresji. Rola omawianej grupy związków chemicznych nie kończy się jednak na układzie nerwowym.

Badania wykazały, że lecytyna ma niezwykle pozytywny wpływ na wątrobę – zapobiega nadmiernemu odkładaniu tłuszczów w tym narządzie, zapewniając jego poprawne działanie. Naukowcy twierdzą, że dostarczenie odpowiedniej ilości lecytyny ułatwia regenerację wątroby oraz wspomaga procesy detoksykacji alkoholu i leków. Należy wspomnieć, że lecytyna poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.

Prowadzone od lat analizy kliniczne nie pozostawiają wątpliwości: lecytyna ma wyjątkowo korzystny wpływ na układ krwionośny. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych jest w stanie skutecznie przeciwdziałać miażdżycy, obniżając ilość frakcji złego cholesterolu LDL. Obserwacje udowodniły również emulgujące działanie lecytyny, dzięki któremu nie tylko wspomaga ona trawienie, ale także rozbija krążące w układzie krwionośnym cząstki tłuszczów.

Produkty bogate w lecytynę

Lecytyna należy do powszechnie występujących składników pożywienia, jednak jej zawartość w produktach spożywczych często bywa bardzo niska. Najlepszymi jej źródłami są: żółtka jaj, ziarna soi, fasola, orzechy, kiełki, olej rzepakowy (szczególnie nierafinowany), ryby morskie, awokado, oliwki.

Zalecenia i przeciwwskazania do spożywania lecytyny

Lecytyna jest zakwalifikowana do grupy preparatów bezpiecznych. Skutkiem ubocznym wysokich przedawkowań mogą być przejściowe problemy żołądkowe. Warto wspierać funkcjonowanie organizmu, suplementując lecytynę, szczególnie w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego i laktacji.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password