Lecytyna – naturalny wspomagacz pamięci
Pozytywnie wpływa na układ nerwowy. A to niejedyne jej właściwości.
Lecytyna (fosfatydylocholina) to niezmiernie istotny składnik komórek budujących ciało człowieka. Reguluje ona poprawne działanie wielu mechanizmów. Lecytyna wytwarzana jest w wątrobie nieustannie, lecz nie zawsze wewnętrzna produkcja jest w stanie w całości pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.
Czym jest lecytyna?
Lecytyna nie jest pojedynczym związkiem chemicznym, ale mieszaniną organicznych związków chemicznych z grupy fosfolipidów, których reszta fosforanowa została zestryfikowana choliną. Poszczególne składniki lecytyny pełnią ważne role budulcowe – są głównymi komponentami błon i organelli. Co więcej, jeden z nich – cholina – niezbędny jest do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika potrzebnego do fizjologicznego funkcjonowania wielu procesów w obszarach układu nerwowego. W skład lecytyny wchodzi też wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają gospodarkę cholesterolową organizmu.
Najważniejsze funkcje lecytyny
Jako substrat acetylocholiny lecytyna wspomaga naukę, zapamiętywanie i koncentrację. Ponieważ wchodzi w skład osłonek mielinowych, poprawia również przekazywanie sygnałów wzdłuż neuronów. Psychiatrzy sugerują, że lecytyna pełni ważną funkcję w zapobieganiu i leczeniu depresji. Rola omawianej grupy związków chemicznych nie kończy się jednak na układzie nerwowym.
Badania wykazały, że lecytyna ma niezwykle pozytywny wpływ na wątrobę – zapobiega nadmiernemu odkładaniu tłuszczów w tym narządzie, zapewniając jego poprawne działanie. Naukowcy twierdzą, że dostarczenie odpowiedniej ilości lecytyny ułatwia regenerację wątroby oraz wspomaga procesy detoksykacji alkoholu i leków. Należy wspomnieć, że lecytyna poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.
Prowadzone od lat analizy kliniczne nie pozostawiają wątpliwości: lecytyna ma wyjątkowo korzystny wpływ na układ krwionośny. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych jest w stanie skutecznie przeciwdziałać miażdżycy, obniżając ilość frakcji złego cholesterolu LDL. Obserwacje udowodniły również emulgujące działanie lecytyny, dzięki któremu nie tylko wspomaga ona trawienie, ale także rozbija krążące w układzie krwionośnym cząstki tłuszczów.
Produkty bogate w lecytynę
Lecytyna należy do powszechnie występujących składników pożywienia, jednak jej zawartość w produktach spożywczych często bywa bardzo niska. Najlepszymi jej źródłami są: żółtka jaj, ziarna soi, fasola, orzechy, kiełki, olej rzepakowy (szczególnie nierafinowany), ryby morskie, awokado, oliwki.
Zalecenia i przeciwwskazania do spożywania lecytyny
Lecytyna jest zakwalifikowana do grupy preparatów bezpiecznych. Skutkiem ubocznym wysokich przedawkowań mogą być przejściowe problemy żołądkowe. Warto wspierać funkcjonowanie organizmu, suplementując lecytynę, szczególnie w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego i laktacji.
Bibliografia
W tej samej kategorii