On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Czy kawa jest zdrowa?

Badania dowodzą, że kawa ma wiele zalet do których z pewnością należy zaliczyć poprawę pamięci i koncentracji, ale też niestety wypłukuje minerały.

Zalety i wady kawy

Codziennie na całym świecie miliony ludzi pije kawę. Większość docenia jej pyszny smak i właściwości pobudzające. Wokół tego aromatycznego napoju krąży wiele nieścisłych informacji o jego zdrowotnych lub szkodzących właściwościach. Wiąże się to oczywiście z coraz to nowymi publikacjami różnych badań naukowych.

Kawa a niezbędne pierwiastki

Większość z nas ma przeświadczenie, że kawa wypłukuje niektóre minerały. Czy tak jest naprawdę? Kofeina zawarta w kawie nasila wydalanie z moczem wapnia i magnezu. Są to dwa bardzo potrzebne pierwiastki do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ przewlekły niedobór wapnia może prowadzić do osteoporozy, a magnezu – do zaburzeń rytmu serca, drżeń i skurczów innych mięśni. Jednak nie ma się czego obawiać. Kofeina rzeczywiście nasila wydalanie wapnia, ale organizm wchłania go więcej z pożywienia. Należy więc zadbać o odpowiednie ilości w diecie wapnia i witaminy D, niezbędnej do przyswajania wapnia. Niedobory magnezu natomiast pojawiają się dopiero, gdy pijemy kawę w nadmiarze. Dzienna dawka kofeiny, uznawana za bezpieczną, to 400 mg dla dorosłych i 300 mg dla kobiet w ciąży. Jest to około 500 ml kawy dla dorosłych oraz niecałe 400 ml dla kobiet ciężarnych chociaż trzeba wziąć pod uwagę „moc” kawy .Trzeba jednak pamiętać, że kofeina nie występuje tylko w kawie, ale również w innych produktach i napojach, np. w herbacie, gdzie ta sama substancja występuje pod nazwą „teina”.

Wpływ na układ nerwowy

Kofeina zawarta w kawie działa na receptory adenozynowe w mózgu – blokując je, zapobiega przyłączeniu się do nich adenozyny, przez co blokuje odczuwanie zmęczenia. Okazuje się jednak, że nie tylko takie działanie na układ nerwowy wywiera kawa. W nie do końca wyjaśnionym mechanizmie codzienne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Jedna z teorii mówi, że kofeina łączy się z neurotoksynami powodującymi tę chorobę i razem z nią są usuwane z organizmu. Inna sugeruje, że kofeina hamuje produkcję niektórych neuroprzekaźników, których nadmiar uszkadza mózg. Oprócz tego kawa działa protekcyjnie na układ nerwowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera, ponieważ alkaloidy zawarte w kawie blokują syntezę patologicznego białka amyloidu b (powodującego chorobę Alzheimera). Dodatkowo alkaloidy te hamują procesy zapalne w mózgu.

Podsumowanie

Picie kawy w rozsądnych ilościach nie tylko nie szkodzi organizmowi, ale wręcz może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna dzienna dawka kofeiny dla dorosłego to 400 mg. Należy też zadbać o odpowiednią ilość spożywanego wapnia i magnezu, ponieważ kawa ma właściwości przyspieszające ich wydalanie z moczem. Warto również pamiętać o odpowiedniej dawce witaminy D, niezbędnej do wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego.


Bibliografia

Zdrojewicz Z., Grześkowiak K., Łukasiewicz M., Czy picie kawy jest zdrowe?, Medycyna Rodzinna 2016, nr 3, s.138–145

Stróżyk A., Kawa i jej zdrowotne właściwości, Medicover 25.07.2019 online:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/kawa-i-jej-zdrowotne-wlasciwosci,6503,n,192#kawa-w-profilaktyce-nowotwor%C3%B3w%C2%A0 [dostęp: 5.06.2020]


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password