On:
list W: Sport i ćwiczenia person Dodane przez:

Medytacja – czy zdrowy duch gwarantuje zdrowe ciało?

Jednym z podstawowych celów medytacji jest także poprawa zdrowa fizycznego oraz ogólnego samopoczucia.

Powiązania między ciałem a duchem

Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” towarzyszy nam od najmłodszych lat, co ma zachęcić do regularnej aktywności fizycznej. W ostatnich latach coraz częściej zwraca się także uwagę na to, że zależność ta działa także w drugą stronę i zdrowy duch, może pozytywnie wpływać na ciało. Stąd coraz większa popularność pojęcia duchowości, psychologii zdrowia, a także praktyk takich, jak medytacja, relaksacja czy mindfullness.

Czym jest medytacja

Medytacja to praktyki polegające na ćwiczeniach umysłowych i wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości w celu wyciszenia i poprawienia duchowego stanu zdrowia. Istnieje wiele rodzajów medytacji. Jednym z podstawowych jej celów jest także poprawa zdrowa fizycznego oraz ogólnego samopoczucia, a także osiągnięcie pełnej kontroli nad ciałem. Medytacja może mieć wymiar bardziej duchowy, jeśli jest stosowana np. jako rodzaj komunikacji z bóstwem.

Dobra na nadciśnienie

Prowadzono badania porównujące osoby praktykujące medytację z osobami w ogóle jej niepraktykującymi. Wyjściowo osoby te miały podobne wyniki analiz. Okazało się, że medytacja może pomagać w obniżeniu ciśnienia tętniczego, że wpływa na poprawę samopoczucia, a także na zwiększenie odporności na stres, który jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Dla ochrony serca

Medytacja poprawia stan serca, i to nie tylko przez obniżenie ciśnienia tętniczego. Wpływa na układ nerwowy i poprzez to stabilizuje pracę serca i układu krwionośnego, co zmniejsza ryzyko pojawienia się wylewów, udarów a także ataku serca.

Dla mózgu

Medytacja wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na kondycję układu nerwowego. Powoduje ogólne wyciszenie, a co za tym idzie zwiększa koncentrację. Dzięki temu poprawie ulegają zdolności poznawcze, w tym możliwości zapamiętywania oraz uczenia się.


Bibliografia

Heszen-Niejodek I. i Gruszczyńska E., Wymiar duchowy człowieka, jego znaczenie w psychologii zdrowia i jego pomiar, Przegląd Psychologiczny 2004, t. 47, nr 1, s. 15–31, online.

Ospina M. i in., Meditation Practices for Health: State of the Research Evidence Report, Technology Assessment 2007, nr 155, s. 107–150.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password