On:
list W: Sport i ćwiczenia person Dodane przez:

CrossFit - sport XXI wieku

CROSSFIT – O CO W TYM CHODZI

CrossFit to trening siłowo-kondycyjny, opierający się na rozwoju najważniejszych zdolności siłowych. CrossFit pozwala na bardziej efektywne podnoszenie ciężarów, ćwiczenie sprawności atletycznej, podnoszenie odporności krążeniowej i oddechowej, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, rozciągliwości i szybkości. Pozwala również na zwiększenie równowagi i precyzji ćwiczeń.
Początkowo trening CrossFit wykorzystywano jako program treningowy Kalifornijskiej policji. Ze względu na wyjątkowo dobre rezultaty, wdrożono go również do treningu amerykańskich żołnierzy i strażaków, a nawet jednostek Marines. Niedługo potem CrossFit szybko spopularyzował się na całym globie.

JAK ZAPLANOWAĆ TRENING

Dzienny trening powinien trwać od kilku do kilkudziesięciu minut oraz powinien być wykonywany w sposób intensywny (bez przerw). Ważne jest, aby plan treningowy zakładał wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, na każdą grupę mięśniową. Dzięki takim założeniom przy układaniu planu treningowego, uda nam się zarówno wyrzeźbić ciało, jak również zgubić zbędne kilogramy i poprawić wydolność organizmu.
Osoby początkujące powinny trenować około 3 razy w tygodniu. W każdej serii (ciągu ćwiczeń) powinno znaleźć się minimum 6 ćwiczeń, gdzie każde z nich potrzebuje około 20-stu powtórzeń. Przerwa powinna nastąpić dopiero po wykonaniu całości serii i trwać do chwili ustabilizowania się tętna. Serie należy kilkukrotnie powtórzyć.
Zazwyczaj wykonywane ćwiczenia to podnoszenie ciężarów, wiosłowanie, bieganie, skakanie przez przeszkody, rzucanie piłką lekarską, czy ciągnięcie liny.

CO WYRÓŻNIA CROSSFIT

CrossFit z pewnością charakteryzuje duża intensywność w ćwiczeniach. To dzięki niej, po treningu, czujemy się jakbyśmy przywrócili organizmowi równowagę. Charakterystyczną rzeczą jest również „praktyczność” wykonywanych w treningu ruchów – są one zazwyczaj odwzorowaniem naszych codziennych ruchów, dzięki czemu po treniningu CrossFit zyskujemy ulgę w codziennych wyzwaniach siłowych. Dodatkowo społeczność tworząca się wokół ruchu CrossFit daje poczucie przynależności do grupy osób, którym zależy na widocznych rezultatach treningów, a to wspiera ich efektywność.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password