On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Nefropatia cukrzycowa

Uszkodzenie nefronów w wyniku długotrwale podwyższonego poziomu glukozy we krwi.

Cukrzyca może prowadzić do licznych schorzeń niemal w całym organizmie. Jednym z groźnych powikłań jest cukrzycowa choroba nerek, nazywana również nefropatią. Zmiany powstałe w wyniku tej choroby są często nieodwracalne. Warto zatem dowiedzieć się więcej o nefropatii cukrzycowej, by skutecznie chronić się przed jej skutkami.

Czym jest nefropatia cukrzycowa?

Nefropatia cukrzycowa to czynnościowe i strukturalne uszkodzenie nefronów (podstawowych jednostek funkcjonalnych nerki), które rozwija się w wyniku długotrwale podwyższonego poziomu glukozy we krwi (hiperglikemia). Wysoki poziom cukru we krwi obwodowej prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, które stopniowo tracą swą elastyczność i zdolność do transportu krwi. W wyniku zwyrodnień poszczególnych tętnic przepływ krwi w obrębie miąższu nerki jest zaburzony, co skutkuje niedotlenieniem nefronów, niedostatecznym ich odżywieniem oraz gromadzeniem się szkodliwych produktów metabolizmu.

Ponadto hiperglikemia jest powodem odkładania się w nerkach licznych substancji zaburzających poprawną filtrację. Wraz z postępem cukrzycowej choroby nerek obumiera coraz więcej nefronów, w wyniku czego spada jakość funkcjonowania układu wydalniczego. U pacjentów z zaawansowaną nefropatią niezbędne są dializy. Statystyki mówią, że diabetycy mają kilkunastokrotnie wyższe prawdopodobieństwo chorób nerek niż osoby niecierpiące na cukrzycę.

Objawy i diagnostyka cukrzycowej choroby nerek

Nefropatia cukrzycowa najczęściej rozwija się bezobjawowo, a dolegliwości bólowe pojawiają się, gdy nerki są już znacznie uszkodzone. Z uwagi na to cukrzycy powinni dbać o regularne badania funkcji tych narządów.

Profilaktyka i leczenie nefropatii

Podobnie jak w terapii pozostałych powikłań pocukrzycowych najważniejsze w przeciwdziałaniu nefropatii jest utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Niezastąpionym wsparciem leczenia konwencjonalnego jest regularne spożywanie grzybów maitake oraz jagód maqui, które w naturalny sposób zwiększają insulinowrażliwość tkanek i normują poziom cukru we krwi. Diabetolodzy podkreślają także ważną rolę diety odciążającej nerki, która powinna być przygotowywana indywidualnie dla każdego pacjenta. W profilaktyce istotne są regularna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Lekarze zwracają uwagę na destrukcyjne działanie niektórych leków na nerki. Powszechnie dostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą prowadzić do uszkodzeń nefronów u cukrzyków – warto więc konsultować wszystkie stosowane środki z diabetologiem prowadzącym chorobę.

Grupy podwyższonego ryzyka

Wskazuje się ponadto, że nefropatia cukrzycowa częściej dotyka palaczy tytoniu oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi. Najnowsze badania podają, że ryzyko rozwoju chorób nerek może być obniżone przez kontrolę profilu lipidowego – jest to badanie laboratoryjne określające poziom frakcji cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Innym badaniem umożliwiającym diagnozę nefropatii cukrzycowej jest oznaczanie poziomu białek w moczu. Obecność protein w moczu zdrowej osoby powinna być zerowa, inny wynik może sugerować właśnie nefropatię cukrzycową.

W zależności od typu cukrzycy zalecana przez lekarzy częstość oznaczania wskaźnika różni się:

  • typ 1 – badanie raz na rok po pięciu latach od zdiagnozowania choroby,
  • typ 2 – badanie w momencie diagnozy, a następnie raz na rok.


Bibliografia

Tagi: cukrzyca
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password