On:
list W: Ból person Dodane przez:

Neurodegeneracyjna choroba osób starszych

Charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest drżenie kończyn, istnieje też wiele objawów, które można zaobserwować wcześniej.

Choroba Parkinsona

Jest to choroba neurodegeneracyjna, w której zanikają komórki dopaminergiczne, produkujące dopaminę. Jest to niezwykle ważny neuroprzekaźnik, którego brak wywołuje spowolnienie ruchowe charakterystyczne w chorobie Parkinsona. Przyczyny neurodegeneracji są niestety nieznane, prawdopodobnie główną rolę odgrywają czynniki środowiskowe, które wpływają na osoby genetycznie podatne na takie zmiany.

Objawy i epidemiologia

Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 60. roku życia, nieco częściej chorują na nią mężczyźni. W Polsce cierpi na nią 60–70 tysięcy osób. Głównym objawem jest spowolnienie ruchowe (bradykinezja), czyli wykonywanie wszystkich codziennych czynności, jak: ubieranie się, chodzenie czy mówienie, w wolniejszym tempie. Dla pacjentów z chorobą Parkinsona trudne jest rozpoczęcie oraz przyspieszenie ruchu. Ważnym objawem jest drżenie spoczynkowe – występuje ono podczas spoczynku, przy poruszeniu częścią ciała, drżenie na niej ustaje. Innymi istotnymi objawami są: sztywność mięśniowa i niestabilność postawy. Sztywność mięśniowa objawia się bólem lub dyskomfortem podczas ruszania kończyną, obejmuje również mięśnie tułowia i szyi – powoduje to charakterystyczną dla tej choroby pochyloną sylwetkę. Może również obejmować twarz i zubożać mimikę. Niestabilność postawy to trudności z utrzymaniem równowagi, która jest często mylona przez pacjentów z zawrotami głowy. Dla choroby Parkinsona charakterystyczny jest asymetryczny, jednostronny początek objawów. Asymetria ta utrzymuje się przez całą chorobę, nawet gdy objawy występują już obustronnie (po jednej stronie objawy są bardziej nasilone).

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie choroby Parkinsona we wczesnych stadiach jest dosyć trudne. Zidentyfikowano kilka objawów wyprzedzających rozwinięcie choroby: zaburzenia węchu, obniżenie nastroju, zaparcia, zaburzenia snu, jednak są zbyt mało specyficzne i nie zawsze świadczą o chorobie Parkinsona. Pierwsze objawy ruchowe są zazwyczaj subtelne i przypisywane przez pacjentów standardowemu procesowi starzenia. Są jednak objawy, które najczęściej występują jako pierwsze, jest to zmiana charakteru pisma na mniejsze litery (mikrografia), ból barku, okresowe drżenie ręki czy brak balansowania kończyny górnej podczas chodzenia. Diagnoza stawiana jest na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz w badaniu fizykalnym wykonywanym przez lekarza. Dodatkowe badania obrazowe są często za mało czułe, aby wykryć chorobę w początkowym stadium.

Leczenie jest objawowe i ma na celu opóźnić jej rozwój. Polega na bardzo ważnej rehabilitacji, mającej znieść sztywność mięśni i jej przeciwdziałać, oraz na podawaniu równie istotnych leków, które mają dostarczać brakującego neuroprzekaźnika. W zaawansowanym stadium choroby Parkinsona stosuje się też leczenie chirurgiczne.

Podsumowanie

Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna, w której jest coraz mniej neuronów produkujących neuroprzekaźnik dopaminę, jej przyczyny nie są znane. Objawami są: spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni, niestabilność postawy. Na podstawie tych objawów lekarz stawia diagnozę. Leczenie ma charakter objawowy i ma na celu opóźnianie rozwoju choroby.


Bibliografia

Sławek J., Choroba Parkinsona, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 11.04.2017, online: https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151060,choroba-parkinsona [dostęp 23.03.2020]

Sławek J., Praktyczne wskazówki dotyczące leczenia choroby Parkinsona, Medycyna Praktyczna dla Lekarzy 02.07.2012, online: https://www.mp.pl/neurologia/choroba-parkinsona/69227,praktyczne-wskazowki-dotyczace-leczenia-choroby-parkinsona  [dostęp 23.03.2020]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password