On:
list W: Układ nerwowy person Dodane przez:

Nie daj się depresji!

DEPRESJA – NAJCZĘSTSZE OBJAWY

Depresja to choroba, która uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie poprzez odebranie naturalnej radości życia. Na zaburzenia depresyjne narażony jest dziś niemal każdy, choć dwukrotnie częściej problem ten dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Do najczęściej występujących objawów charakterystycznych dla schorzenia depresji możemy zaliczyć: brak radości z życia, uczucie „wypalenia”, smutek, zaburzenia snu (bezsenność lub jego nadmiar), zaburzenia poziomów energii w ciągu dnia, brak wiary w siebie, czy brak motywacji.

JAK NIE DAĆ SIĘ DEPRESJI?

Krokiem który warto uczynić, jest rozpoczęcie aktywności fizycznej. Depresja jest chorobą wobec której najskuteczniejsza jest aktywna postawa (nawet zwykły spacer stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia) i podjęcie decyzji o tym, że nie chcemy być w depresji. Skuteczne może być też oderwanie się od codzienności i kontakt z naturą, co redukuje stres i pozwala na przywrócenie równowagi emocjonalnej. W okresie jesienno-zimowym z braku wystarczającej ilości światła słonecznego koniecznością może okazać się suplementowanie witaminy D.

CZY LEKI SĄ POTRZEBNE?

Według statystyk jedynie 5% zachorowań na depresję stanowią przypadki, w których uzasadnione jest leczenie farmakologiczne. Jeśli więc nasza aktywność fizyczna i pozytywne nastawienie (w miarę możliwości) nie dają rezultatów, należy skorzystać z pomocy psychiatry. Jego rady dla własnego bezpieczeństwa również jednak należy zestawić z rzeczywistością i zweryfikować, czy przepisane antydepresanty/leki uspokajające/leki nasenne są nam rzeczywiście potrzebne.

Warto zastanowić się, czy nie warto spojrzeć depresji „prosto w oczy”. Jeśli wynika ona z trudnych wydarzeń które nastąpiły w naszym życiu, znacznie sensowniej jest przeżyć je przy wsparciu bliskich nam osób (lub psychologa), zamiast „zmiękczać” je poprzez stosowanie leków.

Alternatywne metody radzenia sobie z depresją często mogą pomóc w naturalnym leczeniu tego schorzenia i często mogą okazać się długoterminowo bardziej skuteczne niż silne leki.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password