On:
list W: Ból person Dodane przez:

Rak trzustki

To ciężka choroba, a ze względu na niecharakterystyczne, późno występujące objawy wykrywana jest przeważnie w bardzo zaawansowanym stadium.

Rak trzustki to bardzo ciężka choroba o złym rokowaniu, zapadalność na nią jest coraz większa. W Stanach Zjednoczonych zajmuje 5. miejsce wśród wszystkich nowotworów pod względem częstości występowania, w Polsce odnotowuje się 3000 nowych przypadków rocznie. Niestety, ze względu na niecharakterystyczne, późno występujące objawy wykrywany jest przeważnie w bardzo zaawansowanym stadium.

Najbardziej istotnym czynnikiem ryzyka predysponującym do wystąpienia choroby jest palenie tytoniu (odpowiada za 25% przypadków), ponadto przewlekłe zapalenie trzustki spowodowane głównie długotrwałym nadużywaniem alkoholu oraz skłonność genetyczna lub wrodzone zespoły nowotworowe (5–10%). Podatność na zachorowanie rośnie z wiekiem.

Objawy zależą od lokalizacji guza. Najczęściej umiejscowiony jest w głowie trzustki (ok. 70%), rzadziej zajmuje jej trzon lub ogon. Symptomy są bardzo niecharakterystyczne, obejmują: dyskomfort lub pobolewanie w jamie brzusznej, brak apetytu, utratę masy ciała, biegunki i nudności.

Zaawansowany rak trzustki może powodować:
• żółtaczkę – występuje w raku głowy trzustki z powodu zatkania przewodów żółciowych przez masę guza lub przerzuty do węzłów chłonnych;
• uporczywy świąd skóry – spowodowany żółtaczką i zatrzymywaniem kwasów żółciowych;
• niebolesny i wyczuwalny przez powłoki brzuszne pęcherzyk żółciowy – tzw. objaw Courvoisiera;
• silne bóle brzucha, promieniujące do pleców, powodowane przez naciek na nerwy;
• nagłe wystąpienie cukrzycy lub nieprawidłowej tolerancji glukozy – szczególnie u szczupłych osób po 50. roku życia;
• wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, czyli pojawiające się w różnych miejscach bolesne zaczerwienienie żył powierzchownych.

Powyższe objawy świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby.

Diagnostyka polega na wykonaniu badań krwi, jednak nie mają one większego znaczenia w rozpoznaniu choroby, mogą jedynie naprowadzić lekarza na właściwy trop. Kluczowe są badania radiologiczne, przede wszystkim USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Następnie wykonuje się badanie endoskopowe, przypominające gastroskopię, przy pomocy specjalnej sondy zaopatrzonej w głowicę USG, która umożliwia wprowadzenie kleszczyków biopsyjnych i precyzyjne pobranie wycinków z raka przez ścianę żołądka lub dwunastnicy.

O dalszym postępowaniu decyduje zespół chirurgiczno-onkologiczny. Jedyną szansą na wyleczenie jest wykonanie rozległej operacji, polegającej na usunięciu nowotworu wraz z przyległymi tkankami. W raku głowy trzustki wykonuje się operację Whipple’a (usunięcie głowy trzustki, pęcherzyka żółciowego i przewodu żółciowego, dwunastnicy, części żołądka oraz węzły chłonne) lub Traverso, w raku ogona trzustki – resekcję obwodową trzustki w usunięciem trzonu i ogona narządu oraz śledziony. Po operacji konieczna jest uzupełniająca chemioterapia. Niestety, do zabiegu kwalifikuje się jedynie 20% chorych. W pozostałych przypadkach obecność przerzutów lub zły stan ogólny pacjenta uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. W leczeniu paliatywnym stosuje się chemioterapię i leki przeciwbólowe, które wydłużają życie o parę miesięcy i częściowo znoszą dolegliwości. 5 lat od rozpoznania przeżywa 5–10% pacjentów.


Bibliografia

P. Gajewski, A. Szczeklik, Rak trzustki, Interna Szczeklika 2017/18 – mały podręcznik, Medycyna Praktyczna 2017

Gośliński J., Pierwsze objawy raka trzustki – symptomy nowotworu, Zwrotnikraka.pl, 21.05.2018

online: https://www.zwrotnikraka.pl/pierwsze-objawy-raka-trzustki-symptomy-nowotworu/ [dostęp 24.07.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password