On:
list W: Ból person Dodane przez:

Silny ból nerwu kulszowego

Zapalenie korzonków jest wynikiem ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego objawia się silnym i nieustającym bólem pleców i nóg.

Rwa kulszowa

To charakterystyczny ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa w tylną stronę uda, podudzia, a nawet stopy. Jest on spowodowany przez ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego, który unerwia tę okolicę. Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka i składa się z czterech lub pięciu korzeni nerwowych wychodzących z kręgosłupa. Ucisk tych korzeni jest najczęstszą przyczyną rwy kulszowej i z tego powodu potocznie jest ona nazywana zapaleniem korzonków.

Przyczyny

Rwa kulszowa jest wynikiem ucisku na korzenie nerwowe tworzące nerw kulszowy lub na sam nerw. Przyczyną jest najczęściej dyskopatia związana z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Ból może pojawić się również w wyniku: urazów, zwężenia kanału kręgowego, nadwyrężenia mięśni pośladka (zespół mięśnia gruszkowatego), chorób ogólnoustrojowych (cukrzycy), zmian zapalanych, ropnych i nowotworowych.

Szczególnie narażeni są: pracownicy fizyczni, osoby otyłe, prowadzący siedzący tryb życia i długo pozostający w wymuszonej pozycji.

Objawy

Charakterystycznym objawem jest silny ból, który może zarówno pojawić się gwałtownie w wyniku urazu czy przeciążenia kręgosłupa, jak i może pojawiać się stopniowo. W 60% przypadków pierwszym objawem jest ból krzyża, który następnie rozchodzi się na pozostałe części ciała. Typowe jest nasilenie się bólu nawet przy niewielkich ruchach kręgosłupa, chodzeniu, a nawet kichaniu. Mogą wystąpić również objawy neurologiczne, jak: zaburzenia czucia czy niedowłady mięśniowe unerwionych przez uciskany nerw części ciała. W rzadkich przypadkach może dojść do porażenia zwieraczy i przez to zatrzymanie moczu i stolca.

Diagnostyka

Diagnozę stawia się przede wszystkim na podstawie wywiadu, w którym należy uwzględnić: okoliczności wystąpienia bólu, jego lokalizację, nasilenie i czas trwania. Stosuje się również badania neurologiczne mające ocenić: napięcie i siłę mięśniową, czucie w kończynach dolnych, odruchy kolanowe i skokowe. Pomocne są testy: objawu Lasegue’a, Bragarda i skrzyżowanego objawu Lasegue’a. Gdy ból ma charakter przewlekły lub podejrzewa się podłoże nowotworowe bądź zapalne, konieczne jest wykonanie badań obrazowych: RTG kręgosłupa, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Rwę kulszową zwykle leczy się w sposób zachowawczy. Zalecane jest odciążenie kręgosłupa, stosowanie środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie. Powrót do pełnej sprawności ułatwia rehabilitacja obejmująca terapię manualną i kinezyterapię. Rekomenduje się m.in. ćwiczenia metodą McKenziego. W łagodzeniu dolegliwości pomagają zabiegi fizykoterapeutyczne (przezskórna elektrostymulacja, ultradźwięki, laseroterapia, termoterapia, magnoterapia). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów w ciągu dwóch, trzech miesięcy, wskazane jest leczenie chirurgiczne.

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do rwy kulszowej, należy ograniczyć nadmierne obciążanie kręgosłupa. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała podczas pracy siedzącej i równomierne rozkładanie obciążeń podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. W profilaktyce sprawdza się regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych oraz wzmacniających mięśnie brzucha i przykręgosłupowe. Należy ponadto dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Rośliny w profilaktyce i terapii

Zastosowanie znajdują surowce roślinne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozgrzewającym. Stosuje się je zarówno zewnętrznie (w postaci okładów, maści, kąpieli), jak i wewnętrznie (w postaci naparów, wyciągów). Warto sięgnąć po surowce bogate w salicylany (korę wierzby i topoli), seskwiterpeny (kłącze imbiru), glikozydy irydoidowe (korzeń hakorośli rozesłanej) i kurkuminy (kłącze kurkumy). Do użytku zewnętrznego poleca się okłady borowinowe, oleje (z nasion gorczycy czarnej lub białej) i olejki eteryczne (m.in. eukaliptusowy, kamforowy).


Bibliografia

Baraniak J., Kania M., Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym, Postępy Fitoterapii 2011, nr 2, s. 94-99.

Glamowska D., Fitoterapia w chorobach reumatycznych, Panacea 2015, nr 1 (50), s. 12–14.

Jankowski J.M., Kurkuma jako lek przeciwzapalny i przeciwnowotworowy, Postępy Fitoterapii 2004, nr 2, s. 87–90.

Krawczyk-Wasielewska A., Skuteczność wybranych algorytmów postępowania fizjoterapeutycznego w leczeniu objawowym przewlekłych zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa z promieniowaniem do kończyny dolnej, Poznań 2013, s. 6–53.

Pietraszko W., Rwa kulszowa, Medycyna Praktyczna 26.10.2016, online:https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa [dostęp: 29.07.2019]

Pyschło B., Styczyński T., Gasik R., Nowe trendy farmakoterapii zespołów bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa, Reumatologia 2010, nr 5, s.345–348

Samborski W., Ponikowska I., Choroby reumatyczne – standardy lecznicze w medycynie uzdrowiskowej, Balneologia Polska 2005, nr 1–2, s. 14–23.

Zajkowska A., Rwa kulszowa, Podyplomie.pl 05.2018, online: https://podyplomie.pl/neurologia/31142,rwa-kulszowa [dostęp: 09.07.2019].

Żelazny S., Zespoły bólowe neurologiczne kręgosłupa i rdzenia jako problem społeczny, Medycyna Rodzinna 2001, nr 1, s. 10–11


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password