On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Stopa cukrzycowa – groźne powikłanie cukrzycy

Niekontrolowany poziom glukozy we krwi u cukrzyków grozi poważnymi powikłaniami.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to nazwa obejmująca szereg zmian chorobowych, rozwijających się w przebiegu nieleczonej bądź nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Zaliczają się do nich takie dolegliwości jak: owrzodzenia, zakażenia, utrata czucia. Według statystyk niemal połowa przypadków amputacji stóp w polskich szpitalach ma wyraźny związek z cukrzycą. Leczenie zespołu stopy cukrzycowej należy do kuracji wymagających cierpliwości i znacznych nakładów finansowych, stąd szczególnie istotne są poznanie mechanizmów rozwoju choroby i skuteczna profilaktyka.

Naczyniowe zmiany u cukrzyków

W wyniku długo utrzymującej się hiperglikemii, czyli ponadnormowego stężenia glukozy we krwi obwodowej, dochodzi do istotnych zmian w naczyniach krwionośnych. W przebiegu niekontrolowanej cukrzycy tętnice tracą swą elastyczność i mają zwiększoną tendencję do rozwoju zmian miażdżycowych – przekłada się to na niedostateczne zaopatrzenie tkanek stopy w niezbędne składniki odżywcze i tlen. Niewystarczające ukrwienie skutkuje m.in. utrudnieniem procesów gojenia i zaburzeniem procesów krzepliwości, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zakażeń pourazowych.

W przebiegu nieleczonej cukrzycy równolegle ze zmianami w układzie krwionośnym rozwija się neuropatia – patologia w układzie nerwowym prowadząca do zaburzenia czucia w obrębie stóp. Z powodu osłabionej percepcji bólu cukrzycy często przeoczają urazy, obtarcia i skaleczenia, które stanowią wrota dla mikroorganizmów prowadzących do zmian martwiczych.

Zareaguj, nim będzie zbyt późno

Nasilenie i rodzaj objawów zespołu stopu cukrzycowej są zmienne. Czujność powinny budzić następujące symptomy: przewlekły ból stopy – często nasilający się w nocy – obrzęk i zaczerwienienie. Należy zwrócić uwagę także na występowanie: przewlekłego drętwienia stóp i nóg, wysuszania i łuszczenia się skóry oraz uczucia ciepła. Zespół stopy cukrzycowej może objawiać się także: utratą włosów w okolicy stopy, podwyższoną temperaturą ciała i problemami z chodem.

Profilaktyka się opłaca

Z uwagi na długie i kosztowne leczenie skutków zespołu stopy cukrzycowej, które musi być prowadzone przez zespół lekarzy, szczególnie ważna jest profilaktyka. Zdecydowanie najważniejsze w zapobieganiu cukrzycowym chorobom stóp jest utrzymywanie w normie poziomu glukozy we krwi. Diabetycy powinni pamiętać o regularnych oględzinach stóp w poszukiwaniu urazów i obtarć. Warto zaopatrzyć się w obuwie bądź wkładki ortopedyczne, które poprawią komfort chodu oraz zmniejszą ryzyko uszkodzeń mechanicznych skóry stóp. Trzeba również zadbać o prawidłowe krążenie – odstawić wyroby tytoniowe, pamiętać o codziennej aktywności fizycznej oraz nadzorować poziom cholesterolu we krwi.


Bibliografia

Tagi: cukrzyca
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password