On:
list W: Ból person Dodane przez:

Syndrom RSI – choroba komputerowa

To zaburzenie związane z powtarzalnymi mikrourazami tkanek kończyn górnych, w szczególności narażone na nie są osoby pracujące zawodowo na komputerze.

Co to jest syndrom RSI?

Syndrom RSI (ang. Repetitive Strain Injury) to zaburzenie związane z powtarzalnym wykonywaniem określonych czynności i sumowaniem się drobnych mikrourazów tkanek w obrębie kończyny górnej (szczególnie w dłoni i nadgarstku), co doprowadza do przykrych dolegliwości. RSI należy do spektrum chorób zawodowych i najczęściej wiąże się z wykonywaniem pracy.

Szczególnie narażone są osoby używające komputera, stąd nazwa „choroba komputerowa”, czyli: pracownicy branży IT, sekretarki, osoby pracujące z bazami danych itp. Ze względu na wzrastające znaczenie informatyzacji we wszystkich zawodach, zachorowalność na syndrom RSI stale się zwiększa.

Objawy

Drobne urazy w obrębie stawów, więzadeł, chrząstek i kości mogą być powodowane przez wibracje, ucisk, wstrząsanie lub nieprawidłowe ułożenie ciała podczas pracy. Z czasem pojawiają się objawy, takie jak: uczucie mrowienia i drętwienia, ból związany z uszkodzeniem mięśni lub stawów, osłabienie czucia i siły mięśniowej. Syndrom RSI może również przebiegać pod postacią charakterystycznych schorzeń i zespołów mogących wystąpić z innych przyczyn, np.: zapalenia kaletek stawowych, ścięgien i więzadeł, zespół cieśni nadgarstka, zespół deQuervaina, zespół górnego otworu klatki piersiowej, łokieć golfisty, łokieć tenisisty oraz choroba Raynauda.

Jak wygląda zapobieganie i leczenie?

Ze względu na szeroką gamę objawów oraz manifestacji choroby, metody lecznicze są różne i nakierowane na poszczególne dolegliwości. Obejmują: zmianę warunków pracy, metody fizykalne (fizjoterapia, kinezyterapia, ciepłe lub zimne okłady), leczenie farmakologiczne (przyjmowanie leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen, ketoprofen itd.), dostawowe wstrzyknięcia sterydów oraz w skrajnych przypadkach – operację.

Na wczesnych etapach choroby najważniejsze jest ustalenie przyczyny powodującej uraz, a następnie jej zmodyfikowanie lub wyeliminowanie. Należy zadbać o ergonomiczne rozstawienie sprzętów na biurku, odpowiednie ustawienie podkładek pod nadgarstki (powinny być unieruchomione i znajdować się w tej samej linii co przedramiona), wykonywanie ćwiczeń rozciągających i rozluźniających podczas pracy oraz przestrzeganie systematycznych przerw podczas pracy. W czasie wolnym należy dbać o aktywność fizyczną i prowadzić zdrowy tryb życia. Powyższe zalecenia mają ogromne znaczenie w profilaktyce.

Podsumowanie

Zespół RSI to zaburzenie związane z powtarzalnymi mikrourazami tkanek kończyn górnych. Szczególnie predysponowane są osoby pracujące zawodowo na komputerze, stąd nazwa „choroba komputerowa”. Objawy obejmują mrowienia, drętwienia, bóle oraz osłabienie siły mięśniowej i czucia. W leczeniu stosuje się zarówno metody leczenia fizycznego, jak i farmakoterapię. Największe znaczenie w profilaktyce ma przestrzeganie higieny pracy.


Bibliografia

Newman T., Minnis. G., Repetitive strain injury (RSI) explained, Medical News Today, www.medicalnewstoday.com, 19.01.2018, online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/176443.php, [dostęp: 07.10.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password