On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Grzegorz Masłowski

Szkarłatka amerykańska – czy jest trująca?

Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) to okazała bylina o imponujących kwiatach i owocach, która wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony zachwyca urodą i potencjałem użytkowym, z drugiej – budzi obawy ze względu na swoje właściwości trujące. Czy można ją bezpiecznie uprawiać i wykorzystywać? Odpowiadamy.

Czym jest szkarłatka amerykańska? Co to za roślina?

Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) to gatunek rośliny należący do szkarłatkowatych. Jest to wysoka, dorastająca do 3 m bylina, pochodząca z Ameryki Północnej. Do Europy dotarła w XVII wieku, gdzie początkowo zyskała popularność jako roślina ozdobna i lecznicza.

Obecnie w wielu regionach, w tym w Polsce, szkarłatka bywa traktowana jako chwast ekspansywny i inwazyjny ze względu na silny system korzeniowy i zdolność do szybkiego rozrastania się. Przenikając do środowiska naturalnego, może zagrozić innym roślinom w ich prawidłowym wzroście.

Zastosowanie szkarłatki amerykańskiej

Szkarłatka amerykańska znajduje zastosowanie w różnych celach, w tym:

  • cel ozdobny — Wysokie łodygi z bujnymi liśćmi, groniaste kwiatostany i ciemne owoce czynią szkarłatkę atrakcyjną ozdobą ogrodów.
  • naturalne barwniki — Owoce szkarłatki amerykańskiej zawierają antocyjany, które są używane do produkcji naturalnych barwników, szczególnie fioletowych i czerwonych.
  • medycyna alternatywna — Korzenie, liście i owoce szkarłatki były tradycyjnie stosowane w medycynie ludowej jako środek przeczyszczający i przeciwwirusowy. Jednak ze względu na toksyczność, stosowanie ich w tej formie jest ryzykowne i wymaga konsultacji ze specjalistą.
  • kuchnia — Młode pędy po ugotowaniu stają się jadalne i mogą być wykorzystywane w różnych daniach.

Czy szkarłatka ma właściwości lecznicze?

Szkarłatka amerykańska może wykazywać pewne właściwości lecznicze, gdyż roślina ta jest bogata w witaminy i minerały, takie jak witamina C, magnez i żelazo. Co więcej, niektóre badania wykazały, że liście Phytolacca americana mogą znaleźć zastosowanie w terapii patologii wolnorodnikowych i chorób neurodegeneracyjnych1.

Z uwagi na potencjalne właściwości prozdrowotne, ekstrakty ze szkarłatki amerykańskiej dodaje się do niektórych suplementów diety. Co więcej młode pędy po ugotowaniu są jadalne, dlatego chętnie wykorzystywane są w diecie, dostarczając organizmowi cennych składników odżywczych. Jednak ze względu na toksyczność niektórych jej składników, należy unikać spożywania surowych części rośliny i zachować ostrożność w jej użytkowaniu.

Jak wygląda szkarłatka amerykańska?

Młoda szkarłatka amerykańska wyróżnia się soczyście zielonymi łodygami i liśćmi, które mają podobne zabarwienie do liści buraka. Dorosła roślina zachwyca okazałymi, sztywnymi kwiatostanami złożonymi z drobnych, białych kwiatów.

Szkarłatka kwitnie kłosem od czerwca do sierpnia. Kwiatostany mają do 15 cm długości i rosną na sztywnych szypułkach. Owoce, pojawiające się późną jesienią, to ciemnogranatowe, lśniące jagody, które pozostają na roślinie przez długi czas, dodając jej uroku. Należy jednak pamiętać, że w stanie surowym są one trujące!

Czy szkarłatka amerykańska jest trująca?

Wszystkie części szkarłatki amerykańskiej w stanie surowym są trujące. Zawierają saponiny i lektyny, które mogą powodować nudności, wymioty, biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet drgawki i problemy z oddychaniem.

Szczególnie niebezpieczne są nasiona i korzeń rośliny. Należy więc zachować ostrożność i unikać spożywania jakichkolwiek jej części bez odpowiedniej obróbki. Wiele przypadków zatruć związanych jest z niewłaściwym spożywaniem szkarłatki, dlatego nie zaleca się stosowania jej surowych części w diecie. Odpowiednia obróbka termiczna lub chemiczna może zmniejszyć jej toksyczność.

Objawy zatrucia szkarłatką amerykańską

Spożycie surowych części szkarłatki amerykańskiej może prowadzić do zatrucia. Objawy obejmują zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę, a w cięższych przypadkach mogą wystąpić drgawki i problemy z oddychaniem.

Czy szkarłatkę amerykańską można uprawiać?

Szkarłatkę amerykańską można uprawiać. Szkarłatka amerykańska jest często uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na swoje bujne liście, okazałe kwiatostany i ciemne owoce, które dodają uroku ogrodom.

Szkarłatka amerykańska jest łatwa w uprawie i niewymagająca specjalnych warunków. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz gleby próchnicze. Rozmnaża się z nasion lub przez podział kłączy. Należy jednak pamiętać o jej ekspansywnym charakterze i kontrolować jej rozrastanie się, aby nie wypierała innych roślin.

Szkarłatka amerykańska — rozmnażanie

Szkarłatkę amerykańską można rozmnażać na dwa sposoby:

  • z nasion — Wysiewa się je wiosną do rozsadnika, a na miejsce docelowe przesadza się latem.
  • przez podział kłączy — Wczesną wiosną lub jesienią wykopuje się kłącze rośliny matecznej i dzieli na mniejsze części, które następnie sadzi się w nowych miejscach.

Szkarłatka amerykańska (phytolacca americana) — podsumowanie

Szkarłatka amerykańska to piękna, ale potencjalnie trująca roślina. Uprawiając ją w ogrodzie, należy zachować ostrożność i unikać spożywania jej surowych części. Młode pędy i liście szkarłatki po ugotowaniu stają się jadalne i mogą być cennym źródłem witamin i minerałów. Pamiętajmy jednak, że roślina ta ma silne właściwości przeczyszczające, dlatego należy spożywać ją z umiarem.

Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3680849/
https://www.ile-kalorii.pl/witaminy/szkar%C5%82atka-ameryka%C5%84ska-(phytolacca-americana)-na-surowo-d3074
https://podlaskiogrod.pl/Gatunki-roslin/Szarlatowate,67/Szkarlatka-amerykanska,756

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password