On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Trychologia – terapia dla włosów

Połączenie zabiegów medycznych, kosmetycznych i fryzjerskich oraz odpowiedniej diety daje najlepsze efekty w pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Nowa dziedzina nauki

Zwiększone zainteresowanie wyglądem spowodowało dynamiczny rozwój nowych dziedzin naukowych skupiających się na utrzymywaniu i przywracaniu atrakcyjności fizycznej. Jedną z takich dziedzin jest trychologia zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz skóry głowy. Umiejscowiona jest na pograniczu różnych dyscyplin naukowych: medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Trycholog stosuje działania medyczne, fryzjerskie, kosmetyczne i dietetyczne. Ich celem jest poprawa wyglądu i kondycji włosów oraz skóry głowy.

Działania medyczne i kosmetyczne

Ze względu na zakres działań wyróżnia się dwie główne specjalności:

  • trychologię medyczną (leczniczą) – diagnostyka i terapia chorób włosów oraz skóry głowy; stosuje się metody i techniki medyczne; jest praktykowana wyłącznie przez lekarzy;
  • trychologię kosmetyczną (profilaktyczno-zachowawczą) – kształtowanie właściwych zachowań higienicznych i pielęgnacji oraz dobór odpowiednich kosmetyków. Do poprawy i utrzymania właściwego stanu włosów i skóry głowy stosuje się zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyki i suplementy diety. Jest praktykowana przez osoby bez wykształcenia medycznego, w szczególności przez fryzjerów, kosmetyczki, kosmetologów.

Kiedy do trychologa

Wskazanie do wizyty u trychologa stanowią m.in.: nadmierne wypadanie i osłabienie włosów, zmiany na skórze głowy (łupież, zaczerwienienia, krosty), świąd skóry, łojotok.

Zabiegi trychologiczne mogą wspomóc leczenie: łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy owłosionej skóry głowy, łysienia, zaburzeń strukturalnych łodygi włosa, grzybicy skóry głowy.

Zasady diagnostyki i terapii

W diagnostyce trychologicznej stosuje się wywiad z pacjentem, organoleptyczną i obrazową ocenę kondycji włosów oraz stanu skóry. Ocenia się m.in.: jakość, gładkość, sztywność, stopień natłuszczenia, skłonność do plątania się włosów. W celach diagnostycznych używa się lup, mikroskopów, lamp UV, trychoskopów (cyfrowych kamer).

Do podstawowych zabiegów należą:

  • peelingi enzymatyczne,
  • drenaż limfatyczny skóry głowy,
  • mycie głowy preparatami przeciwłupieżowymi, przeciwłojotokowymi, nawilżającymi, stymulującymi wzrost włosów,
  • elektrostymulacja specjalnymi grzebieniami,
  • mezoterapia – dostarczanie bezpośrednio do skóry substancji odżywczych i leczniczych,
  • terapia światłem.


Bibliografia

Klonowska J., Czym jest trychologia? Kim jest trycholog?, Artofbeauty.com.pl, online: https://artofbeauty.com.pl/czym-jest-trychologia-kim-jest-trycholog/ [dostęp: 2.09.2019].

Styczeń P., Włosom na ratunek, Art of Beauty 2015, nr 2, s. 29–32.

Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Koziarski M., Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, w: Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Maciąg M., Maciąg K. (red.), Lublin 2018, s. 7–20.

Bednarek M., Musiał K., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 2019, t. 8, nr 3, s. 393–396.


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password