
Trychologia – terapia dla włosów
Połączenie zabiegów medycznych, kosmetycznych i fryzjerskich oraz odpowiedniej diety daje najlepsze efekty w pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Nowa dziedzina nauki
Zwiększone zainteresowanie wyglądem spowodowało dynamiczny rozwój nowych dziedzin naukowych skupiających się na utrzymywaniu i przywracaniu atrakcyjności fizycznej. Jedną z takich dziedzin jest trychologia zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz skóry głowy. Umiejscowiona jest na pograniczu różnych dyscyplin naukowych: medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Trycholog stosuje działania medyczne, fryzjerskie, kosmetyczne i dietetyczne. Ich celem jest poprawa wyglądu i kondycji włosów oraz skóry głowy.
Działania medyczne i kosmetyczne
Ze względu na zakres działań wyróżnia się dwie główne specjalności:
- trychologię medyczną (leczniczą) – diagnostyka i terapia chorób włosów oraz skóry głowy; stosuje się metody i techniki medyczne; jest praktykowana wyłącznie przez lekarzy;
- trychologię kosmetyczną (profilaktyczno-zachowawczą) – kształtowanie właściwych zachowań higienicznych i pielęgnacji oraz dobór odpowiednich kosmetyków. Do poprawy i utrzymania właściwego stanu włosów i skóry głowy stosuje się zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyki i suplementy diety. Jest praktykowana przez osoby bez wykształcenia medycznego, w szczególności przez fryzjerów, kosmetyczki, kosmetologów.
Kiedy do trychologa
Wskazanie do wizyty u trychologa stanowią m.in.: nadmierne wypadanie i osłabienie włosów, zmiany na skórze głowy (łupież, zaczerwienienia, krosty), świąd skóry, łojotok.
Zabiegi trychologiczne mogą wspomóc leczenie: łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy owłosionej skóry głowy, łysienia, zaburzeń strukturalnych łodygi włosa, grzybicy skóry głowy.
Zasady diagnostyki i terapii
W diagnostyce trychologicznej stosuje się wywiad z pacjentem, organoleptyczną i obrazową ocenę kondycji włosów oraz stanu skóry. Ocenia się m.in.: jakość, gładkość, sztywność, stopień natłuszczenia, skłonność do plątania się włosów. W celach diagnostycznych używa się lup, mikroskopów, lamp UV, trychoskopów (cyfrowych kamer).
Do podstawowych zabiegów należą:
- peelingi enzymatyczne,
- drenaż limfatyczny skóry głowy,
- mycie głowy preparatami przeciwłupieżowymi, przeciwłojotokowymi, nawilżającymi, stymulującymi wzrost włosów,
- elektrostymulacja specjalnymi grzebieniami,
- mezoterapia – dostarczanie bezpośrednio do skóry substancji odżywczych i leczniczych,
- terapia światłem.
Bibliografia
Klonowska J., Czym jest trychologia? Kim jest trycholog?, Artofbeauty.com.pl, online: https://artofbeauty.com.pl/czym-jest-trychologia-kim-jest-trycholog/ [dostęp: 2.09.2019].
Styczeń P., Włosom na ratunek, Art of Beauty 2015, nr 2, s. 29–32.
Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Koziarski M., Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, w: Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Maciąg M., Maciąg K. (red.), Lublin 2018, s. 7–20.
Bednarek M., Musiał K., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 2019, t. 8, nr 3, s. 393–396.
W tej samej kategorii