On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Zastosowanie kobaltu w medycynie

Jako element witaminy B12 czyli kobalaminy bierze udział w w procesie namnażania i podziału czerwonych krwinek i zapobiega anemii.

Funkcje pierwiastka

Kobalt (Co) jest pierwiastkiem śladowym. W przyrodzie występuje w postaci dwóch minerałów: smaltynu i kobaltynu. Kobalt wchodzi w skład gleby, pyłów wulkanicznych i wody morskiej. Jest stosowany w medycynie w: radioterapii jako tzw. bomba kobaltowa do naświetlania zmian nowotworowych promieniami γ (emitowanymi przez izotop kobaltu), w stomatologii (implanty dentystyczne), ortopedii oraz do sterylizacji sprzętu medycznego i odpadów medycznych. W organizmie ludzkim jest mikroelementem (zawartość około 1,1 mg u osoby dorosłej), występuje w narządach miąższowych (w wątrobie i nerkach), mięśniach i kościach. Chociaż jest go tak niewiele, to bierze udział w prawidłowym przebiegu procesów życiowych.

Składnik witaminy B12

Kobalt jest centralnym atomem witaminy B12, czyli kobalaminy, która bierze udział w procesie namnażania i podziału czerwonych krwinek – tym samym wpływa korzystnie na układ krwiotwórczy przez zapobieganie anemii i niektórym schorzeniom układu krwionośnego, m.in.: miażdżycy, zapaleniu tętnic wieńcowych, zapaleniu żył czy zaburzeniom krążenia prowadzącym do powstania żylaków. Inne funkcje kobaltu:

  • udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów,
  • umożliwianie syntezy kwasów nukleinowych (RNA i DNA) w komórkach,
  • warunkowanie tworzenia się otoczki mielinowej neuronów, pełniącej funkcję ochronną,
  • umożliwianie kształtowania się neuroprzekaźników,
  • udział w procesie produkcji witaminy B9 (kwasu foliowego),
  • wspomaganie tworzenia się i odbudowywania tkanki kostnej,
  • udział w podnoszeniu odporności organizmu,
  • przyspieszanie regeneracji skóry po urazach i oparzeniach.

Zapotrzebowanie i źródła

Dobowe zapotrzebowanie na kobalt to 0,5 ppm. Osoby dbające o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę, obfitującą w: warzywa, owoce, produkty zbożowe i białko pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, są w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości tego mikroelementu. Występuje on bowiem powszechnie we wszystkich naturalnych produktach zwierzęcych i w mniejszych ilościach w roślinach, m.in.: w kukurydzy, ziarnach zbóż, zielonych warzywach liściastych (jarmużu, sałacie, szpinaku) i kapuście. Najbogatszym źródłem witaminy B12 z kolei są: mięso, ryby, owoce morza, jaja, mleko i jego przetwory.

Objawy niedoboru i nadmiaru

Niedobór kobaltu występuje rzadko w organizmie osób stosujących dobrze zbilansowaną dietę z produktów naturalnych, ponieważ dla prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest niewielka jego ilość. Na ryzyko niedoboru narażeni są wegetarianie i weganie, ponieważ najlepiej wchłaniany jest kobalt z kobalaminą, a ta nie występuje w produktach roślinnych. Na to samo ryzyko narażeni są również alkoholicy, bulimicy, anorektycy oraz osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego. U tych osób niedobór kobaltu może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, anemii, przewlekłego osłabienia i zmęczenia, apatii, i drażliwości. Mogą pojawić się również: bladość skóry, zaburzenia wzroku, zaburzenia równowagi i nadmierny spadek masy ciała.

Nadmiar tego pierwiastka w organizmie może prowadzić do wzmożonej pracy tarczycy, nadprodukcji erytrocytów, zaburzenia wzroku i słuchu, nudności czy niewydolności mięśnia sercowego. Przedawkowanie kobaltu możliwe jest przy suplementacji, dlatego powinna się ona odbywać pod nadzorem lekarza. Narażenie na zatrucie kobaltem metalicznym (pył, dym) występuje w zakładach produkcyjnych farb, lakierów i stopów metali.

Nie istnieje ryzyko dostarczania zbyt dużych ilości kobaltu w pożywieniu, gdyż jego nadmiar jest sukcesywnie wydalany wraz z kałem i moczem.


Bibliografia

Kobalt – niedoceniany pierwiastek, 13.12.2018, online: http://www.medonet.pl/zdrowie,kobalt---opis--funkcje--wystepowanie,artykul,1729502.html [dostęp 11.04.2019]

Majewska M., Witamina B12 – właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12, Poradnik Zdrowie, 5.03.2019, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b12-wlasciwosci-wystepowanie-i-dawkowanie-witaminy-b12-aa-buXv-KLWC-tNWv.html#witamina-b12-moze-zapobiec-anemii-i-miazdzycy [dostęp 11.04.2019]

Śliwińska-Hill U., Nieżyńska A., Miejsce chemii nieorganicznej w medycynie. Ten skromny kobalt, online: http://openin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=136:miejsce-chemii-nieorganicznej-w-medycynie-ten-skromny-kobalt&catid=2&Itemid=154 [dostęp 11.04.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password