list W: Cukrzyca

Zioła o działaniu moczopędnym

Właściwości moczopędne wielu roślin mogą skutecznie wspomóc terapię chorób układu moczowego, takimi roślinami są między innymi: żurawina, pietruszka, mniszek lekarski.

Wsparcie przy oczyszczaniu organizmu

Zioła moczopędne zwiększają wydzielanie moczu, łagodzą obrzęki i ułatwiają oczyszczanie organizmu z toksyn. Wiele z nich zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym, które zwiększają efektywność ich działania. Dzięki temu zioła moczopędne mogą skutecznie wspomóc terapię chorób układu moczowego, krążenia czy metabolicznych (cukrzycy). Najczęściej są stosowane w leczeniu chorób nerek, kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych, nadciśnienia, a także przy różnego typu obrzękach i zatrzymywaniu wody w organizmie oraz w kuracjach odchudzających.

Dobroczynne właściwości

Zioła moczopędne zwiększają ilość wydalanego moczu. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w terapii przepłukującej, mającej na celu oczyszczenie dróg moczowych z patogenów i ograniczenie szerzenia się infekcji lub obniżenie stężenia moczu i ograniczenie krystalizacji kamieni w drogach moczowych. Zioła moczopędne usprawniają usuwanie nadmiaru wody z organizmu, dlatego stosowane są w leczeniu obrzęków pochodzenia nerkowego czy sercowego. Wspomagają ponadto oczyszczanie organizmu z toksyn i odchudzanie. Za ich działanie odpowiadają m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, saponiny. Zioła moczopędne często działają synergistycznie, dlatego stosuje się je w postaci mieszanek.

Żurawina

Surowcem leczniczym jest owoc żurawiny, z którego można przygotować sok. Żurawina zmniejsza adhezję bakterii do nabłonka pęcherza moczowego. Zapobiega występowaniu i wspomaga leczenie zakażeń układu moczowego. Za jej działanie antybakteryjne odpowiadają głównie proantocyjanidyny i fruktoza.

Pokrzywa

W leczeniu wykorzystuje się liście oraz korzenie pokrzywy zawierające m.in. flawonoidy i garbniki. Pokrzywa ogranicza ból przy oddawaniu moczu i zmniejsza ilość moczu zalegającego w pęcherzu. Ma też właściwości oczyszczające – zwiększa wydalanie chlorków, mocznika oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Znajduje zastosowanie w terapii obrzęków sercowo-naczyniowych, przeroście prostaty, kamicy nerkowej, stanach zapalnych układu moczowego. Można ją stosować w ramach kuracji oczyszczających.

Brzoza brodawkowata

Głównym surowcem leczniczym jest liść brzozy. Właściwości moczopędne wykazuje ponadto sok z brzozy i pączki. Liście zawierają flawonoidy, garbniki, saponiny, związki triterpenowe, olejek eteryczny, kwasy tłuszczowe oraz żywicę. Brzoza ma właściwości saluretyczne – pobudza wydalanie jonów sodu, chlorku oraz kwasu moczowego. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób bakteryjnych i zapalnych dróg moczowych oraz profilaktyce kamicy nerkowej. Sok z brzozy jest polecany także przy obrzękach sercowo-naczyniowych.

Skrzyp polny

Ziele skrzypu bogate jest we flawonoidy, kwasy fenolowe, substancje mineralne (kwas krzemowy). Za działanie moczopędne odpowiadają głównie flawonoidy oraz sole potasu i krzemu. Ziele skrzypu ma także działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Stosuje się je w przypadku: zmniejszonego wydalania moczu, kamicy nerkowej, infekcji i stanów zapalnych dróg moczowych, schorzeń prostaty.

Nawłoć pospolita

Surowcem leczniczym jest ziele nawłoci zbierane w okresie kwitnienia z części nadziemnych i suszone. Znajdują się w nim flawonoidy, saponiny triterpenowe, garbniki, olejek eteryczny, polisacharydy oraz glukozydy fenolowe. Za główną substancję odpowiedzialną za właściwości moczopędne uznawany jest lejokarpozyd. Nawłoć ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe. Stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych, profilaktyce i terapii kamicy nerkowej.

Mniszek lekarski

Właściwości moczopędne mają wyciągi z liści i korzenia. Zawierają one garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, związki triterpenowe, laktony seskwiterpenowe, saponiny. Mniszek lekarski hamuje tworzenie się kamieni w układzie moczowym. Ma działanie oczyszczające i dezynfekujące. Polecany jest do stosowania przy obrzękach, niewydolności nerek oraz przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego.

Czarny bez

W terapii stosuje się zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu. Zawierają one m.in. flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy, olejki eteryczne. Czarny bez zwiększa diurezę poprzez rozszerzenie naczyń nerkowych i zwiększenie dopływu krwi do nerek. Zawarte w nim flawonoidy ograniczają resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych. Czarny bez ma także właściwości napotne i przeczyszczające, dlatego jest zalecany w kuracjach detoksykujących i odchudzających.

Pietruszka

Surowcem leczniczymi jest korzeń, liść i owoc pietruszki. Do substancji czynnych należą: olejek eteryczny, polisacharydy, glikozyd apiina, poliacetyleny, kwas petroselinowy, fitosterole. Pietruszka zwiększa przepływ krwi przez nerki, nasila przesączanie moczu w kłębuszkach nerkowych, rozkurcza mięśnie gładkie układu moczowego i działa antyseptycznie w drogach moczowych.

Lubczyk

Surowcem leczniczym jest korzeń lubczyku. Jego głównym składnikiem jest olejek eteryczny, w którym znajdują się m.in. ftalidy, terpenoidy i kwasy karboksylowe. Korzeń lubczyku wspomaga leczenie chorób zapalnych dróg moczowych i zapobiega powstawaniu złogów. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Perz

W fitoterapii stosuje się kłącze perzu. Zawiera ono m.in. polisacharydy, śluzy, olejek eteryczny. Kłącze perzu stosowane jest w przypadku zapalenia nerek, zapalenia cewki moczowej, kamicy moczowej, dny moczanowej. Stosowanie wyciągu powoduje zmniejszenie dolegliwości ze strony układu moczowego i redukcję stanu zapalnego u pacjentów cierpiących z powodu gruczolaka prostaty, stanów zapalnych gruczołu krokowego i pęcherza moczowego.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Liczko T., Fitoterapia w zakażeniach układu moczowego, Panacea 2013, nr 4 (45), s. 8-11.

Lutomski J., Hasik J., Fitoterapia w urologii, Postępy Fitoterapii 2000, nr 4, s. 8-12.

Baraniak J., Kania-Dobrowolska M., Działanie moczopędne wybranych surowców roślinnych, Postępy Fitoterapii 2019, nr 20 (3), s. 194-198.

Zioła moczopędne – skuteczny i bezpieczny sposób na obrzęki i inne dolegliwości, Poradnikzdrowie.pl, 23.02.2020, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/ziola-moczopedne-skuteczny-i-bezpieczny-sposob-na-obrzeki-i-inne-dolegliwosci-aa-NWWW-knLS-Ag9M.html [dostęp: 03.07.2020].

Baj T., Zioła o właściwościach moczopędnych, Aptekarzpolski.pl, 14.05.2020, online: http://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/01-2012-ziola-o-wlasciwosciach-moczopednych/ [dostęp: 03.07.2020].

Wright C.I., Van-Buren L., Kroner C.I. i wsp., Herbal medicines as diuretics: A review of the scientific evidence, Journal of Ethnopharmacology 2007, nr 114, s. 1-31.

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password