Nowozelandzkie małże
Omułek zielonowargowy, małż zielony (łac. Perna canaliculus) jest skorupiakiem, występuje w wodach Nowej Zelandii. Wyróżnia się zielonym paskiem wzdłuż krawędzi muszli. Wyciąg z małża zielonego zawiera dużo glikozaminoglikanów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu może wspomóc terapię chorób układu ruchu.
Źródło cennych substancji
Ekstrakt z omułka zielonowargowego zawiera: 55–60% białka, 5–15% węglowodanów, 5–15% glikozaminoglikanów (w tym siarczanu chondroityny i heparyny), 3–5% lipidów, 5% minerałów, 0,5–4% wody. Znajdują się w nim witaminy: A, D3, E, B12 oraz minerały: selen, żelazo, miedź, wapń, fosfor, sód, potas. Omułek zielonowargowy jest bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego).
Remedium na choroby stawów
Ekstrakt z omułka zielonowargowego ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Hamuje szlaki lipooksygenazy i cyklooksygenazy, prowadzące do przekształcenia kwasu arachidonowego do leukotrienów. Zapobiega to migracji neutrofili i łagodzi dolegliwości zwyrodnieniowe stawów i w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak: ból, obrzęk, sztywność. Wyciąg z małża zielonego zmniejsza wytwarzanie prozapalnych cytokin TNF i IFN, a zwiększa wytwarzanie cytokin przeciwzapalnych IL-10.
Znajdujące się w ekstrakcie białka i peptydy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwdrobnoustrojowe.
Według badań Szechińskiego i Zawadzkiego (2011), ekstrakt lipidowy z omułka zielonowargowego zmniejsza dolegliwości w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów i poprawia jakość życia chorych. Jego działanie jest silniejsze niż oleju z ryb, ponieważ w odróżnieniu od niego nie wywołuje działań niepożądanych.
Dzięki glikozaminoglikanom ekstrakt z omułka zielonowargowego wspomaga regenerację chrząstki stawowej, hamuje powstawanie zmian zwyrodnieniowych, poprawia elastyczność i sprężystość stawów.
Wyciąg z omułka zielonowargowego można stosować w profilaktyce i terapii choroby zwyrodnieniowej stawów i osteoporozy. Jest on szczególnie polecany osobom po przebytych urazach, z nadwagą lub otyłością, intensywnie pracującym fizycznie, sportowcom oraz seniorom.
Przeciwwskazania
Ekstraktu z omułka zielonowargowego nie powinny stosować kobiety ciężarne ani karmiące. Należy zachować ostrożność w jego przyjmowaniu w przypadku alergii na owoce morza.