Właściwości herbatki z czystka
Z ususzonych rozdrobnionych liści czystka przygotowuje się napar, który od lat stosowany jest w medycynie naturalnej.
W naturalnym środowisku basenu Morza Śródziemnego można spotkać niskie krzewy o drobnych białoróżowych kwiatach. Z uwagi na obszar występowania roślina ta bywa nazywana różą skalną, lecz w Polsce znana jest głównie jako czystek. Z ususzonych rozdrobnionych liści czystka przygotowuje się napar, który od lat stosowany jest w medycynie naturalnej.
O herbatce z czystka krąży niezliczona ilość teorii, a specjaliści wciąż spierają się na temat rzekomych właściwości prozdrowotnych rośliny.
Czy czystek naprawdę pomaga leczyć raka, utrzymać zdrowie jamy ustnej i zrzucić zbędne kilogramy?
Właściwości antyoksydacyjne
Naukowcy potwierdzają, że polifenole zawarte w czystku wykazują szczególnie silne właściwości przeciwutleniające. Eliminując nadmiar wolnych rodników w organizmie, przeciwutleniacze nie tylko spowalniają procesy starzenia się skóry, lecz także obniżają ryzyko rozwoju niektórych nowotworów czy miażdżycy. Stwierdzono, że obniżenie stresu oksydacyjnego wydłuża czas życia komórek i przeciwdziała spontanicznym mutacjom łańcucha DNA. Substancje o wysokim potencjale antyoksydacyjnym można znaleźć także w czerwonym winie, jagodach goji, kawie, grzybach maitake i liściach moringi.
Ziołowe napary dla zdrowych zębów
Bakterie odkładają się na twardych tkankach jamy ustnej, tworząc biofilm. Lekarze dentyści alarmują – wielu Polaków ma problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej, co skutkuje długofalowym odkładaniem warstw płytki nazębnej i powszechnym występowaniem ubytków próchniczych.
Polifenole redukują odkładanie się bakteryjnego biofilmu na zębach. Płukanie jamy ustnej naparem z czystka znacznie ogranicza adhezję mikroorganizmów na powierzchni szkliwa. Regularne stosowanie ziołowych płukanek może obniżyć populację próchnicotwórczych bakterii.
Fakty i mity
Wstępne badania nad przeciwwirusowymi i przeciwbakteryjnymi właściwościami czystka przynoszą obiecujące efekty, lecz potrzeba ich więcej, aby potwierdzić wyniki analiz. Potwierdzono natomiast przeciwgrzybiczy i przeciwbólowy charakter rośliny.
Niegdyś wiele mówiło się o odchudzających właściwościach naparu z czystka, lecz wielokrotnie powtarzane prace badawcze jak dotąd nie potwierdziły rzekomego działania herbatki.
Bibliografia
Dimcheva V., Karsheva M., Cistus incanus from Strandja mountain as a source of bioactive antioxidants, Plants (Basel)2018, vol. 7.1,
online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29373566 [dostęp 26.02.2018].
Karygianni L. i in., Natural antimicrobials and oral microorganisms. A systematic review on herbal interventions for the eradication of multispecies oral biofilms, Frontiers in Microbiology 2015, nr 6, s. 1529 ,
online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4712263/ [dostęp 26.02.2018].
W tej samej kategorii