On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Cholestaza - objawy i leczenie

Rozpoznanie stawiane jest przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, badania krwi i USG jamy brzusznej.

Cholestaza (gr. cholestasis) oznacza dosłownie zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Żółć to zielonożółta substancja, produkowana przez komórki wątroby – hepatocyty, gromadzona następnie w pęcherzyku żółciowym. Podczas posiłku pęcherzyk kurczy się i wydziela swoją zawartość przez przewody żółciowe do światła jelita, co umożliwia trawienie i wchłanianie tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

W cholestazie zablokowany zostaje przepływ żółci do jelita – dochodzi do zastoju żółci w wątrobie oraz wzrostu stężenia bilirubiny i kwasów żółciowych we krwi. Taki stan objawia się żółtaczką (żółte zabarwienie skóry i twardówek) oraz silnym, uporczywym świądem (pierwsze objawy pojawiają się na dłoniach i stopach, szczególnie po ogrzaniu – po kąpieli, w łóżku). Bilirubina odpowiada również za ciemne zabarwienie kału, dlatego może pojawić się jasny, odbarwiony stolec oraz ciemny mocz. Ponadto związki zawarte w żółci uszkadzają komórki wątroby, co powoduje podwyższenie stężenia enzymów wątrobowych we krwi. Dodatkowo mogą wystąpić: powiększenie wątroby, ból w prawym podżebrzu lub wyczuwalny dotykiem niebolesny pęcherzyk żółciowy. Objawy te nie sugerują jednoznacznie cholestazy, mogą natomiast wskazywać na jej przyczynę.

Mogą ją wywołać dwa mechanizmy:

1) wewnątrzwątrobowy – za wystąpienie dolegliwości odpowiadają schorzenia wątroby, np. wirusowe zapalenie wątroby (WZW B, WZW C), nadużywanie alkoholu i marskość alkoholowa, choroby wrodzone;

2) zewnątrzwątrobowy – dochodzi do zatkania dróg żółciowych, spowodowanego chorobami przewodów żółciowych, jak: kamica, nowotwór lub torbiele, lub uciskiem z zewnątrz, np. w raku trzustki.

Rozpoznanie stawiane jest przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, badania krwi i USG jamy brzusznej, które może uwidocznić poszerzone drogi żółciowe oraz nierzadko przyczynę dolegliwości. Leczenie polega przede wszystkim na opanowaniu choroby podstawowej i odbarczeniu dróg żółciowych. Wystąpienie cholestazy zawsze świadczy o wystąpieniu choroby, która może być śmiertelnie niebezpieczna lub prowadzić do marskości wątroby, dlatego w każdym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.


Bibliografia

Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika 2017/2018 – mały podręcznik, Medycyna Praktyczna 2017, s. 114–115


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password