On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Jakie są powody zmniejszenia libido

Popęd seksualny jest bardzo indywidualny dla każdego, dlatego wpływ na libido mogą mieć bardzo różne czynniki, może to być między innymi stres.

Przyczyny spadku libido

Libido czyli inaczej popęd seksualny lub pożądanie seksualne to zespół reakcji emocjonalnych i przeżyć, które jest psychiczną reprezentacją biologicznego popędu seksualnego. Popęd seksualny jest bardzo indywidualny dla każdego i może być wyrażony na wiele sposobów – jako  występowanie myśli i fantazji seksualnych, ogólnego zainteresowania tematyką życia seksualnego, reagowanie na bodźce seksualne oraz dążenie do kontaktów seksualnych i spełnienia seksualnego.

Spadek pożądania seksualnego może występować w całkowicie prawidłowych sytuacjach np. podczas choroby, zmęczenia fizycznego czy podczas opieki nad niemowlęciem. Zaburzeniem libido nazywamy stan kiedy zmniejszenie lub brak pożądania wykracza poza przyjęte normy cyklu życiowego oraz stanowi istotny problem dla pacjenta. Na nasze libido może wpłynąć wiele czynników natury psychicznej, biologicznej lub somatycznej lub połączenie różnych czynników.

Czynniki biologiczne

Do spadku popędu seksualnego może dojść w przypadku nieprawidłowych poziomów hormonów, które mogą wystąpić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U kobiet może być to wywołane przez menopauzę, połóg lub przyjmowanie leków np. tabletek antykoncepcyjnych. U obu płci może być to związane z niedoczynnością tarczycy a u niektórych mężczyzn może wystąpić odpowiednik damskiej menopauzy - andropauza. Innym czynnikiem biologicznym wpływającym na pożądanie seksualne mogą być zakłócenia w układzie nerwowym, głównie w układzie limbicznym, który bierze udział w regulacji zachowań emocjonalnych. Często zaburzenia hormonalne korelują z zaburzeniami w układzie nerwowym. Dodatkowo nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu również mogą negatywnie wpływać na popęd seksualny.

Czynniki psychiczne

Jako, że libido jest psychicznym odzwierciedleniem biologicznego popędu seksualnego nasze samopoczucie oraz otoczenie ma wielki wpływ na popęd seksualny. Do czynników psychicznych można zaliczyć cały przekrój tego jaką mamy relację z partnerem i jak ona wpływa na nas. Brak zaufania do partnera czy presja z jego strony będzie negatywnie wpływać na libido. Jednak relacja z partnerem to nie wszystko co może obniżyć popęd seksualny – presja ze strony środowiska, niska samoocena, normy towarzyskie lub religijne a także sam stres może wpłynąć na libido.

Czynniki somatyczne

Kolejną grupą czynników wpływających na spadek pożądania seksualnego to choroby, przyjmowane leki i używki. Choroby, które mogą obniżyć libido to nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroby układu ruchu, niektóre choroby wątroby i nerek, padaczka ale również depresja. Z depresją powiązane jest znaczne obniżenie nastroju, często brak chęci do wykonywania jakichkolwiek czynności co powoduje, że libido osoby cierpiącej na depresję jest zerowe. Niestety działaniem niepożądanym wielu leków przeciwdepresyjnych również jest spadek libido. Inne leki, które mogą to wywołać to leki przeciwpadaczkowe, tabletki antykoncepcyjne, niektóre leki obniżające cholesterol we krwi oraz niektóre leki stosowane w chorobach układu krążenia. Stosowanie używek takich jak alkohol, papierosy czy marihuana również może obniżać libido.

Podsumowanie

Libido inaczej popęd seksualny to psychiczne odzwierciedlenie biologicznego pożądania seksualnego, na którego obniżenie wpływ może mieć wiele czynników. Zaliczają się do nich czynniki biologiczne czyli np. niezrównoważone poziomy hormonów, czynniki somatyczne np. niektóre choroby, leki czy używki oraz czynniki psychiczne. Czynniki psychiczne mogą być bardzo zróżnicowane – może to być negatywna relacja z partnerem, presja otoczenia, stres, relacje rodzinne, religijne wyznania i wiele, wiele innych.


Bibliografia

Muldner-Nieckowski Ł.,Zaburzenia pożądania, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 05.01.2015, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-kobiet/104465,zaburzenia-pozadania [11.09.2020]

Muldner-Nieckowski Ł., Trofimiuk – Muldner M., Wpływ stanów chorobowych na funkcjonowanie seksualne, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 24.02.2015, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-medyczne-a-seksualnosc/92027,wplyw-stanow-chorobowych-na-funkcjonowanie-seksualne [11.09.2020]

Kempisty-Jezonach E., Spadek libido u mężczyzn – co zrobić, by mieć ochotę na seks? , Medicover 26.01.2018 online: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/spadek-libido-u-mezczyzn-co-zrobic-by-miec-ochote-na-seks,5098,n,178 [11.09.2020]


 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password