On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Dwie najniebezpieczniejsze choroby cywilizacyjne

Siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta, a czasem problemy hormonalne są najczęstszymi przyczynami otyłości, która może prowadzić do wielu poważnych chorób.

Wpływ trybu  życia na stan zdrowia

Choroby cywilizacyjne są to choroby niezakaźne, związane z rozwojem cywilizacyjnym, które szerzą się globalnie. Coraz częściej dotyczą nie tylko osób starszych ale również dzieci i młodzieży. Ich występowanie związane jest z małą aktywnością fizyczną, nieodpowiednią dietą oraz niezdrowymi nałogami. Choroby cywilizacyjne mogą być bardzo niebezpieczne, prowadzą do wielu przedwczesnych zgonów ponieważ stanowią czynniki ryzyka zachorowania na inne choroby.

Otyłość

Definicja otyłości to przewlekłe nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej i wskaźnikiem masy ciała (BMI) ≥30 kg/m2 . Najczęściej spowodowana jest nadmierną podażą pokarmów oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną ale może też być wywołana przez niektóre zaburzenia hormonalne. Są trzy stopnie otyłości oceniane na podstawie BMI – ≥30-34,9 kg/m2 to otyłość stopnia I, ≥35-39,9 kg/m2 to otyłość stopnia II oraz ≥40 kg/m2 otyłość stopnia III nazywana inaczej otyłością olbrzymią. Powikłań otyłości jest wiele ale najważniejsze z nich to choroby układu krążenia, choroby metaboliczne jak cukrzyca typu 2, wzrost ryzyka niektórych nowotowrów, demencja oraz niektóre choroby przewodu pokarmowego np. refluksu żołądkowo-przełykowego. Oprócz tego otyłość może się przyczyniać do astmy, dny moczanowej, powikłań ze strony układu ruchu, depresji i innych zaburzeń lękowych oraz niepłodności. Aby zapobiegać otyłości należy ograniczyć spożywanie alkoholu, zwiększyć dzienną aktywność fizyczną oraz spożywać zdrową żywność w odpowiedniej ilości dopasowanej do dziennego zapotrzebowania.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca jest chorobą, w której jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. W przypadku cukrzycy typu 2 jest to spowodowane insulinoopornością tkanek co oznacza, że wydzielana przez nasz organizm insulina (hormon pozwalający aby glukoza „weszła” do komórki) jest niewystarczająca aby obniżyć poziom glukozy we krwi. Dzieje się tak w wyniku nieodpowiedniej diety oraz obniżonej aktywności fizycznej, otyłość jest jednym z ważnych czynników ryzyka. Z cukrzycą wiąże się wiele powikłań wynikających z samej cukrzycy lub z pogorszenia rokowań w innej współistniejącej chorobie. Do powikłań cukrzycowych należy stopa cukrzycowa, neuropatie, niewydolność nerek a także retinopatia cukrzycowa. Dodatkowo cukrzyca zwiększa ryzyko zawału i udaru oraz pogarsza rokowanie w jakichkolwiek infekcjach skórnych, utrudnia gojenie się ran. Ponieważ otyłość jest największym czynnikiem ryzyka rozwinięcia cukrzycy typu 2 zapobieganie otyłości może chronić przez zachorowaniem na cukrzycę typu 2.

Podsumowanie

Choroby cywilizacyjne to choroby powstające w wyniku rozwoju cywilizacyjnego na całym świecie. Są one przyczyną wielu przedwczesnych zgonów. Większość z chorób cywilizacyjnych jest wywołana nieprawidłową dietą oraz zbyt niską dzienną aktywnością fizyczną.


Bibliografia

Krzyżanowska-Świniarska B., Otyłość prosta łac. obesitas simplex ang.obesity simple, Medycyna Praktyczna dla Lekarzy 10.09.2013, online: https://www.mp.pl/poz/psychiatria/inne_zaburzenia/89842,otylosc-prosta-lac-obesitas-simplex-ang-simple-obesity [17.07.2020]

Katra B., Cukrzyca typu 2, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 07.06.2017, online:  https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/typ2/65891,cukrzyca-typu-2 [17.07.2020]


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password