On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Dimetylosulfotlenek (DMSO)

Eksperci od lat spierają się o jego skutecznością i bezpieczeństwem stosowania.

W przemyśle stosowany jest jako rozpuszczalnik i odczynnik chemiczny, w medycynie zaś jako substancja o potencjale przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Jest cieczą bezbarwną i bezzapachową. Początkowo był otrzymywany w przemyśle papierniczym jako produkt uboczny przy obróbce drewna. Jako wyrób leczniczy stosuje się go najczęściej zewnętrznie w formie żelu bądź roztworu o stężeniu 70–90%. DMSO budzi kontrowersje, a eksperci od lat spierają się o jego kliniczną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

DMSO a zdrowie układu nerwowego

Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjna, to znaczy, że w jej przebiegu obumierają komórki układu nerwowego, wskutek czego obserwuje się stopniowo postępujące otępienie chorego. Etiologia choroby wciąż nie jest do końca poznana, a medycyna konwencjonalna do dziś nie oferuje skutecznych lekarstw.

Badania wykazały, że DMSO może skutecznie pomagać pacjentom we wczesnych fazach choroby Alzheimera. Substancja ta poprawia ukrwienie i odżywienie zachowanych neuronów, umożliwiając im intensywniejsze działanie i niwelując otępienie. Spowalnia uwalnianie substancji rozkładających acetylocholinę. Pośrednie zwiększenie ilości neuroprzekaźnika korzystnie wpływa na procesy zapamiętywania, nauki i obniża stopień otępienia.

Naturalny lek przeciwbólowy

Klinicyści odnotowali, że DMSO działa miejscowo silnie przeciwbólowo i może być stosowany zewnętrznie. Przypuszcza się, że jego antyoksydacyjny potencjał może zapobiegać uszkodzeniom stawów, lecz potrzeba więcej badań dla potwierdzenia tej tezy. FDA (instytucja rządowa USA – Agencja Żywności i Leków) potwierdziła, że dimetylosulfotlenek jest skuteczny w leczeniu zespołu bolesnego pęcherza. Niektóre badania przedstawiają DMSO jako skuteczny sposób na radzenie sobie z odleżynami i ranami.

Obiecujące badania i bezpieczeństwo

Niektórzy zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że DMSO jest skuteczny w walce z rakiem, wynaczynieniami, infekcjami wirusowymi czy chorobami oczu, lecz i tu konieczne są kolejne badania potwierdzające to działanie.

Lekarze nie zalecają doustnego przyjmowania dimetylosulfotlenku ze względu na niejasne analizy toksyczności. Natomiast wśród efektów ubocznych stosowania zewnętrznego, poza intensywnym zapachem, znajdują się rzadko występujące: wysypki, podrażnienia skóry, pieczenie i reakcje alergiczne. DMSO intensywnie wzmaga transport przezskórny i nasila działanie niektórych leków, stąd przed rozpoczęciem stosowania substancji warto skonsultować się z lekarzem.


Bibliografia

Capriotti K., Capriotti J.A. Dimethyl sulfoxide: history, chemistry, and clinical utility in dermatology. J Clin Aesthet Dermatol. 2012; 5(9): 24–26.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3460663/ (dostęp 27.02.2018)

Penazzi L, Lorengel J., Sündermann F., et al. DMSO modulates CNS function in a preclinical Alzheimer's disease model. Neuropharmacology. 2017; 113(Pt A): 434–444.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27773645 (dostęp 27.02.2018)


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password