On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Olej z nasion ogórecznika lekarskiego

Jest dobry dla skóry nawet tej wrażliwej i dojrzałej oraz z problemami, a dzięki zawartości kwasów omega 6 przynosi korzyści dla układu krążenia.

Ogórecznik lekarski – ratunek dla skóry

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. W stanie naturalnym występuje w środkowej i południowej Europie oraz w Azji Mniejszej. Ogórecznik lekarski jest cenioną rośliną przyprawową, leczniczą i ozdobną. Olej pozyskiwany z jego nasion skutecznie wspomaga pielęgnację skóry i ogranicza problemy dermatologiczne.

Charakterystyka

Ogórecznik lekarski osiąga wysokość do 60 cm. Wyróżnia się rozgałęzioną, owłosioną łodygą i dużymi, niebieskimi kwiatami w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Roślina ma intensywny, ogórkowy zapach. Ogórecznik kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Jego kwiaty są zasobne w nektar, przez co silnie przyciąga owady.

Surowcem zielarskim jest świeże lub suszone ziele ogórecznika, zbierane na początku kwitnienia. Znajdują się w nim: śluzy, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki mineralne (magnez, potas, krzem), karoten i witamina C. W kosmetyce i medycynie stosuje się także olej z nasion ogórecznika (boragoglandynę), tłoczony na zimno. Jest on bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Najważniejszym z nich jest kwas gamma-linolenowy (GLA), którego zwartość w oleju wynosi 16-27%.

 Właściwości

Ziele ogórecznika wykazuje działanie: moczopędne, żółciopędne, odtruwające, napotne, antyseptyczne, przeciwzapalne. Roślina jest polecana do stosowania w terapii nieżytów jamy ustnej, żołądka, jelit, dróg oddechowych, chorób nerek i reumatyzmu. Świeże ziele i wyciśnięty z niego sok mogą służyć do przygotowania okładów i maseczek – przyspieszających gojenie się ran, wyprysków i oparzeń, łagodzących stany zapalne i wspomagających regenerację naskórka. Świeże listki ogórecznika są używane jako dodatek do sałatek czy sosów.

Dobroczynny olej

Olej z nasion ogórecznika ma właściwości: przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe, hipocholesterolemiczne, immunostymulujące. Jego regularne przyjmowanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć poziom cholesterolu LDL i poprawić przepływ krwi. Dzięki temu olej z ogórecznika może ograniczyć ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej i zakrzepów.

Ze względu na wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowego olej z ogórecznika wzmacnia barierę ochronną skóry, poprawia jej uwodnienie i profil lipidowy oraz ogranicza stany zapalne. Suplementacja olejem łagodzi objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, alergii, trądziku, reumatoidalnego zapalenia stawów. Poprawia nawilżenie, elastyczność i odżywienie skóry, opóźnia procesy starzenia, łagodzi świąd. Kosmetyki z olejem z ogórecznika są polecane do pielęgnacji skóry naczynkowej, suchej, wrażliwej, trądzikowej i dojrzałej.

Przeciwwskazania

Oleju z ogórecznika nie powinny przyjmować kobiety ciężarne i karmiące. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby cierpiące z powodu zaburzeń krzepnięcia lub stosujące leki przeciwzakrzepowe.


Bibliografia

Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2012, nr 1 (80), s. 27-44.

Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego, Nauka. Przyroda. Technologie 2017, t. 11, nr 3, s. 245-252.

Materac E., Marczyński Z., Bodek K.H., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2013, t. 46, nr 2, s. 225-233.

Pachlowska A., Grzeszczuk M., Jadczak D., Barokowe ziele. Kwiaty jadalne, Panacea 2013, nr 3 (44), s. 22-23.

Guttman A., Ogórecznik i olej z ogórecznika: właściwości, Poradnikzdrowie.pl, 27.04.2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/ogorecznik-i-olej-z-ogorecznika-wlasciwosci-aa-zJuJ-ZMXW-VzD7.html [dostęp: 22.11.2019].


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password