On:
list W: Organizm person Dodane przez:

Glicyna – podstawowy budulec białek

Ten najprostszy aminokwas pełni ważne funkcje w organizmie człowieka.

[caption id="attachment_2596" align="alignleft" width="440"]GlicynaWzórStrukturalny Wzór strukturalny glicyny[/caption]

Glicyna to najprostszy aminokwas występujący w większości białek organizmu. Wszystkich aminokwasów białkowych jest 20. Glicyna jest potrzebna do prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w ciele człowieka.

Ważne funkcje fizjologiczne

Glicyna bierze udział w syntezie hemoglobiny i erytrocytów oraz związków będących składnikami kwasów nukleinowych u człowieka (puryny i pirydyny). Jest przekaźnikiem sygnałów w układzie nerwowym, czyli neurotransmiterem, i odgrywa ważną rolę w procesie produkcji hormonów. Oczyszcza organizm i pomaga w biosyntezie glukozy oraz keratyny (podstawowego białka budulcowego naskórka). Co istotne, wchodzi też w skład glutationu – głównego przeciwutleniacza w ciele człowieka.

Niezastąpione właściwości glicyny

Choć glicyna jest najprostszym aminokwasem, bez niej trudno byłoby o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ponieważ jest jego istotnym budulcem. Oprócz tego, że bierze udział w podstawowych procesach fizjologicznych, może także być pomocna w leczeniu wielu dolegliwości, np.:

 1. Jest przydatna w walce z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi.
 2. Zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz działa przeciwzapalnie, co ma istotne znaczenie np. w przypadku wrzodów żołądka, uszkodzeń wątroby – zwiększa bowiem produkcję cytokiny pomagającej ją odbudować – czy w stanach zapalnych jelit.
 3. Chroni także te organy przed niekorzystnym działaniem leków i alkoholu.
 4. Zwiększa odporność nerek na uszkodzenia.
 5. Oczyszcza organizm z toksyn oraz pomaga mu w prawidłowej absorpcji wapnia.
 6. Redukuje poziom hormonów stresu.
 7. Niweluje przewlekłe zmęczenie, zwiększa poziom energii i pozytywnie wpływa na jakość snu oraz poprawia pamięć i koncentrację. Wszystko to dzięki pozytywnemu wpływowi na centralny układ nerwowy.
 8. Zapobiega stanom depresyjnym.
 9. Przyspiesza gojenie się ran (w tym ran cukrzycowych czy owrzodzeń skóry).
 10. Zwiększa nawilżenie skóry i wspomaga regenerację tkanek po urazach.
 11. Ogranicza gromadzenie się złego cholesterolu w krwiobiegu.
 12. Obniża ciśnienie krwi i ma ogólnie dobroczynne działanie dla układu krwionośnego, pomocna jest np. w leczeniu udaru niedokrwiennego.
 13. Chroni układ kostny i stawowy, ponieważ działa antyskurczowo. Jest więc istotnym elementem przy leczeniu zwyrodnienia stawów czy chorób związanych z osłabieniem mięśni i kości.
 14. Pomaga w odchudzaniu, zmniejszając wielkość tkanki tłuszczowej.
 15. Korzystnie wpływa na procesy metaboliczne istotne dla chorych na cukrzycę: zwiększa odpowiedź organizmu na insulinę oraz pobudza wydzielanie glukagonu, który pomaga insulinie usunąć glukozę.
 16. Jest pomocna przy problemach z prostatą.

To aminokwas odgrywający istotną rolę w przypadku chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w przebiegu których organizm wytwarza przeciwciała atakujące własne tkanki. Wszystkie wymienione wyżej dolegliwości pojawiają się w trakcie chorób autoagresywnych. Warto także wspomnieć, że glicyna wykorzystywana jest w profilaktyce przeciwnowotworowej – właśnie z uwagi na to, że rak jest chorobą z grupy autoimmunologicznych.

Ile glicyny potrzebuje organizm?

W przeciwieństwie do witamin i minerałów glicyna jest związkiem, który organizm może wytworzyć sam. Przeciętnie człowiek jest w stanie wyprodukować ok. 3 g glicyny dziennie, bazując na takich związkach, jak: alanina, cholina, glutaminian czy seryna. Jest to jednak ilość niewystarczająca, dlatego konieczne jest dostarczanie tego aminokwasu także z pożywieniem.

Glicyna występuje we wszystkich produktach białkowych, zarówno zwierzęcych (ryby, mięso, jaja i produkty mleczne), jak i roślinnych (warzywa strączkowe, nasiona, orzechy). Wystarczy więc zadbać o zróżnicowane i dobrze zbilansowane pożywienie, aby utrzymać glicynę na odpowiednim poziomie.

Kiedy potrzebna jest suplementacja?

Suplementacja glicyny nie jest konieczna, jeśli dieta jest urozmaicona i zbilansowana. Wyjątkiem będą osoby cierpiące na choroby autoagresyjne, m.in. cukrzycę, zwyrodnienie czy zapalenie stawów i mięśni, nowotwory, stwardnienie rozsiane, chorobę Gravesa-Basedowa, Hashimoto, zespół przewlekłego zmęczenia, zapalenie tętnic, reumatyzm, zespół Sjögrena bądź bielactwo. W ich przypadku, podobnie jak u osób cierpiących na wcześniej wymienione dolegliwości, przyjmowanie dodatkowych preparatów z glicyną jest wskazane.

Zalecana w suplementacji dawka to porcja 5 g przyjmowana 2 razy dziennie (w przypadku poważnych schorzeń) lub 1,5–3 g na dobę (przy lżejszych dolegliwościach).

Oprócz specjalnych preparatów z glicyną można stosować naturalny środek spożywczy w postaci żelatyny, która jest doskonałym źródłem tego aminokwasu. Jej przyjmowanie wpływa również na zwiększenie ilości glicyny dostarczanej organizmowi w sposób naturalny, czyli z pożywieniem.

Przeciwwskazania do suplementacji i objawy przedawkowania

Przekroczenie dozwolonej dawki glicyny może prowadzić do zaburzeń, takich jak: senność (aminokwas ten wywołuje ogólne uspokojenie), biegunka, nudności i wymioty. Nie powinny więc przyjmować jej osoby cierpiące na te dolegliwości. Niekorzystne działanie glicyny występuje także w połączeniu z lekiem zwanym klozapiną, przyjmowanym przez chorych na schizofrenię. Dawką, której nie należy przekraczać, jest 60 g glicyny dziennie.


Bibliografia

Jeremy Berg, John Tymoczko, Lubert Stryer, „Biochemistry”, New Yor 2002, Freeman & Co.
Przemysław Dobrzyński, „Glicyna – aminokwas pożądany w chorobach autoimmunologicznych i nie tylko”, Gdańsk 2016.
Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski, „Podręczny słownik chemiczny”, Katowice: Videograf II, 2004, s. 147–148,
Maciej Jędrejko, „Glicyna na koncentrację i pamięć”, 2015.
James Kalat, „Biologiczne podstawy psychologii”,Warszawa 2004.
William Lennarz, Daniel Lane, „Encyclopedia of Biological Chemistry”, Massachusetts, 2004, Elsevier
David L. Nelson , Michael M. Cox, „Lehninger. Principles of Biochemistry”, New York 2005.
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1072-glycine.aspx?activeingredientid=1072&activeingredientname=glycine
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/750
http://adifeed.eu/nauka/?p=8
https://www.drugbank.ca/drugs/DB00145

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password