On:
list W: Organizm person Dodane przez:

Urlop na wsi

Jak znaleźć wytchnienie pod koniec karnawału?

Gdy powoli w głowie cichną echa karnawałowych imprez, a spokój i odprężenie zaczynają kusić bardziej niż głośna muzyka, warto pomyśleć o kilku dniach dla siebie. Ostatki to szczególnie dobry czas na odpoczynek z dala od zgiełku miast i tłumów ludzi, z którymi bawiliśmy się przez cały karnawał. 

 

Dlaczego wieś?

 

To prawda – kolorowe czasopisma, bilbordy i reklamy w Internecie często propagują raczej wypoczynek w spa, luksusowych hotelach, czy nawet szybki lot do ciepłych krajów. Jednak czy na pewno będziesz w stanie odpocząć, wiedząc jak wiele osób decyduje się na spędzenie wolnego czasu właśnie w ten sposób? Jeśli mieszkasz w mieście, z jednego wypełnionego zgiełkiem środowiska trafiasz wówczas do kolejnego, w którym oprócz Ciebie znajdują się już tłumy turystów, często nastawionych na głośną rozrywkę, po brzegi wypełniających restauracje akurat w porze Twojej kolacji, czy hałasujących za ścianą, gdy jedyne czego pragniesz pod koniec dnia to sen  – wszak karnawał trwa nadal! 

 

Zamiast brać urlop, który przysporzy Ci jeszcze więcej stresu i zmęczenia, warto rozważyć inną opcję, jaką są relaksujące i spokojne wakacje na wsi. Szczególnie jeśli mieszkasz w mieście, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele oferuje nawet kilkudniowy pobyt na prowincji. Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które być może przekonają Cię do spędzenia ostatków blisko natury. 

 

  • Spokój i prywatność

 

Jeżeli mieszkasz w mieście, prawdopodobnie Twoim codziennym środowiskiem są duże kompleksy handlowe, głośny ruch uliczny i rozległe połacie betonu. To normalne, że spoglądając z okna nie widzisz linii horyzontu, który zasłany jest przez kolejne budynki mieszkalne, czy strzeliste biurowce. Zwróć jednak uwagę, że jest to coś, co doskonale znasz i być może nawet już nie zauważasz jak bardzo wpływa na Ciebie bezustanny szum nigdy nie śpiącego miasta. Na wsi doświadczysz czegoś zupełnie innego. Możesz zapomnieć o braku prywatności, czy ciągłym hałasie ulicznym. W wielu kwaterach agroturystycznych nie widujesz nikogo poza goszczącym Cię gospodarzem, a jeśli masz ochotę na całkowite odcięcie się od ludzi, możesz też wynająć samodzielny domek, w którym będziesz tylko Ty i Twoi bliscy. 

 

  • Otwarta przestrzeń

 

Powszechnie wiadomo, że mieszkańcy miast notorycznie cierpią na brak otwartej przestrzeni, w której mogliby się zatracić. Zarówno dorośli, jak i dzieci spędzają dziś coraz więcej czasu przed ekranami, czego wynikiem jest mniej zabawy na świeżym powietrzu. Wyrusz na wieś, a zobaczysz tyle uwalniającej umysł otwartej przestrzeni, że nie będziesz wiedział, co z nią zrobić (czasem nawet samo patrzenie w dal może pomóc Ci ukoić nerwy)! Jeśli masz dzieci, pograj z nimi w piłkę lub wybierzcie się na wycieczkę rowerową. Na wsi Twoje pociechy znajdą tyle przestrzeni ile zechcą, nie musząc dzielić jej z dziesiątkami innych dzieci, jak ma to miejsce na większości placów zabaw i w parkach miejskich. 

 

  • Bliskość natury

 

Na wsi budzi cię śpiew ptaków, a nie hałas uliczny. Wiejskie domy otoczone są przyrodą, która działa kojąco na umysł i ciało. Często nie musisz nawet wychodzić z domu, by poczuć się bliżej natury, ponieważ tutaj przychodzi ona do Ciebie – już z podwórka zobaczyć możesz wiele dzikich zwierząt, takich jak ptaki, jeże, lisy, króliki, sarny, czy dziki. 

 

  • Naturalne jedzenie

 

Na wsi można z łatwością wyhodować wystarczającą ilość owoców i warzyw na własne potrzeby. Nawet, jeśli wybierasz wieś tylko w roli odskoczni od mieszkania w mieście, możesz czerpać garściami z obfitości, jaką mają Ci do zaoferowania okoliczni rolnicy. Prawdopodobnie w co drugim gospodarstwie znajdziesz świeże jaja (od kur, którym tzw. „wolny wybieg” kojarzyłby się ze stanowczym ograniczeniem wolności), a przechadzając się po okolicy, zauważysz całą różnorodność rolniczą regionu.

 

  • Naprawdę świeże powietrze

 

Ze względu na brak ruchu drogowego i fabryk, na wsi nareszcie zaznasz czym jest świeże powietrze, pozbawione charakterystycznych dla miasta zanieczyszczeń. Prawdopodobnie będziesz w stanie odczuć to w różnicy zapachów, gdy tylko Twoja stopa stanie na wiejskim terenie. Czyste powietrze to bez wątpienia jedna z głównych zalet życia na wsi. 

 

  • Przyjaźni ludzie

 

Na wsi wszyscy znają wszystkich i normalnym jest witanie się z każdym, kogo mijamy na swojej drodze. Wiejskie społeczności są znacznie mniejsze, za to bardziej ze sobą połączone i otwarte. Ludzie na wsi są zazwyczaj przyjaźni i gotowi do pomocy, nie prosząc o nic w zamian. Wyobraź sobie taki rodzaj kultury u siebie w mieście!

 

  • Wolne tempo

 

Na wsi czas płynie wolniej, co zasadniczo wpływa na redukcję stresu, jaki niesie życie w mieście. Jeżeli jesteś jedną z osób, które zawsze się gdzieś spieszą, podczas pobytu na wsi pozwól sobie zapomnieć o codziennych obowiązkach. Wyłącz telefon, odłącz wi-fi, wybierz zakwaterowanie bez telewizora i po prostu skup się na otaczającym Cię spokoju. To Twój czas, więc naciesz się nim zanim wrócisz do miasta.

 

W jaki sposób jeszcze lepiej wykorzystać czas na wsi i zaznać prawdziwego odpoczynku?

 

Niekiedy nagromadzony w nas stres lub zmęczenie spowodowane karnawałową zabawą są tak silne, że trudno jest nam znaleźć w sobie przestrzeń na prawdziwe zrzucenie wewnętrznego napięcia. Pobyt na wsi i towarzysząca mu cisza, spokój i ogólna atmosfera oczywiście sprzyjają nam w osiągnięciu głębokiego relaksu i odpoczynku, lecz co zrobić, gdy coś w nas opiera się pozwoleniu sobie na wytchnienie? 

 

Z pomocą przychodzą naturalne zioła i adaptogeny, które z łatwością możemy zabrać ze sobą na wieś i korzystać z nich w formie naparów lub suplementów diety:

 

Lawenda

 

Dziś roślina ta kojarzona jest przede wszystkim z kolorem i zapachem, jednak kwiat lawendy i pochodzące z niego olejki eteryczne mają długą historię zastosowania w zielarstwie. Prawdopodobnie najszerzej znanym wykorzystaniem lawendy jest jej rola w zmniejszeniu napięcia i niepokoju1. Wykazano także jej pozytywne działanie na ogólne samopoczucie i odprężenie, a także na jakość snu2.

 

Melisa

 

To ziele o charakterystycznym zapachu, przypominającym cytrynę. Pochodzi z tej samej rodziny co mięta i jest dziś uprawiana na całym świecie. Melisa jest dobrze znana ze swoich właściwości przeciwlękowych i redukujących stres, a także regulujących zdrowe cykle snu3

 

Ashwagandha

 

Używana jest w Ajurwedzie od tysięcy lat. W sanskrycie słowo ashwa oznacza „koń”, podczas gdy gandha to „zapach”. Ashwagandha  to niewielki, zimozielony krzew, niski i przysadzisty o aksamitnych liściach i dzwonkowatych kwiatach, rodzący pomarańczowe owoce, podobne wyglądem do małych pomidorów. Ashwagandha zaliczana jest do adaptogenów, czyli naturalnych substancji, mających pozytywny wpływ na układ nerwowy i zmniejszających wpływ stresu na organizm człowieka4.  

 

Waleriana

 

Inaczej kozłek lekarski, to roślina kwitnąca, pochodząca z Europy i Azji, której korzeń od dawna stosowany jest w zielarstwie tradycyjnym jako środek ułatwiający zasypianie5. Użycie korzenia kozłka lekarskiego sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Roślina była wówczas szeroko stosowana, a sam Hipokrates zalecał ją m.in. na ukojenie nerwów, pracę układu pokarmowego i zdrowie serca6.

 

 

 

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

2 https://www.nature.com/articles/s41598-020-80171-x

3 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29908682/

4 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10956379/

5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7585905/

6 https://ods.od.nih.gov/factsheets/Valerian-HealthProfessional/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password