list W: Organizm

Jak wyrzucić z głowy dręczące myśli?

5 wskazówek na spokój umysłu

Każdego dnia jesteśmy narażeni na natrętne myśli. Nawet w spokojnych czasach, bez dziejących się na naszych oczach tragedii geopolitycznych, niepokój z łatwością może zakraść się do naszego umysłu, przykuwając całą naszą uwagę. Według badań1, 99,4% osób od czasu do czasu doświadcza natrętnych myśli. Codzienne troski wypełniają aż 67% wszystkich treści w naszych głowach, z czego niepokojące, dręczące myśli to około 13%.

 

Powyższe statystyki pokazują, jak powszechne jest to zjawisko. Praktycznie wszyscy doświadczamy niechcianych myśli lub obrazów, które mogą powodować niepokój. Często myśli te są zbyt uporczywe, by łatwo było się od nich uwolnić – choć teoretycznie nie różnią się one od reszty przewijającego się w naszych głowach monologu.

 

Co powoduje natrętne myśli?

 

Chociaż doświadczanie natrętnych myśli od czasu do czasu jest całkowicie normalne, problem z nimi pojawia się, gdy mają one na nas wpływ przez dłuższy okres. Martwimy się wciąż tymi samymi schematami, co często przekłada się na roztargnienie w życiu codziennym, czy problemy z zaśnięciem w nocy.

 

Chociaż natrętne myśli mogą być przypadkowe, zazwyczaj mają na nie wpływ nasze własne doświadczenia lub powodowane nimi reakcje. Na przykład ktoś mógłby zobaczyć w lokalnej stacji telewizyjnej raport o włamaniu, który następnie może wywołać w podświadomości tej osoby kotłujące się wyobrażenia na temat włamania do jej własnego domu.

 

Także przedłużający się stres może wpływać na rozwijanie się nadmiernej ilości niepokojących myśli. Gdy jesteśmy pod jego wpływem, często nie myślimy racjonalnie, zwiększając skłonność do negatywnych projekcji myślowych, które zapętlają się w naszych głowach. Jak podaje raport brytyjskiego Mental Health Foundation, aż 1 na 5 osób czuje stały niepokój, którego przyczyną jest stres2.

 

Pięć wskazówek, jak powstrzymać natrętne myśli

 

Dobrą wiadomością jest to, że niepokojące myśli nie muszą mieć tak dużego wpływu na Twoje życie, jaki zapewne mają obecnie. Możesz je przezwyciężyć i uwolnić się od nich, a to ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o podniesienie jakości własnego życia. Następnym razem, gdy napotkasz natrętną myśl, pamiętaj o poniższych zaleceniach:

 

  1. Nie próbuj tłumić myśli

 

Dla wielu osób pierwszą reakcją, jaka rodzi się w obliczu natrętnej myśli, jest próba zapomnienia o niej. Niestety ta metoda daje dokładnie odwrotny skutek – w rezultacie skupiasz jeszcze więcej uwagi na natrętnej myśli.

 

Eksperyment Daniela Wegnera, profesora psychologii na Uniwersytecie Harvarda, doskonale zademonstrował tę koncepcję. Poprosił on uczestników badania, aby przez 5 minut nie myśleli o białych niedźwiedziach. Rezultat? Uczestnicy myśleli o białych niedźwiedziach średnio więcej niż raz na minutę3.

 

Zamiast na siłę tłumić swoje myśli, spróbuj odwrócić od nich uwagę poprzez angażujące działanie - na przykład rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, czy ćwiczenia fizyczne.

 

  1. Rozpoznaj różnicę pomiędzy myślą, a rzeczywistością

 

Sporą przeszkodą w walce z natrętnymi myślami u wielu osób jest obawa, że ​​mogą one wpłynąć na realne działanie – na przykład myśl o przemocy prowadząca do skrzywdzenia drugiej osoby. Czasem możemy nawet czuć się winni własnych myśli, choć w rzeczywistości niczego nie zrobiliśmy.

 

Pamiętaj, że myśl to tylko myśl. Nie jest ona oznaką tego, co ma nadejść i nie musi być ona przesłanką do wprowadzenia jej w życie. To mówiąc, emocje związane z pewnymi myślami mogą nam pokazywać, że nosimy w sobie np. pokłady złości, którą dobrze byłoby w zdrowy sposób rozładować – choćby intensywnym treningiem fizycznym lub podczas pracy z terapeutą.

 

W trakcie trwania samej myśli najlepiej będzie po prostu ją zaakceptować. Pozwól jej swobodnie przepłynąć przez Twój umysł – rozpoznając ją jako myśl, ale nie pozwalając, by Cię pochłonęła. Dzięki takiej akceptacji nieprzyjemnych myśli, z czasem będą one miały na Ciebie dużo mniejszy wpływ.

 

  1. Zidentyfikuj wyzwalacze

 

Często nasze myśli nie są całkowicie przypadkowe, a codzienne interakcje mogą je wyzwalać. Prowadzenie dziennika natrętnych myśli pomoże Ci w zrozumieniu powtarzających się wzorców.

 

Oprócz zapisywania samych myśli, notuj też spostrzeżenia na temat ogólnego nastroju i wydarzeń, które danego dnia szczególnie zapadły Ci w pamięć. Z czasem zaczniesz zauważać podobieństwa między nimi, a bardziej szczegółowa analiza przeszłych zapisków pomoże Ci zidentyfikować konkretne wyzwalacze.

 

Być może myśli te pojawiają się, gdy masz dużo wolnego czasu? A może po obejrzeniu brutalnego filmu lub spędzeniu wieczora na przewijaniu wiadomości ze świata w mediach społecznościowych? Śledząc te wzorce, możesz określić pierwotną przyczynę i ograniczyć swoją ekspozycję na czynniki aktywujące natrętne myśli.

 

  1. Wprowadź więcej pozytywów do swojej codzienności

 

Jeśli nasycisz swoje życie pozytywnymi wibracjami, jest mniej prawdopodobnym, że będziesz mieć miejsce na te negatywne4. Dlaczego więc nie wprowadzić zmian w stylu życia w postaci regularnych nawyków, które nie tylko uchronią Cię przed natręctwem niechcianych myśli, ale też poprawią Twoje samopoczucie?

 

Oto kilka pomysłów na pozytywne zmiany, które możesz wprowadzić w swojej codzienności:

  • Rozwijanie zdrowszych nawyków żywieniowych
  • Praktykowanie jogi
  • Spacery na świeżym powietrzu

 

Jeśli zauważysz, że rano częściej miewasz natrętne myśli, zastosuj te czynności zaraz po przebudzeniu. Pozytywne działanie i zmiany w sposobie myślenia mogą zdziałać cuda w pozbywaniu się niepokoju.

 

  1. Podziel się z kimś swoimi problemami i rozważ terapię

 

Wiele osób wstydzi się przyznać, że miewają one natrętne myśli. Niektórzy odczuwają nawet związane z tym poczucie winy, próbując samodzielnie radzić sobie głową i ukrywając problem przed światem.

 

Jednak rozmowa o swoich uczuciach z zaufaną osobą może przynieść Ci cały szereg korzyści. Bycie wysłuchanym i zrozumianym to niesamowita ulga, a dzięki własnej otwartości i wrażliwości na to, jak się czujesz i czego doświadczasz, rozwiniesz w sobie zupełnie nowe spojrzenie na sytuację.

 

Dla niektórych osób rozmowa z nieznajomym może być łatwiejsza, niż rozmowa z kimś, kogo znasz. W takim przypadku skorzystanie z pomocy terapeuty może być dobrym wyborem. W Internecie znajdziesz ogłoszenia dotyczące wielu różnych rodzajów terapii – zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Poczytaj na ich temat i znajdź coś, w czym poczujesz się komfortowo.

 

Zioła na spokojny umysł

 

Natrętne myśli od czasu do czasu przytrafiają się nam wszystkim. Przy odrobinie skupienia i zaangażowania możesz je przezwyciężyć, przywracając sobie spokój umysłu. Często oprócz wypisanych powyżej praktyk, z pomocą może przyjść także Natura i pozytywny wpływ roślin na nasz organizm.

 

Tradycyjne zielarstwo zna wiele sposobów na ukojenie umysłu – i choć nie rozwiązuje to źródła naszych problemów, suplementacja może okazać się tą odrobiną pomocy z zewnątrz, dzięki której w łatwiejszy sposób przejdziemy do zaimplementowania wspomnianych wyżej praktyk.

 

Zioła, takie jak lawenda, melisa, czy szyszka chmielu, mogą pomóc Ci znaleźć spokój i długo wyczekiwane odprężenie5.

1 https://www.researchgate.net/publication/229691226_Intrusive_thoughts_in_non-clinical_subjects_The_role_of_frequency_and_unpleasantness_on_appraisal_ratings_and_control_strategies

2 https://www.mentalhealth.org.uk/sites/default/files/living-with-anxiety-report.pdf

3 https://news.harvard.edu/gazette/story/2013/07/daniel-m-wegner/

4 https://books.google.co.uk/books?hl=pl&lr=&id=ayhFBgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PP1&dq=positive+psychology+research&ots=iWQJ46tmRB&sig=8ZdYuG3dX3h5azGPKPws7jCKWzE#v=onepage&q=positive%20psychology%20research&f=false

5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2959081/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password