On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Mateusz Hyra

Jak zwiększyć poziom libido u kobiet? Skuteczne porady

Kobiety często zmagają się z problemem niskiego libido, co może być źródłem frustracji i wpływać na jakość życia. W tym artykule omówimy, czym jest libido u kobiet i jak wpływa na codzienne życie. Powiemy także, jakie mogą być przyczyny jego spadku oraz jakimi sposobami i metodami można je podnieść. Koniecznie przeczytaj.

Czym jest libido u kobiet?

Libido, znane również jako popęd seksualny, jest naturalnym i zdrowym aspektem ludzkiej psychiki i fizjologii. Można je określić jako chęć do aktywności seksualnej, czyli pożądanie. To niezwykle złożony i zmienny stan, zwłaszcza u kobiet, na co wpływa wiele czynników, takich jak stan zdrowia, stres, emocje oraz relacje interpersonalne.

Co ważne, termin libido odnosi się do kobiet i mężczyzn i mówiąc najprościej, jest to ochota na seks. To subiektywne odczucie, które różni się w zależności od osoby i raz możemy odczuwać mniejsze, a raz większe pożądanie. Nie da się nie zauważyć, że poziom libido wpływa na nasze codzienne życie i relacje z partnerem.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że libido może być uzależnione od wielu czynników, w tym czynników fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych. Jest to złożony mechanizm, który może być różnie regulowany przez hormony, stres, zmęczenie, zdrowie psychiczne i wiele innych czynników. Czy zatem warto się martwić niskim libido?

Niskie libido u kobiet - czy jest się czym martwić?

Obniżone libido może być przejściowym zjawiskiem, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Często za spadkiem libido kryją się zarówno czynniki fizyczne, jak i emocjonalne.

Obniżone libido to zjawisko, które może zdarzyć się każdej kobiecie w różnych okresach życia. Nie zawsze jest to powód do niepokoju, ponieważ poziom libido może zmieniać się naturalnie w zależności od różnych czynników. Jednak jeśli obniżenie libido utrzymuje się przez dłuższy czas i wpływa negatywnie na jakość życia seksualnego i relacje z partnerem, warto zastanowić się nad przyczynami i poszukać skutecznych sposobów na poprawę sytuacji.

Obniżenie libido u kobiet — objawy

Niskie libido u kobiet może objawiać się brakiem chęci na seks, obojętnością wobec aktywności seksualnej, trudnością w osiąganiu orgazmu, a także mniejszą reaktywnością na bodźce erotyczne. Może to prowadzić do napięć w związku, frustracji, a także obniżenia ogólnego samopoczucia i poczucia własnej wartości.

Niskie libido u kobiet może również objawiać się zmniejszoną częstotliwością myśli erotycznych lub fantazji seksualnych. Kobiety mogą zauważyć, że rzadziej inicjują aktywność seksualną lub wykazują mniejsze zainteresowanie propozycjami partnera. Ponadto mogą doświadczać uczucia dyskomfortu lub braku satysfakcji podczas stosunków seksualnych. W niektórych przypadkach obniżone libido może nawet prowadzić do unikania intymności, co może być dodatkowym źródłem napięć i nieporozumień w związku.

Kiedy popęd seksualny u kobiet jest naturalnie wyższy?

Popęd seksualny u kobiet zwykle osiąga wyższy poziom w okresie owulacji, który jest częścią cyklu menstruacyjnego. W trakcie owulacji zazwyczaj wypadającej w połowie cyklu menstruacyjnego, dochodzi do wzrostu poziomu testosteronu u kobiet. Testosteron, choć powszechnie znany jako męski hormon, odgrywa również istotną rolę w regulacji popędu seksualnego u kobiet.

Wzrost poziomu testosteronu w czasie owulacji może prowadzić do zwiększonej ochoty na seks. Kobiety mogą odczuwać większe pożądanie, a także zwiększoną wrażliwość na stymulację seksualną. Jest to reakcja naturalna organizmu, która częściowo ma na celu zwiększenie szans na zapłodnienie w najbardziej płodnym okresie cyklu.

Warto jednak pamiętać, że libido u kobiet jest złożone i może być spowodowane przez wiele innych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Stres, zmęczenie, relacje interpersonalne, a także ogólny stan zdrowia mają znaczący wpływ na popęd seksualny, niezależnie od cyklu menstruacyjnego.

Od czego zależy spadek libido u kobiet — przyczyny

Do przyczyn spadku libido u kobiet należą zwykle: zmiany hormonalne (np. menopauza, ciąża), przewlekły stres, zmęczenie, problemy w związku, czy pewne schorzenia i przyjmowane leki.

Do najczęstszych przyczyn niskiego pociągu seksualnego u kobiet należą:

 • stres i zmęczenieWspółczesny tryb życia często wiąże się z dużym stresem i ciągłym zmęczeniem. To może wpływać negatywnie na poziom libido, ponieważ organizm skupia się na reakcjach stresowych, a nie na aktywności seksualnej.
 • ciąża i karmienie piersią — W tych okresach często dochodzi do wahań hormonów, przez co kobiety mogą odczuwać zmniejszone libido.
 • zaburzenia hormonalne — Zmiany hormonalne, takie jak menopauza czy problemy z tarczycą, mogą wpłynąć na poziom hormonów płciowych i tym samym obniżyć libido.
 • problemy zdrowotne — Choroby przewlekłe, jak cukrzyca czy nadciśnienie, mogą wpłynąć na ogólną kondycję organizmu, co może przełożyć się na obniżone libido.
 • leki i antykoncepcja — Niektóre leki, w tym niektóre środki antykoncepcyjne, mogą mieć wpływ na libido u kobiet.
 • problemy w związku — Konflikty, brak komunikacji, czy problemy emocjonalne w związku mogą wpłynąć na ochotę na seks.

Należy zauważyć, że powyższe przyczyny mogą być krótkotrwałe i po ich wyeliminowaniu brak ochoty na seks minie. Jeśli jednak utrzymują się one przez długi czas, możemy mówić o zaburzeniach.

Zaburzenia libido u kobiet - czym mogą być spowodowane

Zaburzenia libido mogą wynikać z problemów zdrowotnych, takich jak depresja, choroby tarczycy, problemy hormonalne, a także z nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej. O zaburzeniach mówimy wówczas, gdy stan obniżone libido utrzymuje się długotrwale lub się powtarza.

W regulacji nastroju i popędu seksualnego dużą rolę odgrywają także neuroprzekaźniki, zwłaszcza dopamina nazywana "hormonem szczęścia", na jej poziom pozytywnie wpływa chociażby spożywanie ostrych posiłków.

Jak zwiększyć libido u kobiet? Sposoby na zwiększenie libido

Zwiększenie libido u kobiet jest możliwe poprzez zarządzanie stresem, poprawę komunikacji w związku, regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o zdrową dietę. Ważne jest także utrzymywanie zdrowego balansu życia zawodowego i prywatnego.

Zadbaj o redukcję stresu

Stres może być jednym z głównych czynników wpływających na spadek libido. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy głębokie oddychanie, aby obniżyć jego poziom. Należy też zadbać o odpowiednią ilość snu.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna może poprawić krążenie krwi i ogólną kondycję organizmu, co może pozytywnie wpłynąć na libido. Warto zadbać o swoją jakość stylu życia stosując umiarkowany wysiłek fizyczny przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Zrównoważona dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta może wspomóc produkcję hormonów płciowych i poprawić ogólną kondycję organizmu. Zwracaj uwagę na spożycie witamin i minerałów, zwłaszcza cynku, który jest ważny dla zdrowego libido. Jeśli masz problem z dostarczeniem swojemu ciału wszelkich niezbędnych mikro i makroelementów poprzez posiłki, rozważ nasze suplementy dla kobiet.

Komunikacja z partnerem i terapia

Otwarta i szczera komunikacja z partnerem może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z życiem seksualnym i poprawić pożądanie seksualne. Jeśli jednak wasza seksualność i życie intymne pozostawia wiele do życzenia, warto wesprzeć się terapią i naturalnymi preparatami, które mogą pomóc podnieść libido u kobiet i mężczyzn. Sprawdź nasze afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn.

Jak podnieść libido u kobiet poprzez dietę?

Dobra dieta jest kluczowa dla zdrowego libido. Produkty bogate w witaminy i minerały, takie jak owoce, warzywa, orzechy, oraz bogate w cynk i witaminę B, mogą znacząco wpływać na popęd seksualny.

Oto kilka produktów i składników, które warto uwzględnić w diecie, aby zwiększyć libido:

 • cynamon - może poprawić krążenie krwi i zwiększyć pożądanie seksualne.
 • awokado - jest bogate w zdrowe tłuszcze i witaminę E, która może wspomóc produkcję hormonów płciowych.
 • owoce morza - takie jak ostrygi, są bogate w cynk, który jest ważny dla zdrowego libido, poza tym to naturalny afrodyzjak, który poprzez wygląd może wzmagać ochotę na seks.
 • orzechy - są źródłem kwasów omega-3, które mogą poprawić krążenie krwi i wpłynąć na libido.
 • czekolada - zawiera substancje, które mogą wpłynąć na zwiększenie pożądania seksualnego.

Preparaty na podniesienie libido u kobiet - co warto stosować?

Jeśli naturalne metody na podniesienie libido nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć stosowanie preparatów wspomagających, jak suplementy diety na . W poważnych przypadkach, zdiagnozowanych przez lekarzy specjalistów, konieczne może okazać się stosowania hormonów lub innych leków na receptę.

Tylko lekarz może przepisać leki, które mogą pomóc w zwiększeniu libido w przypadku zaburzeń hormonalnych lub psychologicznych, a w niektórych przypadkach nawet stosowanie estrogenu, który może odgrywać kluczową rolę w regulacji pożądania seksualnego u kobiet, szczególnie w przypadku niedoborów hormonalnych związanych z menopauzą czy zaburzeniami hormonalnymi.

Jeśli jednak problem z niskim libido nie jest związany z gospodarką hormonalną czy innymi zaburzeniami organizmu, lekarz może zalecić wsparcie suplementami diety. Do takich suplementów należą m.in.:

 • korzeń maca — Jest to naturalny składnik, który może wspierać równowagę hormonalną i poprawiać ogólną energię, co może pozytywnie wpłynąć na libido.
 • dzięgiel chiński — Roślina ta ma właściwości adaptogenne, pomagające organizmowi radzić sobie ze stresem, co może przekładać się na zwiększenie libido.
 • żeń-szeń — Znany ze swoich właściwości energetyzujących i poprawiających krążenie, co może sprzyjać wzrostowi libido.
 • kwas foliowy — Ważny dla ogólnego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, co może mieć pozytywny wpływ na popęd seksualny.

W sklepie YANGO znajdziesz naturalne suplementy na libido dla kobiet, które mogą okazać się pomocne w okresie obniżonego popędu seksualnego.

Jak zwiększyć poziom libido u kobiet — kilka wskazówek na koniec

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na zwiększenie libido u kobiet. Kluczowe jest dbanie o zdrowie fizyczne i emocjonalne, zarządzanie stresem, utrzymywanie zdrowego trybu życia, w tym regularnej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety.

Warto również otwarcie komunikować się z partnerem i, w razie potrzeby, skorzystać z pomocy specjalisty. Pamiętaj, że libido jest częścią zdrowia i dobrej kondycji, dlatego warto o nie dbać.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password