On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Kolagen dla zdrowia i urody

Główną rolą kolagenu jest łączenie komórek, a jako budulec współtworzy praktycznie wszystkie narządy wewnętrzne.

Kolagen – najstarsze i najbardziej rozpowszechnione białko

Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym – jednym z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych. W skład organizmu ludzkiego wchodzi około 33% kolagenu (występuje on we wszystkich tkankach: skórze, ścięgnach, mięśniach, chrząstkach, kościach, zębach czy ścianach naczyń krwionośnych i nerwach). Jego główną rolą jest łączenie komórek (dlatego stanowi podstawowy składnik substancji pozakomórkowej – tzw. macierzy).

Jako budulec współtworzy praktycznie wszystkie narządy wewnętrzne (nerki, pęcherz, wątrobę, płuca, mózg, serce, oczy – siatkówka i rogówka – jajniki, jądra, macicę, łożysko), otaczając je warstwą ochronną. Polimer ten wspomaga również układ odpornościowy w walce z drobnoustrojami, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, a nawet hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Wielopostaciowość kolagenu

W ludzkich tkankach znajduje się 29 typów kolagenu. Numerowane są cyframi rzymskimi od I do XXIX i podzielone na kilka grup:
1. Kolageny fibrylarne: I, II, III, V, XI, XXIV, XXVII;
2. Kolagen błony podstawowej: IV;
3. Kolagen tworzący włókienka kotwiczące: VII;
4. Multipleksyny: XV, XVIII;
5. Kolagen tworzący mikrowłókna: VI;
6. Kolageny tworzące heksagonalne układy sieciowe: VIII, X;
7. Kolageny FACITs (Fibril-Associated Collagens with Interrupted Triple helices): IX, XII, XIV, XVI, XIX, XX, XXI, XXII, XXVI;
8. Kolageny zawierające domeny transmembranowe: XIII, XVII, XXIII, XXV.

Najbardziej rozpowszechnionym białkiem kolagenowym w organizmie człowieka jest kolagen fibrylarny I, który stanowi 85–90% wszystkich tych polimerów, tworzy włóknistą podporę skóry, oraz kolagen III, którego jest do 15%, oplata włókna kolagenu I i zapewnia sprężystość skóry.

Jędrna skóra

Kolagen jest nieustannie syntezowany przez organizm w fibroblastach (komórkach budujących tkanki), jednak tempo jego produkcji z wiekiem spada , a nawet dochodzi do zwiększonej degradacji tego białka. Powoduje to wyraźne zmniejszenie elastyczności, jędrności i napięcia skóry, a także zmniejszenie napięcia mięśni twarzy – stąd zmarszczki. Osłabieniu ulegają: włosy – stają się bardziej łamliwe, zwiększa się tendencja do ich wypadania; i paznokcie – rozdwajają się, łamią i stają się bardziej miękkie. Zanik skóry czy trudności w gojeniu się ran mogą być spowodowane niewystarczającą ilością kolagenu. Na znaczny jego spadek ma wpływ: promieniowanie słoneczne, zbyt dużo wolnych rodników tlenowych krążących w organizmie oraz toksyny zalegające w ustroju.

W kosmetykach i suplementach

Wiele kosmetyków wzbogacanych jest kolagenem (syntetycznym lub odzwierzęcym).Zawierają go kremy do twarzy, balsamy do ciała, płyny do kąpieli, toniki oraz odżywki do włosów i paznokci. Właściwością kolagenu jest również przywracanie włosom blasku, ograniczanie ich łamliwości i wypadania oraz dodawanie połysku paznokciom i utwardzanie płytki. Kosmetyki do twarzy z kolagenem znajdują zastosowanie nie tylko w pielęgnacji cery z oznakami starzenia się, ale również w pielęgnacji skóry trądzikowej, wrażliwej, naczyniowej czy atopowej. Kolagen doskonale sprawdzi się w walce z cellulitem oraz przy leczeniu blizn pooperacyjnych.

Oprócz zewnętrznego stosowania ważne jest dostarczanie go organizmowi od wewnątrz – zapewni to nie tylko lepszy stan skóry, włosów i paznokci, ale również stawów i kości oraz innych organów, które otacza warstwa kolagenowa. Można go znaleźć w takich produktach spożywczych, jak: galaretki, podroby czy zupy gotowane na kościach. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość pokarmów zawierających kolagen (tylko produkty odzwierzęce), warto rozważyć jego suplementację; dostępny jest on w formie tabletek i płynów.

Stosowany jest bardzo często w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie wykonuje się m.in. zastrzyki kolagenowe (wstrzyknięcie pod skórę). Ma to na celu przede wszystkim likwidację zmarszczek. Stosuje się też metodę termicznego uszkadzania włókien kolagenowych, najpierw wywołuje się ich skurcz, w wyniku którego uwalniają się substancje chemiczne pobudzające fibroblasty do produkcji białka, czy terapię kwasem polimlekowym, który to wstrzyknięty pod skórę również stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Te zabiegi wpływają na zwiększenie gęstości skóry.

Potencjał terapeutyczny kolagenu jest obecnie stosowany coraz częściej. Warto więc zwrócić baczniejszą uwagę na to białko, gdyż jest ono unikalne – stanowi podstawę wytrzymałości wszystkich tkanek i organów i może znacznie opóźnić procesy starzenia się całego organizmu.


Bibliografia

Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, Chemia Spożywcza i Biotechnologia 2009, nr 1058, z. 73,

online: http://repozytorium.p.lodz.pl/bitstream/handle/11652/252/Typy_i_struktura_Banas_2009.pdf?sequence=1 [dostęp 20.04.2018]

Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol 2012, nr 2(1), s. 14–20,

online: http://www.estetologia.pl/art/emk2012-003pl.html [dostęp 20.04.2018]

Kałużyńska K., Kolagen – właściwości. Dlaczego jest potrzebny?, PoradnikZdrowie.pl,

online: http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/kolagen-wlasciwosci-dlaczego-jest-potrzebny_37983.html [dostęp 20.04.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password