On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Lecznicze działanie OPC, ekstraktu z pestek winogron

Poznaj liczne właściwości pozyskiwanych z pestek winogron oligoproantocyjanidyn.

OPC działa dobroczynnie na wielu płaszczyznach

OPC z pestek winogron pozyskiwanych od producentów win wytwarza się roślinny ekstrakt, który ma szerokie zastosowanie lecznicze. Wspiera on układ krążenia za sprawą regulacji poziomu cholesterolu, zapobiega zawałom serca oraz miażdżycy. Działa destrukcyjnie na komórki nowotworowe, hamuje reakcje alergiczne, jak również wspomaga leczenie cukrzycy.

Skąd popularność OPC?

Popularność medycyny naturalnej rośnie. Dzieje się tak głównie z uwagi na zwiększone zainteresowanie ludzi zdrowym trybem życia, wszechstronnym dbaniem o siebie. Coraz chętniej odstawiamy środki farmakologiczne na rzecz starych, babcinych sposobów lub naturalnych środków leczniczych zawartych w ziołach, owocach, warzywach. Niestety, nie wszystko, co piękne w teorii, sprawdza się w praktyce. Bardzo często mimo zapowiedzi niesamowitych działań naturalne ekstrakty, wywary, syropy czy herbatki ziołowe nie spełniają oczekiwań. Coraz trudniej jest znaleźć substancje o różnorakim zastosowaniu, korzystne dla zdrowia, które jednocześnie nie mają skutków ubocznych.

Jedną z takich substancji jest ekstrakt z pestek winogron – OPC, czyli oligomeryczne proantocyjanidyny. Oligoproantocyjanidyny, znane też jako piknogenol czy pycnogenol, otrzymywane są głównie z pestek winogron, a także z żurawiny, kory sosny śródziemnomorskiej i kory drzewa cytrynowego. Jednak najlepsze działanie ma OPC otrzymywany właśnie z winogronowych nasion.

Czym są oligomeryczne proantocyjanidyny, zwane OPC?

Proantocyjanidyny należą do grupy flawonoidów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, za które odpowiedzialne są liczne grupy -OH w nich zawarte. Związki o liczbie dwóch i większej proantocyjanidyn określa się jako: proantocyjanidyny oligomeryczne lub oligomery proantocyjanidowe (OPC). To właśnie OPC charakteryzuje się szczególnie wysoką aktywnością antyoksydacyjną – nawet do 50 razy silniejszą niż witamina E i 20 razy silniejszą niż witamina C. Wyjątkowość tej substancji polega na szeregu bioflawonoidów, które współdziałają a jednocześnie mają inne przeznaczenie i oddziałują na inną część organizmu.

OPC został odkryty w 1949 roku i już wtedy został uznany za najsilniejszy przeciwutleniacz. Badania nad wyjątkowością tego związku trwają nadal i nadal odkrywane są jego coraz to nowsze właściwości. Nie ma potrzeby również martwić się o skutki uboczne. Piknogenol jest nietoksyczny, nie zmienia materiału genetycznego oraz nie jest kancerogenny.

Lecznicze właściwości ekstraktu z pestek winogron

Lista zastosowań oligomerycznych proantocyjanidyn ciągnie się w nieskończoność, dzięki temu, że zawierają wiele związków wspomagających działanie naszego organizmu. OPC jest szeroko uznawane za jeden z najlepszych naturalnych środków w leczeniu wielu schorzeń, np. nowotworów czy chorób układu krążenia, a także – preparat wspomagający utrzymanie szczupłej sylwetki.

Wpływ OPC na komórki rakowe

W badaniach laboratoryjnych stwierdzono destrukcyjne działanie ekstraktu z pestek winogron na komórki nowotworowe. Wykazano, że OPC aktywuje w komórkach kinazy białkowe, zwane JNK, które są odpowiedzialne za śmierć komórek. W większości badanych komórek wyższe stężenie ekstraktu wywołało apoptozę, czyli programowaną śmierć. Badania te wykonywane były na komórkach białaczki, jednak podobne działanie OPC wykazywało w przypadku raka jelita, płuc czy skóry.

Wspomaganie układu krążenia

Jedną z najważniejszych właściwości OPC jest zapobieganie zawałom serca i udarom mózgu. Ekstrakt z pestek winogron wpływa korzystnie na poziom lipidów we krwi, zapobiega agregacji płytek krwi oraz wykazuje właściwości przeciwutleniające. Wyniki badań pokazują, że wysokie spożycie flawonoidów, których duże ilości zawierają oligomeryczne proantocyjanidyny, znacznie zmniejsza ryzyko ataku serca i odwrotnie – zbyt niskie ich spożycie powoduje wzrost tego ryzyka.

Oligomeryczne proantocyjanidyny przeciw alergiom

Wyciąg z pestek winogron hamuje wydzielanie zapalnych prostaglandyn powodujących reakcje alergiczne oraz bóle. Podobne działanie wykazuje również wobec histaminy, hamowanie wydzielania której pomaga kontrolować różnorakie reakcje alergiczne, takie jak katar sienny czy pokrzywka.

Inne dobroczynne właściwości OPC

Spożywanie ekstraktu z pestek winogron przynosi organizmowi wiele korzyści. Oprócz wspomnianych powyżej można wyróżnić następujące właściwości oligomerycznych proantocyjanidyn:

  • ułatwiają osiągnięcie szczupłej sylwetki, dzięki zdolności do redukcji komórek tłuszczowych;
  • wykazują działanie wspomagające w leczeniu cukrzycy, ponieważ stabilizują retinopatię cukrzycową (powikłanie cukrzycy, które powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka) oraz poprawiają metabolizm cukru;
  • przyczyniają się do profilaktyki chorób oczu, takich jak zaćma czy zaburzenia widzenia nocnego, dzięki dobroczynnemu działaniu na naczynia krwionośne w gałce ocznej;
  • korzystnie działają na tkankę łączną w skórze, a co za tym idzie – pomagają redukować cellulit i rozstępy, przyśpieszają gojenie się ran, zapobiegają przedwczesne tworzenie się zmarszczek.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password