list W: Ból

Lukrecja – słodkie remedium na wiele dolegliwości

Zapobiega próchnicy, pomoże przy anginie, chorych migdałkach i zapaleniu wątroby.

Korzeń lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza gabra) w tradycyjnej medycynie chińskiej i stosowany był już od tysięcy lat i do dziś odgrywa w niej niesamowicie ważną rolę. Jest ona jednym z głównych składników wielu preparatów ziołowych. Polskim określenie tej rośliny „słodnia”, nawiązuje do jej unikalnego, słodkiego smaku.

Powszechnym jest przekonanie, że to cenna prozdrowotna roślina. Lukrecja znana jest przede wszystkim jako słodzik znajdujący się w wielu napojach bezalkoholowych, produktach spożywczych, przekąskach oraz ziołowych herbatach czy preparatach.

Źródło słodyczy i nie tylko

Swoje właściwości oraz słodki smak zawdzięcza głównie glicyryzynie – saponinie triterpenowej. Substancja ta jest 50 razy słodsza od sacharozy i w przeciwieństwie do sztucznych substancji słodzących, takich jak aspartam, nie zawiera cząsteczek siarki, a co ważniejsze zachowuje swoją słodycz w trakcie obróbki cieplnej.

Bogactwo nieocenionych substancji

Kwas glicyryzynowy

Zawarty w korzeniu lukrecji kwas glicyryzynowy posiada szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwbakteryjne oraz rozkurczowe.

Dzięki jego obecności, lukrecja może okazać się bardzo pomocną rośliną w leczeniu chorób autoimmunologicznych, układu pokarmowego, jak i depresji.

Lukrecja może zapobiegać rozwojowi próchnicy poprzez swój wpływ na zmniejszenie liczebności paciorkowca zieleniejącego w jamie ustnej. Streptococcus mutans wchodzi w skład naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej, jednak ta sama bakteria jest głównym czynnikiem powstania chorób zębów.

Ważne flawonoidy i kwasy organiczne

Dzięki właściwościom bakteriobójczym preparaty zawierające wyciąg z lukrecji mogą okazać się pomocne dla osób posiadających cerę tłustą lub trądzikową. Lukrecja wspomaga proces łagodzenia stanów zapalnych skóry oraz wpływa na przyspieszenie gojenia się ran czy wyprysków.

Odwar z korzenia lukrecji w celach pomocniczych stosowany może być zewnętrznie, dlatego też często wykorzystywany jest w kuracjach kosmetycznych – szczególnie do pielęgnacji skóry oraz włosów.

Bezcenne fitoestrogeny

Fitoestrogeny wykazują działanie:

• przeciwzakrzepowe
• przeciwwrzodowe
• przeciwbakteryjne
• przeciwwirusowe
• przeciwgrzybiczne

Dzięki zawartym w korzeniu lukrecji fitoestrogenom, może się ona sprawdzić w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Posiadają również zdolność do obniżenia stężenia całkowitego cholesteroli, triglicerydów oraz frakcji cholesterolu LDL.

Mogą wpływać też na łagodzenie objawów menopauzy. Przy kobiecych dolegliwościach związanych z menopauzą, łagodzi charakterystyczne dla niej objawy; uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, zaburzenia rytmu serca oraz spadek libido.

Również ich właściwości nie pozostają obojętne wobec wpływu na pracę układu pokarmowego. Wpływają na zmniejszenie wchłaniania glukozy oraz hamowania procesu glikogenezy.

Zastosowanie przy osteoporozie

Osteoporoza jest powszechną chorobą, która dotyka coraz więcej osób. Najczęściej dopada kobiety, zwłaszcza po menopauzie, a jej powstawanie w organizmie związane jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu – konkretnie, zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.

Korzeń lukrecji posiada szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych, również względem zaburzeń w funkcjonowaniu układu kostnego, wspomagając jego pracę. W przypadku wsparcia dla leczenia osteoporozy fitoestrogeny odgrywają istotną rolę.

Warto zwrócić uwagę na występujące w lukrecji izoflawony, które cechują właściwości estrogenopodobne. Zawarta w niej glabrydyna, posiada właściwości antagonistyczne. Wpływają one na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory: śluzówki macicy oraz piersi. Również może korzystnie wpływać na zmiany powiązane z wystąpieniem osteoporozy oraz na obniżenie ryzyka związanego z ryzykiem wystąpienia choroby zatorowo-zakrzepowej naczyń krwionośnych.

Nieoceniona dla stanu zatok

Zawarte w korzeniu lukrecji frakcje saponinowe, naturalne grupy związków powszechnych w środowisku naturalnym, wpływają na jej aktywność sekretolityczną. Wspomagają one znacznie zmniejszenie lepkości śluzu, który zalega w górnych drogach oddechowych. Posiada również cechy wykrztuśne, które wspomagają proces wydalania wydzieliny z organizmu.

Dawkowanie i przeciwwskazania

Preparaty z lukrecją jak i sam jej korzeń sprzedawane są w różnych formach, należy jednak pamiętać, aby nie zażywać jej w nadmiarze. Zbyt wysokie dawki, przyjmowane przez długi czas mogą powodować obrzęki, a także wzrost ciśnienia krwi, ospałość lub prowadzić do zawrotów głowy. Stosowanie jej nie jest zalecane przy chorobach; wątroby, również marskości tego narządu, zastoju żółci, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej (np. hipokaliemii) czy niewydolności nerek. Nie należy również zażywać jej podczas karmienia piersią oraz w trakcie ciąży.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Hesham R.Omar, Irina Komarova, Mohamed El-Ghonemi, Ahmed Fathy, Rania Rashad, Hany D. Abdelmalak, Muralidhar Reddy Yerramandha, Yaseen Ali, Engy Helal, Enrico M. Camporesi, Licorice abuse: time to send a warning message, Ther Adv Endocrinol Metab, sierpień 2012, s 125-138, online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498851/ [dostęp: 09.04.2018]

Louis Z. G. Touyz, Liquorice Health Check, Oro-Dental Implications, and Case Report, lipiec 2008, online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729489/ [dostęp: 09.04.2018]

Kamila Kucharska-Anbrożej, Aktualny stan wiedzy na temat chemizmu I aktywności biologicznej lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra L., Biorgis, Postępy Fitoterapii 2017, nr 2, s 158-164, online: http://www.czytelniamedyczna.pl/5991,aktualny-stan-wiedzy-na-temat-chemizmu-i-aktywnosci-biologicznej-lukrecji-gladki.html [dostęp: 09.04.2018]

Sylwia Klasik-Ciszewska, Weronika Wojnar, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra L.) i jej zapobiegawczy wpływ na rozwój osteoporozy, Postępy Fitoterapii 2016, nr 2, s. 106-110, online: http://www.czytelniamedyczna.pl/5636,lukrecja-gladka-glycyrrhiza-glabra-l-i-jej-zapobiegawczy-wplyw-na-rozwoj-osteopo.html [dostęp: 09.04.2018]

Monika Majewska, Lukrecja – właściwości. Zastosowanie lukrecji w lecznictwie i kosmetyce, luty 2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/lukrecja-wlasciwosci-zastosowanie-lukrecji-w-lecznictwie-i-kosmetyce-aa-9rov-CBCq-dqbS.html [dostęp: 09.04.2018]

 

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password