On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Natychmiastowa alergia jamy ustnej

Jest rodzajem alergii krzyżowej objawiającej się w kilka minut po spożyciu warzyw lub owoców jeśli osoba jest uczulona na pyłki traw lub drzew.

Zespół Amlot-Lessofa

Jest to zespół alergii jamy ustnej wywołanych nadwrażliwością pokarmową i alergią IgE-zależną (nazywaną też alergią natychmiastową). Przyczyną tego zespołu jest reakcja krzyżowa między alergenami pyłków roślin, a alergenami występującymi w surowych owocach i warzywach. Organizm rozpoznaje te alergeny jako podobne do siebie i zaczyna wytwarzać przeciwciała na pyłki, które są jednocześnie odpowiedzią immunologiczną na alergeny pokarmowe. Pomimo że zespół ten występuje często wśród starszych dzieci i młodzieży (nawet do 40% osób uczulonych na pyłki roślin), często jest nierozpoznawany lub źle diagnozowany.     

Najczęstsze reakcje krzyżowe

Choć reakcja krzyżowa może występować między pyłkiem dowolnego drzewa lub krzewu, a jedzeniem, to lekarze zauważyli, że najczęściej krzyżowo uczulają pyłki brzozy, bylicy i traw. Brzoza może dać reakcję krzyżową z: jabłkiem, marchwią, selerem, gruszką, brzoskwinią, śliwką, czereśnią, wiśnią, orzechami laskowymi oraz surowymi ziemniakami. Pyłki traw najczęściej wywołują reakcję na: melona, arbuza, pomarańczę, pomidora, orzeszki ziemne i białe ziemniaki. Pyłki bylicy mogą wywoływać objawy reakcji krzyżowej z: jabłkiem i innymi owocami pestkowymi, marchwią, selerem, anyżem, curry, mango i kiwi.

Objawy

Zespół Amlot-Lessofa objawia się zazwyczaj swędzeniem i mrowieniem warg, języka, podniebienia i gardła. Może pojawić się obrzęk warg i języka oraz uczucie ściskania w gardle. Bardzo rzadko występuje obrzęk krtani lub wstrząs anafilaktyczny. Objawy pojawiają się szybko – w ciągu kilku minut po kontakcie błony śluzowej z surowym warzywem lub owocem i najczęściej ustępują bez konieczności podawania leków zaraz po usunięciu pokarmu z ust lub przełknięciu go. Surowe warzywa i owoce wywołujące reakcję po ugotowaniu lub upieczeniu są tolerowane przez pacjenta, ponieważ alergeny pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają budowę lub ulegają rozpadowi. Nasilenie objawów jest też związane z sezonem pylenia. Trzeba podkreślić, że nie wszystkie osoby z alergią na pyłki roślin cierpią na zespół alergii jamy ustnej.

Leczenie

Polega na eliminacji z diety pokarmów w stanie surowym wywołujących objawy. Należy sprawdzić, czy gotowane lub pieczone warzywa i owoce są przez pacjenta tolerowane. Jeżeli nie wywołują reakcji alergicznej, można spokojnie je podawać. Czasami przy łagodnych objawach można tylko usunąć skórkę i podgrzać owoc lub warzywo w mikrofali przez 10 sekund. Jeżeli objawy nie ograniczają się do jamy ustnej i występują jeszcze: pokrzywka na twarzy, obrzęki powiek lub trudności z oddychaniem, to jest ryzyko pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego – w tym wypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Takie objawy eliminują dany pokarm z diety – w każdej postaci.

Podsumowanie

Zespół alergii jamy ustnej to zespół objawów klinicznych wywołanych reakcją krzyżową między alergenami roślin i owoców lub warzyw. Najczęściej objawia się jako mrowienie warg, języka, podniebienia i gardła, a objawy ustępują po usunięciu pokarmu z ust. W przypadku poważniejszych objawów takich jak obrzęk w okolicy oczu, pokrzywka na twarzy lub trudności z oddychaniem koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Leczenie opiera się na eliminacji z diety pokarmu wywołującego alergię.


Bibliografia

Jedynak-Wąsowicz U., Zespół alergii jamy ustnej u dzieci, Medycyna Praktyczna dla Pacjenta 23.11.2016, online: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-alergiczne/137988,zespol-alergii-jamy-ustnej [dostęp 22.04.2019].


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password