Noni – cudowny lek z wysp Pacyfiku

Zapobiega nowotworom i miażdżycy, działa oczyszczająco i nie tylko.

Morwa indyjska, Morinda citrifolia – bo tak nazywa się ten krzew, znany powszechnie jako noni – rośnie w południowo-wschodniej Azji, gdzie stosowano ją już ponad 6000 lat temu. Roślina ta osiąga do 9 metrów wysokości, a same owoce – od 10 do 18 cm długości. Początkowo są one zielone, a w miarę dojrzewania stają się żółte lub nawet białe.

Pochodzenie morwy indyjskiej

Noni występuje m.in. w Indiach, Indochinach, Chinach, Japonii, Tajwanie, Malezji, Australii, na Andamanach i Nikobarach, Seszelach, Mauritiusie, Filipinach, Hawajach, a także w Afryce i obu Amerykach.

Lek na wszystko?

Właściwości zdrowotne morwy indyjskiej sprawiają, że znana jest jako lek na praktycznie wszystkie dolegliwości: od zapalenia stawów, przez łuszczycę, wrzody, depresję, choroby serca, po cukrzycę i nowotwory.

Chcąc wymienić wszystkie choroby, które noni może pomóc wyleczyć, należy wziąć pod uwagę układy: krążenia, kostno-stawowy, oddechowy, trawienny, endokrynny, jak również skórę.

Sok z owoców noni – aspiryna starożytności

Lecznicze działanie mają praktycznie wszystkie części morwy indyjskiej, jednak to owoce są szczególnie bogate w dobroczynne związki. Zawierają związki fitochemiczne, aminokwasy, a także witaminy i minerały: witaminę A, witaminę E, witaminę C, witaminę B3, żelazo, potas, magnez, wapń oraz sód. Z owoców noni produkuje się sok i właśnie ta forma spożycia tej rośliny jest najbardziej popularna.

Oprócz witamin i minerałów w owocach znajduje się sporo błonnika, cukrów prostych oraz kwasów tłuszczowych i ich estrów (i to one odpowiadają za wydzielanie przez dojrzałe owoce nieprzyjemnego zapachu).

Nie tylko owoce

W celach leczniczych wykorzystuje się nie tylko owoce morwy indyjskiej. Jej korzenie stosowane są przy bólach brzucha, bólach menstruacyjnych i impotencji. Nasiona noni korzystnie wpływają na skórę, łagodząc podrażnienia i zapobiegając jej wysuszeniu. Liście natomiast mają bardzo podobne działanie do owoców, z tym, że zawierają dużo więcej potasu oraz sodu.

Związki fitochemiczne i ich szczególne znaczenie

To właśnie one są zawarte w soku owoców morwy indyjskiej i z ich powodu noni uważane jest za cudowny lek. Do tej pory odkryto trzy rodzaje związków fitoochemiczne w owocach noni: polisacharyd noni-ppt – jego nazwa świadczy wyraźnie o tym, że występuje on tylko w tej roślinie – skopoletynę oraz irydoidy. Wszystkim trzem przypisuje się działanie przeciwnowotworowe.

Jednak noni może pomóc nie tylko w leczeniu raka. Oto niektóre z innych zastosowań tej rośliny:

  1. Zapobiega miażdżycy, hamując utlenianie złego cholesterolu LDL, a także ma pozytywny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy, gdyż niszczy niebezpieczne bakterie i wirusy oraz czyści krew w innych szkodliwych produktów przemiany materii.
  2. Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwgrzybicznemu jest również panaceum na infekcje żołądka i jelit; pomaga też m.in. w leczeniu wrzodów.
  3. Łagodzi ból, wykazując działanie porównywalne z morfiną, jest przy tym dużo mniej toksyczna dla organizmu.
  4. Skutecznie zwalcza szkodliwe bakterie w jamie ustnej – w tym celu z surowych owoców przyrządza się ekstrakt wodny.
  5. Ma działanie uspokajające.
  6. Jest pomocna w leczeniu przyczyn alergii.
  7. Działa antydepresyjnie.
  8. Wspomaga osiągnięcie właściwej wagi ciała.
  9. Ze względu na działanie oczyszczające i odbudowujące komórki organizmu zalecana jest przy cukrzycy.

Morwa indyjska jednak nie dla każdego

Chociaż nie da się zaprzeczyć zbawiennemu wpływowi noni na ludzki organizm, to jednak nie każdy może korzystać z tego naturalnego leku bez ograniczeń. Przyczyną jest wysoka zawartość potasu i sodu, zwłaszcza w liściach krzewu – 100 g suszonych liści pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na te pierwiastki. Zbyt duży wzrost stężenia potasu we krwi może spowodować zwiększenie ciśnienia, dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie powinny uważać przy spożywaniu soku z owoców noni.

Przeciwwskazaniami są również: choroby nerek, zaburzenia rytmu serca, hiperkalemia (czyli zbyt wysokie stężenie potasu we krwi), choroby wątroby, ciąża (ze względu na działanie poronne). Morwy indyjskiej nie powinny spożywać również dzieci.

Pamiętając o wszystkich ograniczeniach w stosowaniu, warto jednak korzystać z licznych właściwości prozdrowotnych noni i włączyć tę niezwykłą roślinę do diety.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]
Emily Freeman, Isa Navarre, „Noni, dar natury dla chorych na cukrzycę”, b.m.w. 2005.
Jacek Skarbek, „Noni – owoc zdrowia”, Warszawa 2002.
Neil Solomon „Lekarz lekarzowi – jasne odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczące soku Noni”, b.m.w. 2004.
Agata Stobnicka, Małgorzata Gniewosz, Anna Miętuszewska, „Przeciwbakteryjne działanie soków owocowych z żurawiny, rokitnika, noni i goji”, [w:] „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” nr 3, 2011, s. 650–655.
Renata Zarzycka, „Noni – polinezyjski sekret zdrowia”, Warszawa 2017.
[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password