On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Przyprawy w kuchni nie tylko od święta

Każda przyprawa powinna być stosowana z umiarem, a co ważniejsze na wprowadzeniu ich do swojej codziennej diety można bardzo wiele zyskać.

Powszechnie znane i doceniane

Szczególnie w czasie jesienno-zimowym nasze domy przepełnia aromat i smak anyżu, goździków, wanilii, ziaren kakaowca, czy też kakao oraz cytrusów. Warto poświęcić chwilę na poznanie lepiej przypraw (roślin) które jak się okazuje, można śmiało stosować przez cały rok i cieszyć się korzyściami jakie można czerpać z ich właściwości.

Przyprawy korzenne

Najważniejsze jest to, że powinny być stosowane z umiarem. Bardzo szybko tracą swój aromat dlatego nie warto kupować ich w zbyt obfitych ilościach. Przechowywać można je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej w chłodnym i ciemnym miejscu.

Imbir

Spożywać go można pod wieloma postaciami. Bez trudu na półkach sklepowych znajdziemy jego świeży korzeń lub formę sproszkowaną, zmieloną. Z łatwością można znaleźć również olejki, herbatki, syropy oraz nalewki.

Rewelacyjne substancje, które odpowiadają za jego za silny i ostry zapach są gingerole. Połączenie ich wraz z zingeronami i szogaolami sprawia, że imbir posada właściwości antyoksydacyjne, tym samym chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników oraz przedwczesnym starzeniem. Imbir to roślina o cechach ułatwiających trawienie i wspomagających pracę układu pokarmowego. Doceniany jest również ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne dlatego często również stosowany jest w celu wspomagania organizmu w czasie przeziębienia.

Stosując imbir w szczególności powinny uważać osoby które zmagają się z kamieniami żółciowymi, o niskiej krzepliwości krwi lub podczas ciąży powinny skonsultować jego spożywanie z lekarzem.

Cynamon

Ceniony jest ze względu na swój niepowtarzalny zapach oraz słodkawy i intensywny smak. Przyprawa ta otrzymywana jest z kory drzewa, a istnieją dwa z których otrzymuje się laski cynamonu - Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum) oraz cynamonowiec wonny (Cinnamomum cassia). Różnią się one od siebie przede wszystkim kolorem oraz smakiem.

Cynamon posiada właściwości wspomagające trawienie, pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Może eliminować uczucie głodu wywołane nadmiarem cukru w organizmie. Posiada również cechy antyseptyczne (dezynfekujące) oraz przeciwbakteryjne . Wspomaga pracę układu immunologicznego i zapobiega rozwijaniu się szkodliwych mikroorganizmów.

Wanilia

Mało kto o tym wie, że dobrze wszystkim znana wanilia jest owocem storczyka. Po odpowiednio przeprowadzonym procesie fermentacji uzyskać można jej piękny i charakterystyczny słodkawy aromat. Tuż obok szafranu i kardamonu należy do grona najdroższych przypraw na świecie.

Świeże strąki wanilii zawierają glikozyd waniliny i glikozyd alkoholu waniliowego, które charakteryzuje działanie pobudzające, co ważne, nie uzależniające. Produkowane preparaty na jej bazie posiadają właściwości wzmacniające organizm i mogą okazać się pomocne dla osób wyczerpanych fizycznie oraz nerwowych, czy też narażonych na silny stres.

Anyż

Od wielu lat wykorzystywany jest w kuchni oraz medycynie ludowej. To jedna z najstarszych przypraw posiadająca wiele cechach prozdrowotnych oraz wszechstronne zastosowanie.

Substancje zawarte w owocach tej rośliny mogą pozytywnie wpływać na trawienie i wspierać pracę układu pokarmowego. Powszechnie znane są również jego właściwości rozkurczowe. Stosowany może być również przy infekcjach ze względu na właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Do przygotowywanych potraw dodaje się całe owoce lub mieli się je bezpośrednio przed zastosowaniem, jeśli są dobrze przechowywane przez wiele miesięcy nie powinny tracić swojego zapachu ani smaku.

Kakao

Wytwarzane jest z ziaren kakaowca i stanowi jedno z bogatszych źródeł wielu cennych składników odżywczych. Dzięki zawartości flawonoidów spożywanie go może poprawić ukrwienie mózgu, pamięć i koncentrację oraz wspomagać krążenie krwi. Obecność antyoksydantów chroni DNA przed wolnymi rodnikami tlenowymi, które powodują różne choroby.

Wbrew powszechnie promowanej opinii, ziarna tej rośliny nie zawierają zbyt wiele kofeiny. Znajduje się w nim teobromina, która jest substancją zbliżoną do kofeiny jednak nie stymuluje ona układu nerwowego, za to wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego.

Kakao posiada jeszcze jedną ważną zaletę – podnosi poziom serotoniny w mózgu, znanej hormonem szczęścia. Jest ona jednym z głównych neuroprzekaźników znajdujących się w organizmie, a pomocna może być w walce ze stresem i depresją.

Kurkuma

Zapewne zdziwiło Ciebie, że pojawiła się ona na naszej liście, jednak jest ona rośliną coraz częściej wykorzystywana przez wiele osób. Ostryż długi (Curcuma longa) zyskuje coraz większą popularność dzięki przeprowadzonym badaniom naukowym, które potwierdziły wiele jej właściwości prozdrowotnych.

Powszechnie używana jest w celu zapobiegania wielu dolegliwościom i może pomóc przy wspomaganiu leczenia różnych infekcji i zapaleń. Większość wyjątkowych cech jakie posiada zawdzięcza jednemu z zawartych w niej kurkuminoidów - kurkuminie. To główna substancja, która wspomaga pracę układu odpornościowego, może okazać się zbawienna dla obciążonej pracą wątroby, a dodatkowo posiada właściwości ochronne względem błon śluzowych układu trawiennego i jelit.

Całoroczna obecność przypraw w diecie

Pewnym jest, że natura obdarza nas różnorodnymi i wszechstronnymi pod względem działania roślinami, z których wystarczy odpowiednio korzystać, aby czerpać to co najlepsze. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, może warto pomyśleć nad wprowadzeniem którejś z nich do swojej codziennej diety?


Bibliografia

Jadwiga Górnicka, Imbir, kurkuma, cynamon – aromatyczne przyprawy, AWM 2016, str 14,15,18,64,65,70,112-113,124,128

Anyż Gwiaździsty Zastosowanie i Właściwości, online: http://www.chinskieprzepisy.pl/artykuly/anyz-gwiazdzisty-zastosowanie-i-wlasciwosci [dostęp: 27/11/2018]

Wanilia, online: http://zdrowyportal.com/sites/188/wanilia [dostęp: 27/11/2018]

Kakao – super jedzenie, online: http://super-jedzenie.pl/74/kakao/ [dostęp: 27/11/2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password