
Pyłek pszczeli - jego właściwości
Składa się z pozlepianych ziarenek pyłku kwiatowego, a uznawany jest za wszechstronną odżywkę dla organizmu.
Pyłek pszczeli, a pyłek kwiatowy
Pyłek kwiatowy, czyli męskie komórki rozrodcze roślin owadopylnych, zbierany jest przez pszczoły i zanoszony do ula. Aby pozyskać go dla celów spożywczych i leczniczych, ustawia się specjalne przegrody strącające, dzięki którym pszczoły gubią go do znajdującego się poniżej zbiornika.
Pyłek pszczeli, składający się z pozlepianych ziarenek pyłku kwiatowego, zyskuje na popularności. Odkąd zbadano dokładnie jego skład chemiczny, ceniony jest jako wszechstronna odżywka dla organizmu. Warto po niego sięgać, ponieważ ma wiele korzystnych właściwości.
Właściwości i zastosowanie
Przede wszystkim ma działanie odżywcze i wzmacniające organizm, a to ze względu na wysoką zawartość: białek (w tym wszystkich aminokwasów egzogennych), enzymów, witamin (głównie z grupy B, ale też C, A, D i E) i minerałów (w tym: wapnia, żelaza, magnezu i cynku).
Wykazano, że działa korzystnie na układ krwionośny – zapobiega miażdżycy i chorobom serca, reguluje poziom cholesterolu i zapobiega niedokrwistości. Pomocny jest też przy wspomaganiu leczenia już istniejących chorób. Szczególnie polecany jest osobom przechodzącym chemioterapię – nie tylko działa wzmacniająco i odżywczo, ale też wspomaga pracę wątroby.
Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu wspomaga leczenie przeziębień i różnego rodzaju stanów zapalnych.
Poprawia koncentrację i daje zastrzyk energii, w szczególności osobom pracującym umysłowo. Zapobiega też pojawieniu się depresji i innych zaburzeń nastroju oraz wspomaga ich leczenie.
Stosowany może być również zewnętrznie. Kosmetyki z pyłkiem pszczelim odżywiają skórę, poprawiają jej mikrokrążenie i oddychanie, dzięki czemu poprawia się ogólny wygląd skóry, elastyczność i jędrność oraz wygładzają się zmarszczki.
Jak stosować?
Najczęściej po drobnym zmieleniu lub namoczeniu dodaje się go do ciepłych napojów (kawa, herbata) albo jogurtu czy mleka. Profilaktycznie zaleca się przyjmowanie 4 łyżek pyłku dziennie, leczniczo – nawet dwa razy więcej.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania pyłku kwiatowego jest alergia. Przed regularnym stosowaniem warto spróbować niewielkiej ilości i obserwować, czy nie pojawiają się objawy niepożądane, jak duszności, bóle głowy czy brzucha, nudności.
Bibliografia
Zwolińska B., Pyłek kwiatowy – wartościowy produkt pszczeli, Poradnik Zdrowie 18.10.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/pylek-kwiatowy-wartosciowy-produkt-pszczeli-aa-84Bc-jHhe-DGPu.html [dostęp 1.12.2018]
Pietrusa A., Derbisz K., Produkty pszczele, cz. 2, Pyłek pszczeli, Przegląd Urologiczny 2015, nr 6 (94), s. 48–50
Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Skład i właściwości biologiczne pyłku kwiatowego zbieranego przez pszczoły ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowania go w kosmetyce, Postępy fitoetrapii 2016, nr 2, s. 130–138
W tej samej kategorii