On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Pyłek pszczeli - jego właściwości

Składa się z pozlepianych ziarenek pyłku kwiatowego, a uznawany jest za wszechstronną odżywkę dla organizmu.

Pyłek pszczeli, a pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy, czyli męskie komórki rozrodcze roślin owadopylnych, zbierany jest przez pszczoły i zanoszony do ula. Aby pozyskać go dla celów spożywczych i leczniczych, ustawia się specjalne przegrody strącające, dzięki którym pszczoły gubią go do znajdującego się poniżej zbiornika.

Pyłek pszczeli, składający się z pozlepianych ziarenek pyłku kwiatowego, zyskuje na popularności. Odkąd zbadano dokładnie jego skład chemiczny, ceniony jest jako wszechstronna odżywka dla organizmu. Warto po niego sięgać, ponieważ ma wiele korzystnych właściwości.

Właściwości i zastosowanie

Przede wszystkim ma działanie odżywcze i wzmacniające organizm, a to ze względu na wysoką zawartość: białek (w tym wszystkich aminokwasów egzogennych), enzymów, witamin (głównie z grupy B, ale też C, A, D i E) i minerałów (w tym: wapnia, żelaza, magnezu i cynku).

Wykazano, że działa korzystnie na układ krwionośny – zapobiega miażdżycy i chorobom serca, reguluje poziom cholesterolu i zapobiega niedokrwistości. Pomocny jest też przy wspomaganiu leczenia już istniejących chorób. Szczególnie polecany jest osobom przechodzącym chemioterapię – nie tylko działa wzmacniająco i odżywczo, ale też wspomaga pracę wątroby.

Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu wspomaga leczenie przeziębień i różnego rodzaju stanów zapalnych.

Poprawia koncentrację i daje zastrzyk energii, w szczególności osobom pracującym umysłowo. Zapobiega też pojawieniu się depresji i innych zaburzeń nastroju oraz wspomaga ich leczenie.
Stosowany może być również zewnętrznie. Kosmetyki z pyłkiem pszczelim odżywiają skórę, poprawiają jej mikrokrążenie i oddychanie, dzięki czemu poprawia się ogólny wygląd skóry, elastyczność i jędrność oraz wygładzają się zmarszczki.

Jak stosować?

Najczęściej po drobnym zmieleniu lub namoczeniu dodaje się go do ciepłych napojów (kawa, herbata) albo jogurtu czy mleka. Profilaktycznie zaleca się przyjmowanie 4 łyżek pyłku dziennie, leczniczo – nawet dwa razy więcej.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania pyłku kwiatowego jest alergia. Przed regularnym stosowaniem warto spróbować niewielkiej ilości i obserwować, czy nie pojawiają się objawy niepożądane, jak duszności, bóle głowy czy brzucha, nudności.


Bibliografia

Zwolińska B., Pyłek kwiatowy – wartościowy produkt pszczeli, Poradnik Zdrowie 18.10.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/pylek-kwiatowy-wartosciowy-produkt-pszczeli-aa-84Bc-jHhe-DGPu.html [dostęp 1.12.2018]

Pietrusa A., Derbisz K., Produkty pszczele, cz. 2, Pyłek pszczeli, Przegląd Urologiczny 2015, nr 6 (94), s. 48–50

Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Skład i właściwości biologiczne pyłku kwiatowego zbieranego przez pszczoły ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowania go w kosmetyce, Postępy fitoetrapii 2016, nr 2, s. 130–138


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password