On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Sucha skóra – przyczyny, objawy, porady

Sucha skóra jest powszechnym problemem powodującym dyskomfort, swędzenie i pieczenie oraz zaczerwienienie ciała.

Sucha skóra – problem kosmetyczny czy objaw poważnego schorzenia

Sucha skóra jest powszechnym problemem powodującym: dyskomfort, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie nie tylko na twarzy, szyi, dłoniach, stopach, ale i innych częściach ciała. Skóra sucha jest mało elastyczna i niezwykle wrażliwa, a przez to bardziej podatna na podrażnienia wywołane czynnikami atmosferycznymi, środkami czystości, kosmetykami, czy wodą, które nasilają uczucie szorstkości i nieprzyjemnego ściągnięcia. Przesuszenie naskórka może być po prostu defektem kosmetycznym, wymagającym jedynie odpowiedniej pielęgnacji, ale może być także objawem groźnych chorób.

Bardzo ważny dla odpowiedniego stopnia nawilżenia i elastyczności skóry jest tzw. naturalny czynnik nawilżający (NMF – Natural Moisturizing Factor), zawierający związki rozpuszczalne w wodzie: aminokwasy, kwas piroglutaminowy i jego sole, mocznik, sole kwasu mlekowego. Składniki te powstają z filagryny, białka odpowiedzialnego za spajanie włókien keratyny w procesie dojrzewania keranocytów. Zaburzenie przemian tego białka powoduje niedobór NMF, czego efektem jest sucha skóra. Oprócz NMF istotny jest też odpowiedni poziom lipidów w warstwie rogowej skóry (są to: ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe oraz inne pochodne tłuszczów, np.: trójglicerydy, sfingozyna. Ich niedobór wywołuje zaburzenia funkcji barierowych naskórka, co skutkuje szorstkością i przesuszeniem.

Przyczyny suchości

Skóra nadmiernie przesuszona ma ograniczoną zdolność do zatrzymywania wody, ważnej do utrzymania funkcji skóry, ma też niewystarczającą ilość lipidów, naturalnego składnika jednej z warstw.

Do czynników powodujących suchość skóry należą:

1) warunki atmosferyczne – zanieczyszczone powietrze, zbyt długie przebywanie na mocnym słońcu, mrozie czy silnym wietrze;

2) nieodpowiednia jakość powietrza w pomieszczeniach – zbyt gorące suche powietrze z ogrzewania kaloryferami, zanieczyszczenia (np. w miejscu pracy), klimatyzacja;

3) źle skomponowana dieta, bogata w niezdrowe tłuszcze (tzw. tłuszcze trans, czyli utwardzone, oraz produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe), cukier rafinowany (w tym słodycze), zbyt duża ilość oczyszczonej białej mąki i pokarmów z niej przyrządzonych lub po prostu niewystarczająca ilość warzyw i owoców, pieczywa pełnoziarnistego oraz wartościowych olejów i innych pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe;

4) używki, np.: alkohol, papierosy;

5) dostarczanie organizmowi niedostatecznej ilości wody, co może prowadzić do odwodnienia jeszcze bardziej nasilającego suchość skóry;

6) gorączka;

7) alergia;

8) leki;

9) stały kontakt skóry z substancjami chemicznymi, np.: detergenty, substancje toksyczne;

10) używanie nieodpowiednich kosmetyków podrażniających naskórek;

11) uwarunkowania genetyczne i zaburzenia hormonalne;

12) starzenie się skóry wywołane wiekiem.

Kiedy sucha skóra wskazuje na poważną chorobę

Istnieje kilka groźnych dolegliwości, w przebiegu których suchość skóry jest jednym z objawów. Są to: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca oraz choroby tarczycy.

Cukrzyca

Naskórek osób cierpiących na cukrzycę (chorobę polegającą na zaburzonym wydzielaniu insuliny odpowiedzialnej za prawidłową gospodarkę węglowodanową) jest bardzo wysuszony i wrażliwy, a przez to – podatny na zranienia i podrażnienia. Pierwszym objawem mogą być suche plamy na skórze. Groźnym następstwem jest tzw. stopa cukrzycowa, groźne powikłanie cukrzycy, choroba niedokrwienna stóp, występują zaburzenia czucia, które prowadzą do wystąpienia niegojących się ran i owrzodzeń; dochodzi też do osłabienia struktury kości i stawów, co utrudnia chodzenie; konsekwencją stopy cukrzycowej może być amputacja. Cukrzycy powinni więc pamiętać o odpowiednim, profilaktycznym nawilżaniu skóry, przede wszystkim stóp.

Łuszczyca

Jest to choroba, podczas której nowe komórki naskórka powstają bardzo szybko, zanim stare zdążą się złuszczyć. Dlatego na skórze pojawiają się czerwone plamy z płatami łuszczącej się skóry, głównie w miejscach wrażliwych, jak: łokcie, stopy, kolana. Wymaga ona regularnego leczenia dermatologicznego; delikatny peeling i nawilżanie przynoszą ulgę.

Choroby tarczycy

Problemy z tarczycą wynikają z nadprodukcji lub niedoboru tyroksyny i trójodotyroniny – hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, podziału i wzrostu komórek oraz niezakłóconej przemiany materii. Jednym z objawów chorób tarczycy jest sucha, grubsza i ciemniejsza skóra na łokciach, kolanach i stopach. Należy ją nawilżać i zmiękczać odpowiednimi preparatami.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, inaczej: wyprysk atopowy lub alergiczny, egzema czy świerzbiączka to choroba, której przyczyną są zaburzenia immunologiczne polegające na nadmiernej produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko alergenom. AZS to nie tylko zaczerwienie, świąd, pieczenie i szorstkość skóry. Pojawiają się też pękające pęcherze, rogowacenie i pękanie naskórka, podwyższona skłonność do zakażeń bakteryjnych, katar oraz kaszel. Dla złagodzenia objawów stosuje się odpowiednie kosmetyki (na bazie głęboko nawilżających i natłuszczających emolientów), nie należy używać mydła ani innych preparatów podrażniających skórę. Należy zadbać o dostarczenie większej niż zazwyczaj ilości produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy (LA), omega-3 i omega-6 (w proporcji od 1:1 do 1:4). Omega-3 występują w: rybach (np.: łososiu, śledziu, makreli, sardynkach), owocach morza, nierafinowanych tłoczone na zimno olejach: rzepakowym, lnianym, sojowym, nasionach lnu, orzechach, migdałach, pestkach dyni, dobrej jakości jajach i mięsie. Pokarmy bogate w kwasy omega-6 to: nierafinowane oleje (sojowy, słonecznikowy, kukurydziany), pestki dyni, słonecznika, sezamu, migdały, orzechy ziemne i awokado. Równie istotnym składnikiem diety jest kwas linolowy (LA), którego spore ilości znajdują się w następujących nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejach: szafranowym (około 74%), z wiesiołka (73%), z maku (70%) z pestek winogron (67%), słonecznikowym (66%), kukurydzianym (59%), z kiełków pszenicy (55%) i sezamowym (45%), ale także w oleju z ogórecznika, nasion czarnej porzeczki oraz w spirullinie.

Pielęgnacja skóry suchej

Bez względu na to, czy sucha skóra jest kosmetyczną dolegliwością czy objawem jednej z wymienionych chorób, leczenie należy rozpocząć od jej odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać o nakładaniu wszelkich kremów, balsamów i oliwek na mokrą skórę tuż po kąpieli, co przynosi znacznie lepszy efekt nawilżenia. Bardzo dobrze sprawdza się następujący schemat dbania o przesuszoną skórę: najpierw intensywnie ją natłuszczamy, następnie wykonujemy delikatny peeling, tonizujemy, ponownie natłuszczamy i dopiero po tych zabiegach rozpoczynamy nawilżanie. Niewskazane jest również używanie mydła, można go zastąpić delikatnymi środkami myjącymi o pH neutralnym dla skóry.

1. Natłuszczanie

Produktami naturalnymi idealnie natłuszczającymi suchą skórę są: nierafinowane tłoczone na zimno oleje (z pestek winogron, kokosowy, wiesiołkowy, z pestek dzikiej róży, ogórecznikowy, z rokitnika, oliwa z oliwek, masło shea). Warto do każdego oleju dodać kilka kropli witaminy E oraz olejków eterycznych (rumiankowego lub kadzidłowego). Natłuszczenie skóry jest szczególnie ważne zimą.

2. Peeling

Peeling ma na celu usunięcie złuszczającego się naskórka. Sucha skóra potrzebuje niezwykle delikatnego ścierania. Można zastosować peeling z fasolki adzuki, płatków owsianych, papaji czy ananasa.

3. Tonizowanie

Do naturalnych toników należą: woda różana z oczarem wirginijskim, mleko owsiane, tonik z siemienia lnianego, hydrolat bławatkowy lub lipowy, wyciąg i żel aloesowy.

4. Nawilżanie

Można zastosować maseczki nawilżające: z papki z dojrzałych owoców (z banana, papai, awokado, brzoskwini, jabłka) zmiksowanych i nałożonych razem lub każdy z owoców oddzielnie jako osobna maseczka), z żółtka jaja, ze świeżego ogórka, naturalnej glinki z miętą, miodu z odrobiną mleka lub jogurtu, ugotowanych płatków owsianych lub z wina i kakao. Po zmyciu z twarzy maseczki nakładamy przeznaczone specjalnie dla suchej skóry kosmetyki zawierające m.in. pantenol, mocznik (do stężenia 10%), polihydroksykwasy (PHA), alfahydroksykwasy (AHA), sole mineralne NMF, sole kwasu mlekowego, woski, lipidy, aloes, wyciąg z zielonej herbaty i filtry przeciwsłoneczne. Dobrze by było, gdyby te produkty były wzbogacone również w antyoksydanty, kwas hialuronowy oraz witaminy E i C. Dla skóry z dużymi zmianami (np. u osób z AZS) idealne okażą się emolienty – kosmetyki intensywnie natłuszczające i wnikające głęboko, pomagające zatrzymać wodę w głębszych warstwach przez wiązanie wody ze znajdującymi się tam lipidami. Należy pamiętać o preparatach chroniących przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (słońcem, wiatrem i mrozem) zawierającymi filtry UV.

Dieta – najistotniejszy element i bezpośrednia przyczyna suchej skóry

Jeśli pielęgnacja jest bardzo istotna i najszybciej przyniesie ulgę szorstkiej nieprzyjemnie ściągniętej i zaczerwienionej skórze, to warto zastanowić się nad główną przyczyną jej ciągłego przesuszenia. Najczęściej niewłaściwe odżywianie leży u podłoża problemu i może stać się powodem wielu innych groźnych chorób, których sucha skóra jest tylko początkowym objawem. Najistotniejszą kwestią jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody (ok. 2 litrów dziennie). Warto jak najczęściej zastępować soki, herbatę czy kawę czystą niegazowaną wodą, szczególnie latem, gdy organizm traci jej dużo z potem. Ważnym składnikiem diety są tłuszcze potrzebne skórze; tłuszcze w skórze znajdują się w warstwie rogowej skóry. Należy ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT), tłuszczy trans (utwardzonych), a zapewniając odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), do których należą kwasy: linolowy (LA), omega-3, omega-6 i omega-9. Trzeba także ograniczyć użycie białego cukru, czyli i słodyczy, białej mąki i produktów z niej przyrządzonych, a wprowadzić pokarmy pełnoziarniste oraz dużą ilość warzyw i owoców.


Bibliografia

Społowicz B., Skin Coach – Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Kraków 2017

Kaclak-Rzepka A. i in., Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, nr 3(54), s. 54–57

Czarnecka-Operacz M., Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, Postępy Dermatologii Alergologicznej 2006, nr 23, s. 49–56

Kłopotowska M., Skóra sucha, Biotechnologia.pl 3.01.2011, online: http://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-sucha,10479 [dostęp 13.01.2018]

Zadbaj o suchą skórę naturalnie, Klaudyna Hebda (blog) 25.01.2015, online: http://klaudynahebda.pl/sucha-skora/ [dostęp 13.01.2018]

Kałużyńska K., Sucha skóra, Poradnikzdrowie.pl 12.01.2018 (aktualizacja), online: http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/sucha-skora-moze-byc-objawem-powaznych-chorob-dlaczego-skora-sie-wysus_35788.html [dostęp 13.01.2018]


Tagi: sucha skóra
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password