Wszystko, co musisz wiedzieć o tranie
Jakie korzyści zdrowotne przynosi stosowanie tranu? Kiedy nie powinno się go przyjmować? Poznaj bliżej "lek prosto z rybiej wątroby"...
Norwegia - właśnie tu od wieków zajmowano się wytwarzaniem tranu z wątroby ryb z gatunku dorszowatych. Ludzie uzupełniali nim swoją codzienną dietę i z czasem zaobserwowano jego korzystny wpływ na zdrowie. W XVII wieku służył do leczenia krzywicy i chorób reumatycznych. Norweski farmaceuta Peter Möller jako pierwszy, w 1854 roku, opatentował proces produkcji tranu.
W teraźniejszych czasach badania prowadzone nad jego składem potwierdziły skuteczność w leczeniu wielu chorób. A wszystko dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-6 i omega-3 oraz witamin A, D i E.
Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca oraz łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, a dodatkowo rozrzedza krew i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Również łagodzi bóle reumatyczne i działa korzystnie na regulację gospodarki tłuszczowej organizmu. Kwasy omega-3 usprawniają pracę mózgu poprawiając jego ukrwienie oraz dzięki nim proces przekazywania bodźców nerwowych odbywa się prawidłowo. To dzięki nim dzieci nie mają problemów z koncentracją i sprawnością ruchową, a u osób starszych zmniejszone jest ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji.
Zawarta w tranie witamina A regeneruje błony śluzowe, zwalcza bakterie i wirusy, a także zapobiega zakażeniom. Dzięki niej poprawia się również stan włosów, skóry i paznokci oraz łagodzi zmiany trądzikowe i łuszczycowe na skórze. Ochrania oczy przed pieczeniem, wysychaniem spojówek i owrzodzeniem rogówki oraz kurzą ślepotą.
Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, co uławia prawidłowe wchłaniania wapnia i fosforu w organizmie i odgrywa sporą rolę przy prawidłowej mineralizacji kości i zębów. Ma również wpływ na siłę i liczbę komórek mięśniowych i wzmacnia układ kostny. Reguluje też procesy metaboliczne i wydzielanie insuliny.
Witamina E ochrania czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem oraz wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega chorobom układu krążenia. Odpowiedzialna jest również na opóźnienie procesów starzenia się skóry i całego organizmu.
Tran zażywać mogą osoby w każdym wieku, a szczególnie te które przechodzą okres dojrzewania bądź są już w podeszłym wieku. Zalecany jest również dla ludzi nadużywających alkoholu i palących papierosy, a także prowadzących stresujący tryb życia. Nie powinny go spożywać osoby, które cierpią na kamicę nerkową oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Nie przyjmuje się go w trakcie kuracji antybiotykami, gdyż jednocześnie wspierając organizm, wspomaga również rozwój bakterii i wirusów.
Pamiętać trzeba o odpowiednim dawkowaniu tranu, gdyż jego dawkowanie uzależnione jest od stężenia kwasów w nim zawartych, co oznacza, że trzeba spożywać go ściśle według zaleceń znajdujących się na opakowaniu.
W tej samej kategorii