On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Wszystko, co musisz wiedzieć o tranie

Jakie korzyści zdrowotne przynosi stosowanie tranu? Kiedy nie powinno się go przyjmować? Poznaj bliżej "lek prosto z rybiej wątroby"...

Norwegia - właśnie tu od wieków zajmowano się wytwarzaniem tranu z wątroby ryb z gatunku dorszowatych. Ludzie uzupełniali nim swoją codzienną dietę i z czasem zaobserwowano jego korzystny wpływ na zdrowie. W XVII wieku służył do leczenia krzywicy i chorób reumatycznych. Norweski farmaceuta Peter Möller jako pierwszy, w 1854 roku, opatentował proces produkcji tranu.

W teraźniejszych czasach badania prowadzone nad jego składem potwierdziły skuteczność w leczeniu wielu chorób. A wszystko dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-6 i omega-3 oraz witamin A, D i E.

Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca oraz łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, a dodatkowo rozrzedza krew i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Również łagodzi bóle reumatyczne i działa korzystnie na regulację gospodarki tłuszczowej organizmu. Kwasy omega-3 usprawniają pracę mózgu poprawiając jego ukrwienie oraz dzięki nim proces przekazywania bodźców nerwowych odbywa się prawidłowo. To dzięki nim dzieci nie mają problemów z koncentracją i sprawnością ruchową, a u osób starszych zmniejszone jest ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji.

Zawarta w tranie witamina A regeneruje błony śluzowe, zwalcza bakterie i wirusy, a także zapobiega zakażeniom. Dzięki niej poprawia się również stan włosów, skóry i paznokci oraz łagodzi zmiany trądzikowe i łuszczycowe na skórze. Ochrania oczy przed pieczeniem, wysychaniem spojówek i owrzodzeniem rogówki oraz kurzą ślepotą.

Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, co uławia prawidłowe wchłaniania wapnia i fosforu w organizmie i odgrywa sporą rolę przy prawidłowej mineralizacji kości i zębów. Ma również wpływ na siłę i liczbę komórek mięśniowych i wzmacnia układ kostny. Reguluje też procesy metaboliczne i wydzielanie insuliny.

Witamina E ochrania czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem oraz wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega chorobom układu krążenia. Odpowiedzialna jest również na opóźnienie procesów starzenia się skóry i całego organizmu.

Tran zażywać mogą osoby w każdym wieku, a szczególnie te które przechodzą okres dojrzewania bądź są już w podeszłym wieku. Zalecany jest również dla ludzi nadużywających alkoholu i palących papierosy, a także prowadzących stresujący tryb życia. Nie powinny go spożywać osoby, które cierpią na kamicę nerkową oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Nie przyjmuje się go w trakcie kuracji antybiotykami, gdyż jednocześnie wspierając organizm, wspomaga również rozwój bakterii i wirusów.

Pamiętać trzeba o odpowiednim dawkowaniu tranu, gdyż jego dawkowanie uzależnione jest od stężenia kwasów w nim zawartych, co oznacza, że trzeba spożywać go ściśle według zaleceń znajdujących się na opakowaniu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password