Zapalne guzki powiek – gradówka
Gradówka jest bezbolesnym guzkiem powstającym w wyniku przewlekłego zakażenia powieki w skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych.
Czym jest gradówka i jak powstaje?
Gradówką nazywamy przewlekłe miejscowe zakażenie powiek, które przybiera postać niebolesnego guzka. Powstaje on na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez co nadmiar wydzieliny łojowej gromadzi się w tarczce powieki i wywołuje odpowiedź zapalną.
Gradówka jest powikłaniem jęczmienia – miejscowego lecz nie przewlekłego zapalenia powieki. Jęczmień jest dosyć powszechną dolegliwością, występuje częściej u dorosłych niż u dzieci. Obie zmiany występują częściej u osób z łojotokowym zapaleniem skóry lub trądzikiem różowatym.
Objawy
Głównym objawem gradówki jest niebolesny guzek w obrębie powieki, skóra naokoło może być zaczerwieniona. Duże gradówki mogą uciskać rogówkę i przez to zaburzać ostrość widzenia.
Leczenie
Polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, w czasie którego otwiera się gradówkę od strony spojówki tarczkowej i łyżeczkuje zawartość oraz usuwa się otaczającą ją torebkę włóknistą. Alternatywnym leczeniem może być podawanie zastrzyków z kortykosteroidami, wiąże się to jednak z potencjalnym trwałym odbarwieniem skóry w miejscu wstrzyknięcia. Należy też uważać na nawracające gradówki zwłaszcza w tym samym miejscu, bo mogą mieć charakter nowotworowy.
Profilaktyka
Skuteczne leczenie to leczenie chirurgiczne, dlatego najlepiej nie dopuścić do powstania guzka. Podstawą profilaktyki jest oczywiście zachowanie higieny powiek – codzienne porządne zmywanie makijażu, używanie soczewek kontaktowych zgodnie z ich zaleceniami (nie spać w nich, zakładać czystymi rękami). Higiena brzegów powiek obejmuje również masaż powiek z lekkim ich uciskaniem, co pozwala na usunięcie wydzieliny łojowej z gruczołów i rozgrzewanie powiek ciepłymi suchymi okładami, które upłynniają wydzielinę.
Podsumowanie
Gradówka to bezbolesny guzek powstający w wyniku przewlekłego zakażenia powieki. Leczenie chirurgiczne przez otwarcie zmiany i wyłyżeczkowanie zawartości. Ponieważ leczenie gradówki jest inwazyjne, warto nie dopuścić do jej powstania przez przestrzeganie higieny powiek, czyli masaż i ciepłe okłady.
Bibliografia
A. Pogrzebielski, Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka, Medycyna Praktyczna 14.06.2013, online: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka [dostęp 7.01.2019]
W tej samej kategorii
Posty powiązane tagami