On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Chwast o cennych właściwościach

Roślina ta wykorzystywana jest przy wspomaganiu pracy układu moczowego, dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Chaber bławatek

Chaber bławatek jest pospolitym chwastem z rodziny astrowatych, występuje w całej Europie. Surowcem leczniczym są jego intensywnie niebieskie kwiaty.

Działanie na układ moczowy

Chaber posiada właściwości moczopędne, przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego stosowany wewnętrznie pomaga w chorobach nerek i dróg moczowych, szczególnie tych przebiegających z obrzękami. Znajduje zastosowanie w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych. Pomaga zapobiegać kamicy nerkowej. Zwiększa wydzielanie moczu przy obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie.

Działanie na błony śluzowe

Napar z kwiatów chabra bławatka używany jest przy wspomaganiu leczenia zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Zmniejsza stan zapalny i pomaga zwalczać bakterie. Stosowany w kompresach zmniejsza uciążliwe objawy przy zapaleniach spojówek i brzegów powiek oraz w nadwrażliwości na promienie słoneczne. Łagodzi podrażnienie i przemęczenie oczu spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze. Zmniejsza cienie i opuchliznę pod oczami.

Działanie na skórę

Często wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków dla cery tłustej i trądzikowej. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym pomaga zwalczać trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, infekcje grzybicze. Pomaga goić rany i owrzodzenia. Polecany jest też dla cery naczyniowej, gdyż obkurcza i wzmacnia naczynka krwionośne w skórze.

Pozostałe działanie

Chaber posiada łagodne działanie żółciopędne, może zatem być używany wspomagająco w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Pomaga też wyregulować przemianę materii.

Przeciwwskazania

Działa bardzo łagodne, ale u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych może wywołać reakcję alergiczną, dlatego należy zachować ostrożność.


Bibliografia

Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich zastosowanie, wyd. 4, Warszawa, 1987, s. 39–41

Rumińska W., Chaber bławatek – właściwości i zastosowanie, Poradnik Zdrowie 29.11.2018 r., online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/chaber-blawatek-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-GTTh-4nKz-S6iB.html [dostęp 4.01.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password