Regeneracja skóry, włosów i paznokci po upalnym lecie
Gdy lato dobiega końca, nasze wakacyjne przygody powoli zamieniają się we wspomnienia. Nadchodzi czas, by zmierzyć się z rzeczywistością, spojrzeć w lustro i uświadomić sobie, że promienna i opalona skóra (która wydawała się taka fajna tydzień temu) powoli ustępuje miejsca skórze nierównej, odwodnionej i zmęczonej. Podobnie rzecz ma się z włosami i paznokciami, które pod wpływem ciepła i promieni UV tracą nawilżenie i sprężystość.
Latem nasza skóra jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, takich jak słońce, chlor, sól, wiatr czy piasek. Podczas urlopu zwykle spędzamy więcej czasu na plaży, basenie lub w górach. Każdy z tych typów środowiska może sprawić, że nasza skóra będzie bardziej podatna na oparzenia słoneczne, plamy i starzenie. Nawet, jeśli Twoją strategią na udane lato była ostrożność i odpowiednie zabezpieczanie się kremem z filtrem, odpowiednia regeneracja jest ważnym krokiem, by zachować zdrowy i młody wygląd na dłużej.
Jak odzyskać piękne włosy po wakacjach?
Tygodnie spędzone na nurkowaniu w oceanie lub przesiadywanie w przydomowym basenie to doskonały sposób na zapewnienie sobie dodatkowej aktywności fizycznej i ochłodę. Jednak słona woda morska lub naładowana chemikaliami woda w basenie może wysuszyć nasze włosy, a nawet zmienić ich naturalny kolor. Szczególnie, jeśli naszym naturalnym odcieniem jest blond, włosy mogą rozjaśnić się, a w niektórych przypadkach nawet uzyskać... zielony odcień! Niektórzy obwiniają za to chlor zawarty w wodzie basenowej. Prawdziwym winowajcą jest jednak miedź - powszechny pierwiastek występujący w komercyjnych środkach glonobójczych.
Rozwiązaniem jest znalezienie szamponu chelatującego. W tym celu najlepiej zwrócić się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego lub znaleźć odpowiedni szampon w Internecie. Jeżeli obawiasz się zielonkawego odcienia jeszcze przed urlopem, możesz mu zapobiec, uszczelniając strukturę włosów odżywką tuż przed pływaniem, a następnie dokładnie spłukując włosy po wyjściu z basenu.
Jeśli Twoje włosy są wysuszone i chcesz odzyskać ich zdrowy blask za pomocą diety, zadbaj o zapewnienie sobie odpowiedniej ilości witaminy E, a także kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Więcej na temat regenerującej diety znajdziesz w daleszej części artykułu.
Wracasz z urlopu? Nie zapomnij o odżywieniu cery!
Wiele osób jest świadomych uszkodzeń, jakie promienie UV mogą wyrządzić niechronionej skórze. Pomimo tej szeroko rozpowszechnionej wiedzy, rak skóry wciąż pozostaje najczęstszą postacią nowotworów. Najlepszą ochroną przed rakiem skóry i uszkodzeniami spowodowanymi słońcem jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych i ograniczanie czasu, jaki spędzamy na słońcu. Czasami jednak nawet ostrożność w naszej ekspozycji na słońce może prowadzić do oparzeń, plam na skórze czy wysuszonej cery.
Chcąc odpowiednio nawilżyć skórę, sięgnij po kosmetyki bogate w aloes. Jest on składnikiem wielu balsamów i kremów. Jeżeli hodujesz aloes w domu, możesz też samodzielnie sporządzać maseczkę z aloesu, nakładając świeży rozgnieciony miąższ na wysuszoną cerę.
Choć kuszące może być oderwanie łuszczącego się na powierzchni ciała naskórka, łuszczenie się jest w rzeczywistości naturalną częścią procesu gojenia i nie należy go zakłócać. Martwy naskórek działa jak warstwa ochronna, dając przestrzeń na odbudowę świeżej skóry, która wciąż może być delikatna. Jeśli Twój naskórek łuszczy się, podczas kąpieli użyj łagodnego mydła i unikaj gorącej wody. Krem nawilżający pomoże Ci we wzmocnieniu łuszczącej się skóry, sprawiając, że jej łuszczenie będzie mniej zauważalne. W przypadku, gdyby skóra swędziała Cię w związku z łuszczeniem, możesz też skropić ją roztworem niewielkiej ilości octu jabłkowego i wody.
Jeśli jakakolwiek część Twojej skóry nie goi się lub wygląda nietypowo, koniecznie umów się na wizytę u dermatologa.
Regeneracja skóry, włosów i paznokci dzięki antyoksydantom
Ekspozycja na promienie UV zmniejsza obecność przeciwutleniaczy w skórze i krwiobiegu. Prawdopodobnie wiesz, że antyoksydanty są niezbędne do uzyskania gładkiej i pozbawionej zmarszczek cery i zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci. Mądrym posunięciem byłoby więc jak najszybciej odzyskać ich zawartość w organizmie. Jak? Wyjaśniamy poniżej!
Dieta na regenerację cery
Owoce i warzywa zawierają wysoką dawkę przeciwutleniaczy, które pomagają chronić skórę, włosy i paznokcie przed uszkodzeniem komórek powodowanym przez wolne rodniki. Ich najwyższą zawartość odnajdziesz w świeżych produktach sezonowych o jak najszerszym spektrum barw.
Przykładem takich składników odżywczych jest beta-karoten. Zawierają go między innymi owoce i warzywa koloru pomarańczowego - takie jak marchew, słodkie ziemniaki i dynia. Możemy też być zainteresowani luteiną, występującą w jarmużu, papai i szpinaku. Zarówno beta-karoten, jak i luteina są ważne dla prawidłowego rozwoju komórek skóry i jej zdrowego kolorytu.
W diecie regeneracyjnej możesz też zawrzeć orzechy. Zawierają one witaminy i minerały niezbędne dla zdrowego wyglądu i regeneracji skóry, włosów i paznokci. Oprócz tego, są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9. Jeśli natomiast zależy nam na wyższym stężeniu tych ostatnich, warto sięgnąć także po naturalne suplementy diety.
W posezonowej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci od wewnątrz, kluczowa jest także witamina C. Większość z nas kojarzy ją z wpływu na układ odpornościowy. Jest nam ona jednak przydatna także dzięki działaniu przeciwutleniającemu oraz do produkcji kolagenu - białka utrzymującego jędrność skóry oraz wzmacniającego naczynia włosowate, które dostarczają całemu organizmowi bogatą w składniki odżywcze krew.
Kolejnym cennym składnikiem diety jest cynk, który pomaga zachować elastyczność skóry poprzez wspieranie prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych w skórze. Bierze on również udział w procesie gojenia i pomaga naprawić uszkodzenia skóry. Pokarmy bogate w cynk to między innymi ryby, czerwone mięso, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i skorupiaki.
Ostatni na liście najważniejszych przeciwutleniaczy jest selen. Współdziała on z witaminami C i E, a badania sugerują, że dieta w niego bogata może pomóc nam w ochronie przed rakiem skóry, uszkodzeniami słonecznymi i plamami starczymi. Doskonałymi źródłami tego minerału są orzechy brazylijskie, ryby, skorupiaki, jaja, kiełki pszenicy, pomidory i brokuły.
Zabiegi olejkami na regenerację skóry, włosów i paznokci
Odprężająca kąpiel, przynajmniej raz w tygodniu, jest idealna na rozładowanie napięć. Może być też ona częścią regularnej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Po kąpieli nasza skóra jest wyjątkowo chłonna, dlatego będzie to idealny moment na skorzystanie z działania naturalnych olejków i zawartych w nich składników.
Jeśli zależy nam na ogólnej regeneracji, warto zacząć od olejku jojoba. Pomaga on odżywić skórę, ale jest również przydatny dla skóry wrażliwej, ze względu na jego właściwości kojące. Zabiegi z olejku jojoba warto stosować również na włosy, ponieważ normalizuje on przetłuszczającą się skórę głowy i odbudowuje suche, łamliwe włosy.
Jeżeli Twoja skóra wygląda na suchą i matową, możesz także skorzystać z peelingu. Pomaga on zachować gładkość i miękkość skóry, usuwając martwe i komórki. Po starciu naskórka warto wspomóc jego regenerację, odbudowując w skórze rezerwy wodno-lipidowe organizmu.
Szczególnie dobrze nadaje się do tego olejek migdałowy, który pomaga utrzymać młodą i zdrową cerę dzięki swojej odżywczej, nawilżającej i zmiękczającej mocy. Co więcej, świetnie zapobiega on powstawaniu rozstępów. Nakładaj go na wilgotną skórę po kąpieli.
Olejek różany lepiej nadaje się do bardziej delikatnych obszarów, takich jak szyja, twarz i dekolt. Jego regenerująca i nawilżająca moc pomoże Twojej cerze zachować naturalny blask i jędrność. Długotrwałe stosowanie może również pomóc w zmniejszeniu plam słonecznych na skórze i oznak starzenia.
W tej samej kategorii