On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Lecznicze właściwości ruszczyka kolczastego

Stosowany jest w pielęgnacji skóry naczynkowej oraz zwalczania cellulitu, ale przede wszystkim jest pomocny przy obrzękach kończyn i żylakach.

Lecznicze kłącze

Ruszczyk kolczasty, lub inaczej myszopłoch kolczasty (łac. Ruscus aculeatus L.) należy do roślin z rodziny szparagowatych (łac. Asparagaceae). W warunkach naturalnych występuje w obszarze Morza Śródziemnego. Kłącze rośliny stosowane jest w kosmetyce oraz medycynie.

Ruszczyk kolczasty to zimozielony krzew dorastający do 60 cm. Jego charakterystyczną cechą są liściokształtne, ostro zakończone pędy (gałęziaki). Wytwarza owoce – szkarłatne jagody, które dojrzewają we wrześniu. Surowcem leczniczym jest kłącze, zbiera się je późną jesienią.

Głównymi substancjami aktywnymi ruszczyka są saponiny steroidowe: ruscyna, ruskogenina, neoruskogenina, ruskozyd. Kłącze zawiera również: sterole (kampesterol, stigmasterol i fitosterol), kumaryny, flawonoidy, triterpeny, nienasycone kwasy tłuszczowe, alkaloidy, olejek eteryczny, związki mineralne, żywice.

 Właściwości

Kłącze ruszczyka znajduje zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób układu krążenia. Zawarte w nim saponiny zwiększają napięcie ścian naczyń żylnych, poprawiają krążenie krwi, chronią strukturę naczyń krwionośnych i limfatycznych, ograniczają obrzęki. Mają działanie przeciwwysiękowe i przeciwzapalne.

Znajdująca się w kłączu ruskogenina hamuje aktywność elastazy, zmniejszając przepuszczalność ścian kapilar.

Wyciąg z rośliny ogranicza reakcje zapalne poprzez zmniejszenie adhezji (przylegania) neutrofilii do komórek śródbłonka naczyń.

Ma również właściwości moczopędne. Ogranicza przenikanie płynów z żył do tkanek i wzmaga ich wydalanie z moczem.

W profilaktyce i terapii

Kłącze ruszczyka znajduje zastosowanie w leczeniu i profilaktyce żylaków kończyn dolnych, niewydolności żylnej i limfatycznej, stanów zapalnych naczyń i skóry, hemoroidów, hipotensji ortostatycznej. Łagodzi bóle i opuchlizny wynikające z zaburzeń krążenia. Jego długotrwałe stosowanie pomaga wzmocnić pękające naczynia krwionośne.

Ze względu na działanie ochronne na naczynia i zdolność do obniżania poziomu cholesterolu roślinę warto stosować w profilaktyce i terapii miażdżycy.

Kosmetyki z ruszczykiem polecane są do pielęgnacji skóry naczynkowej i wrażliwej. Zmniejszają zaczerwienienia i opuchliznę, łagodzą podrażnienia i świąd, redukują stany zapalne, ujędrniają skórę. Są użyteczne w terapii cellulitu. Ekstrakt z ruszczyka można stosować razem z działającym synergistycznie ekstraktem z kasztanowca.

Środki ostrożności

Ostrożność w stosowaniu ekstraktów z rośliny powinny zachować osoby cierpiące na nadciśnienie i przyjmujące leki blokujące receptory α-adrenergiczne i będące antagonistami wapnia. U niektórych osób stosowanie ruszczyka może wywołać zwiększoną potliwość i nudności.

Bibliografia

Nartowska J., Ruszczyk kolczasty, Panacea 2015, nr 2 (51), s. 5–7.

Kowalczyk B., Ruszczyk kolczasty i jego zastosowanie, Panacea 2010, nr 3 (32), s. 24–26.

Baj T., Kłącze ruszczyka kolczastego na zmęczone nogi, Aptekarzpolski.pl 31.05.2010, online: http://www.aptekarzpolski.pl/2010/05/05-2010-klacze-ruszczyka-kolczastego-na-zmeczone-nogi/ [dostep: 30.10.2019].

Nowak G., Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Herba Polonica 2009, t. 55, nr 2, s. 108–109.

Chudek J., Ziaja D., Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej, Chirurgia Polska 2017, t. 19, nr 1–2, s. 13–17.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password