Nagietek lekarski - właściwości
Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne nagietek lekarski wykorzystywany jest od wieków w medycynie ludowej.
Nagietek jest jednoroczną rośliną ozdobną, której właściwości prozdrowotne wykorzystywane są od wieków w medycynie ludowej. Surowcem zielarskim jest kwiat, przy czym do sporządzania produktów leczniczych nadają się jedynie kwiaty odmian o intensywnie pomarańczowej barwie.
Działanie na skórę
Wyciąg z nagietka lekarskiego ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosowany zewnętrznie wspomaga gojenie trudnych ran (w tym ropnych), oparzeń, odmrożeń, wykwitów skórnych, liszajów, miejsc ukąszeń owadów. Pomocny jest także w stłuczeniach i wysypkach.
Może być stosowany na skórę zdrową, bo dobrze nawilża i regeneruje, oraz trądzikową, bo przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu zaskórników. Z tych powodów często jest składnikiem naturalnych kosmetyków.
Działanie na błony śluzowe
Naparu z nagietka używa się do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych błon śluzowych. Wspomaga proces łagodzenia stanu zapalnego, uśmierza ból i zwalcza bakterie. Wzmacnia też odporność, dzięki czemu przyspiesza powrót do zdrowia.
Nagietek, szczególnie w połączeniu ze świetlikiem lekarskim, ma korzystne działanie na podrażnione, zaczerwienione i przemęczone oczy, jest pomocny w leczeniu zapalenia spojówek.
Działanie na układ pokarmowy
Substancje zawarte w nagietku mają właściwości rozkurczające i żółciopędne. Łagodzą skurcze i stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, wrzody żołądka i jelit. Wspomagają pracę wątroby, mogą też wspomagać leczenie nowotworu żołądka przez hamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek.
Pozostałe działanie
Dzięki właściwościom rozkurczającym preparaty nagietka pomagają uregulować miesiączki i zmniejszyć ich bolesność oraz złagodzić dolegliwości menopauzalne. Zawarte w nagietku flawonoidy chronią organizm przed wolnymi rodnikami i szkodliwymi substancjami.
Przeciwwskazania
Nie ma przeciwwskazań. Wyciągi z nagietka są bezpieczne, i te podawane wewnętrznie, i te podawane zewnętrznie. Można stosować nawet na skórę wrażliwą.
Bibliografia
Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich zastosowanie, wyd. 4, Warszawa 1987, s. 117–119
Taczanowska R., Hołderna-Kędzia E., Nagietek lekarski - właściwości i zastosowanie, Wiadomości Zielarskie, 1998, tom 40, nr 07-08, s. 11-13
Nagietek lekarski – właściwości i działanie nagietka lekarskiego, Poradnik Zdrowie 7.06.2013 r., online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/nagietek-lekarski-wlasciwosci-i-dzialanie-nagietka-lekarskiego-aa-3RtT-8VW9-2cHL.html [dostęp 4.01.2019]
W tej samej kategorii