On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Nagietek lekarski - właściwości

Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne nagietek lekarski wykorzystywany jest od wieków w medycynie ludowej.

Nagietek jest jednoroczną rośliną ozdobną, której właściwości prozdrowotne wykorzystywane są od wieków w medycynie ludowej. Surowcem zielarskim jest kwiat, przy czym do sporządzania produktów leczniczych nadają się jedynie kwiaty odmian o intensywnie pomarańczowej barwie.

Działanie na skórę

Wyciąg z nagietka lekarskiego ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosowany zewnętrznie wspomaga gojenie trudnych ran (w tym ropnych), oparzeń, odmrożeń, wykwitów skórnych, liszajów, miejsc ukąszeń owadów. Pomocny jest także w stłuczeniach i wysypkach.

Może być stosowany na skórę zdrową, bo dobrze nawilża i regeneruje, oraz trądzikową, bo przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu zaskórników. Z tych powodów często jest składnikiem naturalnych kosmetyków.

Działanie na błony śluzowe

Naparu z nagietka używa się do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych błon śluzowych. Wspomaga proces łagodzenia stanu zapalnego, uśmierza ból i zwalcza bakterie. Wzmacnia też odporność, dzięki czemu przyspiesza powrót do zdrowia.

Nagietek, szczególnie w połączeniu ze świetlikiem lekarskim, ma korzystne działanie na podrażnione, zaczerwienione i przemęczone oczy, jest pomocny w leczeniu zapalenia spojówek.

Działanie na układ pokarmowy

Substancje zawarte w nagietku mają właściwości rozkurczające i żółciopędne. Łagodzą skurcze i stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, wrzody żołądka i jelit. Wspomagają pracę wątroby, mogą też wspomagać leczenie nowotworu żołądka przez hamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek.

Pozostałe działanie

Dzięki właściwościom rozkurczającym preparaty nagietka pomagają uregulować miesiączki i zmniejszyć ich bolesność oraz złagodzić dolegliwości menopauzalne. Zawarte w nagietku flawonoidy chronią organizm przed wolnymi rodnikami i szkodliwymi substancjami.

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań. Wyciągi z nagietka są bezpieczne, i te podawane wewnętrznie, i te podawane zewnętrznie. Można stosować nawet na skórę wrażliwą.


Bibliografia

Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich zastosowanie, wyd. 4, Warszawa 1987, s. 117–119

Taczanowska R., Hołderna-Kędzia E., Nagietek lekarski - właściwości i zastosowanie, Wiadomości Zielarskie, 1998, tom 40, nr 07-08, s. 11-13

Nagietek lekarski – właściwości i działanie nagietka lekarskiego, Poradnik Zdrowie 7.06.2013 r., online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/nagietek-lekarski-wlasciwosci-i-dzialanie-nagietka-lekarskiego-aa-3RtT-8VW9-2cHL.html [dostęp 4.01.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password