
Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne właściwości imbiru
Kłącze imbiru to źródło aktywnych substancji hamujących wzrost bakterii i grzybów.
Przeciwbakteryjne działanie imbiru
Niektóre ze składników imbiru wykazują zarówno właściwości przeciwbakteryjne, jak i przeciwzapalne. Jedną z takich substancji są zawarte w tej przyprawie gingerole. Są to składniki aktywne, pochodne fenylopropanu o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym.
Gingerole hamują wzrost Helicobacter pylori. Jest to bakteria gram-ujemna zaliczana do pałeczek, która zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka. Jej obecność zwiększa ryzyko zapalenia żołądka czy wrzodów trawiennych. Może brać udział także w rozwoju raka żołądka lub jelita grubego. Z tego też względu gingerole mogą być pomocne we wspomaganiu leczenia nowotworów.
Imbir – dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz immunostymulującym – jest zalecany również podczas terapii antybiotykowej oraz w trakcie przeziębień i stanów podgorączkowych. Należy być jednak ostrożnym przy stosowaniu go przy bardzo wysokiej gorączce, gdyż posiada właściwości rozgrzewające.
Przeciwgrzybiczne działanie imbiru
Imbir jest również pomocny w zwalczaniu infekcji grzybiczych, których liczba w ostatnich latach znacząco wzrasta. Najpopularniejsze jest zakażenie grzybami Candida albicans. Atakują one najczęściej błony śluzowe przewodu pokarmowego, jamę ustną oraz gardło. Stosowanie imbiru działa łagodząco w przypadku zakażeń grzybiczych dzięki zawartemu w nim kwasowi kaprylowemu. To organiczny związek chemiczny z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych, często stosowany przy kandydozie. Dlatego imbir jest drugim po czosnku najpopularniejszym środkiem przeciwgrzybicznym.
Imbir jest przydatny nie tylko w przypadku infekcji grzybiczych, które zaatakowały nasz organizm od środka. Można go również stosować jako okłady w przypadku grzybicy stóp czy paznokci.
W tej samej kategorii
Posty powiązane tagami