Wyjątkowy flawonoid - apigenina
Apigenina posiada wyjątkowo silne zdolności do ochrony i wzmacniania neuronów, również stymuluje proces tworzenia się nowych komórek nerwowych.
Flawonoid warunkujący sprawność układu nerwowego
Apigenina to związek organiczny pochodzenia roślinnego, należący do grupy flawonoidów, do klasy flawonów. Flawonoidy uważane są za substancje o najmocniejszych właściwościach przeciwutleniających. Oznacza to, że chronią komórki przed reaktywnymi formami tlenu (RFT) – tzw. wolnymi rodnikami. Efektem jest opóźnienie procesów starzenia i degradacji komórek, co zapobiega powstawaniu groźnych stanów zapalnych, a tym samym – nowotworów.
Apigenina ma wyjątkowo silne zdolności ochrony i wzmacniania neuronów i połączeń nerwowych, a także stymuluje proces tworzenia się nowych komórek nerwowych.
Roślinne źródła
Codzienne dostarczanie flawonoidów w diecie jest istotne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Podstawowym źródłem są owoce: aronia, czarna jagoda (borówka czarna), borówka brusznica, borówka amerykańska, winogrona, czereśnie, owoce cytrusowe; warzywa: cebula, pomidory, papryka, brokuły; zioła: pietruszka, koperek, bazylia, oregano, szczypiorek; nasiona roślin strączkowych – głównie soja; a także: oliwa, ziarna kakaowca i kawy, liście zielonej herbaty, wino. Znaczne ilości apigeniny można znaleźć w zielonych ziołach i grejpfrutach.
Efekt działania
Jest to substancja bioaktywna o szczególnym znaczeniu dla sprawnego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Badania wykazały, że zwiększa liczbę połączeń nerwowych oraz pobudza produkcję neuronów. Udowodniono, że ludzkie komórki macierzyste pod wpływem działania apigeniny w ciągu 25 dni stają się neuronami, a połączenia nerwowe między nimi wzmacniają się.
Działanie tej substancji związane jest z jej podobieństwem strukturalnym do estrogenów, tzn. produkt utleniania apigeniny wiąże się z receptorami estrogenów i związków z grupy witaminy A (m.in. kwasu retinowego – aktywnej postaci witaminy), wpływając tym samym na rozwój i dojrzewanie układu nerwowego. Flawon aktywuje więc receptory estrogenowe, ale tylko typu beta, czyli odpowiadające za prawidłowe funkcje nerwowe oraz za ochronę gruczołu krokowego i wzmocnienie mięśni.
Wpływa to bezpośrednio na:
1) ochronę komórek nerwowych przed niedokrwieniem i rozwojem stanów zapalnych;
2) prawidłową reakcję układu nerwowego na stres;
3) zapobieganie stanom lękowym i depresji;
4) usprawnienie procesów uczenia się i zapamiętywania;
5) ochronę mózgu przed amyloidem, substancją odpowiedzialną za rozwój choroby Alzheimera.
Pomocna w profilaktyce wielu chorób?
Wszystkie flawonoidy pełnią ważną rolę w profilaktyce chorób uznawanych współcześnie za cywilizacyjne, m.in.: miażdżycy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu oraz chorób neurodegeneracyjnych. Apigenina to flawon o szczególnym znaczeniu w leczeniu chorób układu nerwowego: choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, depresji czy schizofrenii. Dolegliwości te pojawiają się głównie w wieku podeszłym, dlatego w apigeninie pokłada się nadzieję na długie życie w pełni sił.
Bibliografia
Czaplińska M., Czepas J., Gwoździński K., Budowa, właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe flawonoidów, Postępy Biochemii 2012, nr 3(58), s. 235–244
Ambroziak S., Apigenina odmładza mózg, online: http://slawomirambroziak.pl/w-zdrowym-ciele/apigenina-odmladza-mozg/ [dostęp 6.11.2018]