On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Łopian w medycynie naturalnej

Popularna roślina o niezwykłych właściwościach stosowana przy leczeniu trądziku i łupieżu oraz wielu innych problemach skórnych.

Łopian – na trawienie i zdrową skórę

Łopian jest pospolitą rośliną dwuletnią należącą do rodziny astrowatych. W Polsce występują 4 jego gatunki: łopian gajowy (Arctium nemorosum), łopian mniejszy (Arctium minus), łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum) i łopian większy (Arctium lappa). Łopian jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej i kosmetyce. Pomaga zwalczyć dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i poprawić kondycję skóry oraz włosów.

Przydrożny chwast

Łopian występuje w strefie umiarkowanej Europy i Azji. Często porasta tereny przydrożne, ruderalne, brzegi lasów i zarośla. Łopian osiąga wysokość do 2 m. Charakterystyczne dla rośliny są purpurowe kwiaty zebrane w koszyczki, okryte haczykami, rozgałęziona łodyga i sercowato-jajowate liście, pokryte od dołu kutnerowym owłosieniem. Owoce łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt, co sprzyja rozsiewaniu nasion.

Pożyteczny korzeń

W celach leczniczych stosuje się głównie korzeń łopianu, zebrany wczesną wiosną lub jesienią, oczyszczony i wysuszony. Korzeń łopianu zawiera: poliacetyleny (trideca-1,11-dien-3,5,7,9-tetrain), olejki eteryczne, inulinę, kwasy organiczne, laktony gwajanowe (lappafen), lignany (arktygenina, arktyina, trachelogenina, lappaol F, diarktygenina) fitosterole, śluzy, fenolokwasy (kwas kawowy i chlorogenowy), sole potasu, magnezu i wapnia. Przygotowuje się z niego olej łopianowy, odwar, nalewkę, sok. Przetwory z łopianu stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Oprócz korzenia do celów leczniczych służyć mogą liście i owoce.

Dobroczynne właściwości

Łopian pobudza wytwarzanie soku żołądkowego i żółci oraz zwiększa aktywność enzymów trzustkowych, dzięki czemu poprawia trawienie. Działa moczopędnie i napotnie. Wspomaga diurezę i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Przyspiesza metabolizm i działa immunostymulująco. Ma też właściwości antyseptyczne, grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciwzapalne. Znajdujące się w łopianie lignany hamują aktywność syntazy tlenku azotu (iNOS) i prozapalnych cytokin oraz pobudzają apoptozę komórek nowotworowych.

Łopian ma działanie hipoglikemizujące – obniża poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu II. Za jego właściwości przeciwcukrzycowe odpowiadają: kwas arktygenowy i inulina, które pobudzają wydzielanie insuliny przez trzustkę i opóźniają wchłanianie glukozy.

Naturalny lek

Łopian znajduje zastosowanie w terapii nieżytów przewodu pokarmowego, infekcji dróg moczowych (przebiegających ze skąpomoczem), chorób pęcherzyka żółciowego i wątroby, zaburzeń przemiany materii, cukrzycy. Wchodzi w skład ziołowych mieszanek na odchudzanie i oczyszczanie organizmu.

W kosmetyce

Łopian ma korzystne działanie na skórę, dlatego jest ważnym składnikiem kosmetyków (szamponów, kremów) o działaniu antyseptycznym, przeciwłupieżowym, przeciwzapalnym i przeciwtrądzikowym. Stosuje się go w terapii trądziku, łupieżu, łojotoku, grzybic, łysienia, czyraków. Olej z łopianu nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej.

Przeciwwskazania

Łopianu nie powinny przyjmować kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych.


Bibliografia

Różański H., Łopian – Arctium i metabolizm, czyli przemiana materii, Rozanski.li, 01.06.2008, online: https://rozanski.li/219/lopiam-arctium-i-metabolizm-czyli-przemiana-materii/ [dostęp: 03.07.2020].

Widelski J., Kukuła-Koch W., Głowniak K., Łopian – odkrywany na nowo, Panacea 2015, nr 1 (50), s. 18-19.

Maleszka R., Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii, Postępy Fitoterapii 2002, nr 3-4, s. 53-63.

Świątkowska H., Zielnik pierwszej pomocy, 2010, s. 29-30.

Majewska M., Łopian - właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce, Poradnikzdrowie.pl, 05.09.2016, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/lopian-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-w-kosmetyce-aa-18m9-hDLg-pwsq.html [dostęp: 03.07.2020].


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password