On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Bromelaina - skarb ukryty w ananasie

Jest to mieszanina aminokwasów hydrolizujących białko, które z łatwością można znaleźć w łodygach, owocach i liściach ananasa jadalnego.

Przeciwbólowe i przeciwzapalne enzymy z ananasa

Bromelaina jest mieszaniną roślinnych enzymów proteolitycznych, czyli hydrolizujących białko. Proteazy te znajdują się w łodygach, owocach i liściach ananasa jadalnego (Ananas comosus L.). W przemyśle spożywczym bromelainy używa się do sporządzania preparatów (soli) zmiękczających mięso. W kosmetyce wykorzystywana jest jej aktywność biologiczna do poprawy zdrowia i wyglądu skóry. Stosuje się ją też do poprawy fizjologii organizmu.

Pielęgnacja skóry

Bromelaina rozkłada białko do krótszych łańcuchów polipeptydowych i usuwa martwicze tkanki. Złuszczając martwy naskórek, oczyszcza, nawilża i wygładza skórę, rozjaśnia przebarwienia oraz łagodzi podrażnienia. Wspomaga też leczenie trądziku i łojotoku, gdyż działa przeciwzapalnie. Jej antyoksydacyjne właściwości wpływają na opóźnienie procesów starzenia skóry. Te właściwości spowodowały, że stosuje się ją w kosmetologii; wchodzi w skład peelingów enzymatycznych, kosmetyków antycellulitowych i przeciwtrądzikowych, kremów wybielających, a także preparatów do cery naczynkowej. Działa leczniczo na: rany, oparzenia, zadrapania i owrzodzenia, gdyż niszczy patogenne bakterie w ranie, co znacznie zmniejsza stan zapalny skóry. Wspomaga też namnażanie się nowej tkanki i zmniejsza widoczność blizn. Razem z papainą wchodzi w skład preparatów leczniczych na łuszczycę i łupież suchy (z uwagi na poprawę poziomu nawodnienia naskórka przez te enzymy). Zmniejsza pourazowy ból, obrzęk i opuchliznę.

Ogólnoustrojowe korzyści zdrowotne

1. Przyspiesza trawienie białek i poprawia wchłanianie aminokwasów, co wpływa na zmniejszenie odkładania się tkanki tłuszczowej oraz zapobiega dolegliwościom, takim jak: zgaga, wzdęcia, zaparcia czy niestrawność; przeciwdziała wrzodom żołądka i dwunastnicy, a wspomagając pracę jelit, ogranicza zaleganie treści pokarmowej i wspomaga usuwanie toksyn.
2. Wspomaga leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i astmy przez rozrzedzanie śluzu powstałego w czasie infekcji bakteryjnych i wirusowych; zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze przez trawienie białka ścian komórkowych.
3. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów naczyniowych przez zmniejszenie lepkości płytek krwi; antykoagulacyjne właściwości wynikają ze zdolności do rozpuszczania fibryny, białka odpowiedzialnego za tworzenie się skrzepliny, zapobiega to m.in. miażdżycy naczyń krwionośnych i chorobie wieńcowej.
4. Wspomaga układ immunologiczny w walce z bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami, niszczy je, podnosi ogólną odporność organizmu; antyoksydacyjne właściwości wspomagają walkę z nowotworami.
5. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, hamującemu prostaglandyny, zapobiega: reumatoidalnemu zapaleniu stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i dny moczanowej przez usuwanie nadmiar kwasu moczowego, będącego jej przyczyną.
6. Ułatwia przyswajanie aminokwasów, dlatego jest pomocna w budowaniu masy mięśniowej.

Interakcje z antybiotykami

Suplementy diety zawierające bromelainę mogą być pomocne m.in. w odchudzaniu, ponieważ związek ten przyspiesza przemianę materii. Należy jednak zachować ostrożność w ich stosowaniu przy kuracji antybiotykowej lub zażywaniu leków przeciwzakrzepowych i uspokajających – bromelaina potęguje ich działanie. Z bromelainy powinny zrezygnować kobiety ciężarne, ponieważ może działać poronnie. Bromelaina należy do silnych alergenów, warto więc wcześniej sprawdzić ewentualne uczulenie – możliwe jest wystąpienie alergii krzyżowej na bromelainę i lateks.


Bibliografia

Zielonka-Brzezicka J., Synowiec L., Nowak A. Klimowicz A., Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, Postępy Fitoterapii 2017, nr 2, s. 126–131

Kulawik-Pióro A., Ekstrakt z ananasa i jego zastosowanie w kosmetyce, Biotechnologia 29.12.2016, online: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/ekstrakt-z-ananasa-i-jego-zastosowanie-w-kosmetyce,16692 [dostęp 3.01.2019]

Majewska M., Ananas nie tylko na odchudzanie. Właściwości bromelainy w ananasach, Poradnik Zdrowie 15.01.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/ananas-nie-tylko-na-odchudzanie-wlasciwosci-bromelainy-w-ananasach-aa-ShmF-jXwv-HNKz.html [dostęp 3.01.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password