On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Borówka brusznica - właściwości

Śmiało można wykorzystywać zarówno owoce jak i liście tej rośliny w wspomaganiu pracy układu moczowego oraz krwionośnego.

Borówka brusznica – pyszne konfitury z owoców i lecznicze napary z liści

Borówka brusznica (łac. Vaccinium vitis-idaea) rośnie dziko w lasach sosnowych i mieszanych, na wrzosowiskach i w górach północnej i środkowej Europy, północnej Azji i północnej Ameryki. Preferuje klimat umiarkowanie suchy. Obecnie powszechne są również uprawy tej rośliny. Najwięcej jest ich w Skandynawii i w Polsce. Ciekawostką jest, że borówka brusznica w niektórych rejonach kwitnie i owocuje dwukrotnie w ciągu jednego sezonu – pierwsze kwitnienie przypada na okres od maja do lipca i wtedy owoce pojawiają się w sierpniu, a następnie ponownie zakwita i owocuje od września do listopada. Owoce stanowiące jadalną część są mniejsze, ale mocniej zabarwione po drugim kwitnieniu. Mają cierpki, gorzkawo-kwaśny smak. W lecznictwie wykorzystuje się też liście borówki brusznicy zbierane późną wiosną i wczesną jesienią. Inne nazwy tej rośliny to borówka czerwona, czerwona jagoda i borówka wiecznozielona.

Odżywcze i lecznicze związki

Borówka brusznica obfituje w wiele cennych substancji. Owoce zawierają:
• witaminy C, A, PP, B1, B2,
• sole mineralne potasu, wapnia, żelaza, fosforu i manganu,
• antocyjany, głównie czerwony barwnik ideinę,
• garbniki pochodne pirokatechiny i pirogalolu,
• kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, benzoesowy, octowy oraz pochodne kwasu salicylowego,
• cukry,
• pektyny.

Liście natomiast, oprócz składników zawartych w owocach, zawierają:
• glikozydy fenolowe: arbutynę, metyloarbutynę,
• flawonoidy, m.in.: izokwercetynę, garbniki katechinowe,
• kwas chinowy zaliczany do kwasów organicznych,
• triterpeny.

Liście i owoce pomocne w schorzeniach

Z liści i owoców brusznicy korzysta się w leczeniu. Z owoców sporządza się soki i nalewki, a liście suszone służą do przygotowywania naparów oraz nalewek. Substancje zawarte w liściach wykazują następujące działanie:
• Arbutyna hamuje wydzielanie melaniny, barwnika decydującego o zabarwieniu skóry, ma więc zdolność rozjaśniania przebarwień skórnych. Z tego powodu wyciąg z liści brusznicy jest składnikiem wielu kosmetyków wybielających zmiany pigmentacyjne skóry.
• Arbutyna i metyloarbutyna oraz flawonoidy i garbniki działają moczopędnie i odkażająco na układ moczowy. Arbutyna w środowisku zasadowym hydrolizowana jest do cukru i hydrochinonu o właściwościach antybakteryjnych. Znajduje to zastosowanie w leczeniu zakażeń i stanów zapalnych nerek oraz dróg moczowych, a także w kamicy nerkowej i dnie moczanowej.
• Glikozydy fenolowe i flawonoidy obniżają ciśnienie krwi i uszczelniają naczynia krwionośne, co zapobiega stanom zapalnym w układzie krwionośnym.
• Garbniki działają ochronnie i ściągająco na błony śluzowe układu pokarmowego oraz antybakteryjnie, są więc pomocne przy biegunkach, nieżycie przewodu pokarmowego, kamicy żółciowej i wzdęciach.
• Kwas taninowy (garbnikowy) wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, m.in. względem szczepów Helicobacter pylori, dzięki czemu brusznica chroni przed wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Polifenole zawarte w owocach regulują trawienie oraz hamują aktywność lipazy trzustkowej – enzymu biorącego udział w metabolizmie tłuszczów. W wyniku takiej aktywności mniej tłuszczów jest trawionych, a większość z nich wydalana jest w formie niezmienionej. Mniej kwasów tłuszczowych jest zatem wchłanianych do krwi, a tym samym mniejsza ich ilość magazynowana jest w tkance tłuszczowej, co zapobiega otyłości. Rozgniecione owoce borówki czerwonej mogą być też stosowane jako okłady na poparzenia. Można je również suszyć i w tej postaci użyć do sporządzenia odwaru antybakteryjnego pomocnego m.in. przy przeziębieniach.

Wyjątkowe w smaku przetwory

Borówka czerwona ma zastosowanie podobne do żurawiny – oba owoce mają kwaśny smak. Jest idealna na konfitury, dżemy i galaretki – wspaniałe dodatki do dań mięsnych. Bardzo ciekawą propozycją jest tzw. sos cumberland popularny w kuchni angielskiej. Jest on połączeniem owoców borówki czerwonej, chrzanu, gruszek i skórki pomarańczowej. Dodaje się go do różnego rodzaju mięs, zwłaszcza dziczyzny. Z owoców borówki czerwonej można sporządzać również soki, kompoty i wino.


Bibliografia

Borówka brusznica, Świat Zdrowia,

online: http://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/borowka-brusznica [dostęp 10.05.2018]

Majewska M., Borówka brusznica (czerwona) – właściwości lecznicze i zastosowanie, Poradnikzdrowie.pl 22.05.2018,

online: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/borowka-brusznica-czerwona-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie_45326.html [dostęp 22.05.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password